Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hol laktak a házatlan zsellére...

Hol laktak a házatlan zsellérek (subinquilisek)?

Figyelt kérdés
Arra gondoltam, hogy cselédlakásokban, esetleg azoknak a gazdáknak a házaiban, akinek szolgáltak...
2012. júl. 26. 14:58
 1/3 anonim ***** válasza:

Pár hónapja foglalkoztam egy olyan (1800-as években élt) család történetével, akik házatlan zselléreknek voltak anyakönyvezve a gyerekeik születésekor. A lakcímük fel volt tüntetve, korabeli térképek rendelkezésre álltak.

Akivel munkakapcsolatban álltak, attól béreltek egy lakást.

Magyarázatot igényel azonban, mert ez nem ilyen egyszerű.


A családfő időszakonként a helyi kőbányában dolgozott. A bányabérlőnek volt egy olyan telke, ahol egyszobás (+konyha) lakások voltak egy épületben 3 db. Egy udvarban 9 lakás volt. Ebben laktak a nála dolgozó férfiak családjai.


A cseléd az a gazdánál lakott, de a cseléd az nem zsellér. A cseléd automatikusan kapott bizonyos juttatásokat (cselédlakás, tehén, stb.). A zsellér pedig megoldotta, ahogy tudta. Ahogy nézegettem, alapjában véve amikor nem volt a földeken munka, alapvetően a helyi iparban dolgoztak a férfiak és azon keresztül a lakhatás megoldható volt.


Azonban ezek a "lakásmegoldások" nem voltak valami nagyon kényelmesek. Volt egy szoba, egy konyha és a konyha mellett egy kis raktárszoba. Egy napot nem bírnék ki egy olyan lakásban, olyan szükséglakás-jellege van. Nekik az egész életüket ott kellett leélni.

2012. júl. 27. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszi a választ! Én azt láttam ezeknél a házatlan zselléreknél, hogy a házszámuk állandóan változott.

Olyannal is találkoztam, hogy nyáron napszámos volt, télen pedig takácsmester.

2012. júl. 27. 09:37
 3/3 anonim ***** válasza:

Igen, időnként elköltöztek.

Miközben írtam, akkor három valóban létezett családra gondolva írtam. Az egyiknél össze is számoltam, hogy háromszor változott a lakcíme. Megkerestem akkori térképeken és valódi változás volt. Először szülői ház, utána a bányabérlő udvarában a lakóházak, majd idősebb korára valahogy lett neki egy kis telke.


A másik két családnál viszont nagyon sok címváltozás van, kb. 6-7 évente költöznek (és közben mindig gyarapodnak).


Az elég gyakori, hogy nyáron agrártevékenységből élnek, más időszakban meg iparban dolgoznak.

Persze a gyakorit nem a saját kutatásaim miatt írom, hanem Gyáni-Kövér-féle társadalomtörténet könyv miatt merem általános jellegűnek mondani.

2012. júl. 27. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!