Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Van-e arra egyszavas kifejezés...

Van-e arra egyszavas kifejezés a magyar nyelvben, amikor valaki úgy él a jogával, hogy az a többi ember szemében nem kívánatos?

Figyelt kérdés
Állsz a kereszteződésben. Balra mennél, mindenki jön szemben, elsőbbségük van, de nem villantana, hogy kanyarodj. Ismerős az érzés hangulata? Arra az élethelyzetre keresek magyar szót, amikor valakinek ugyan igaza van, szabályosan jár el, jogos, amit tesz, de mégis a többi ember szemében úgy él a jogával, hogy kicsinyes, önző, antiszociális, csak magával törődő, nemtörődöm, rugalmatlan, nem előzékeny, nem udvarias, stb stb szavak ugyan ráillenek, de nem fedik a fogalomkört precízen. Tehát nem rosszhiszemű amit tesznek, de az elsőbbségük/joguk „poharát fenékig ürítik” oly módon, hogy semmi rosszat nem tesznek, abszolút értelemben, de emberileg mindenképpen nemtetszést kiváltó. Nem biztos, hogy jók a példáim, de nem tudok hirtelen jobbkat. Ne azon lovagoljunk, hogy mi jogos, mi nem, hanem arra gondolok, amikor a pillanatnyi élethelyzetben tűnik rossznak az amúgy jogos előnykiélvezés. Erre keresek szót.
2008. máj. 7. 16:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%

Nem magyar szót tudok rá: kulantikus

A magyarban is láttam már, a kulantéria is egyre inkább kezd elterjedni.

Ez a szó kb. "fedi" azt amiket felsoroltál (előzékenység, figyelmessék, méltóság, stb.)

2008. máj. 7. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
59%
opportunista
2008. máj. 7. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
76%

opportunista , helyzet lesö nem tudom hogy ez jó szó-e rá.

amúgy meg


bunkó, de igaza van....

2008. máj. 7. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
60%

Én lelketlenségnek nevezném.

Érzelemmentes, racionális cselekedet amiből hiányzik a jóérzés, a lélek.

2008. máj. 8. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 bendzso ***** válasza:
63%

sajna én csak ennyit tudok írni rá: bunkó

és ezt tudnám még ragozni... tudom ezzel nem segítettem, de nap mint nap találkozom ilyen emberekkel. hiába állok a zebránál babakocsival, nagygyerekkel a nyakamban, jóesetben a kismotort nem kell magammal cipelni, sokszor még a zebra közepén állva sem engednek át. pedig ott még neke van alsőbbségem... de nekik meg autójuk, amin nyilvánvalóan nincsen fék...

2008. máj. 12. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
63%
Visszaél?
2009. márc. 1. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Sz1u ***** válasza:
0%
Az adott forgalmi helyzetre az egyszavas magyar kifejezés a: nő! - az esetek 90%-ában...
2009. márc. 11. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
23%

Szia, nem bántás, de ilyen az élet. Sajnos nem tudok rá szót, de én is ilyen kereszteződésen járok mindennap. POnt nem használom azt a vonalat, de én el szoktam engedni a sort aki vár rám... szóval amikor jobbról kanyarodnék, a balosok meg balra. Amikor elengedem a sort, az mindig azért van, mert a seggembe állnak hátulról és én élvezem, hogy örülnek a balosok, és idegbeteggé teszem a mögöttem tolakodót. De sajnos ez nem fog megváltozni, mint helyzet.

A szó nem a bunkóság, mert mindenki siet, az is akinek elsőbbsége van. Szerintem simán közönyösek az emberek, nem érdekel senkit semmi, nem udvariasak az emberek, ez van. Nem tudom mitől változna meg ez a világ, talán egy körforgalom igényt be kellene adni oda :O) ahol ez történt. (NŐ vagyok)

2009. márc. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Hamár többen kiragadták a közlekedést és a női vezetőket, én sokszor inkább engedékenynek és udvariasnak látom a nőket. (Vannak erőszakos kihaénnem p...ák is, de ritkán, ugyanakkor a férfiak azok, akik maximálisan kihasználják az elsőbbségüket. Sokszor egész kicsinyes módon)
2009. márc. 27. 16:29
 10/11 anonim ***** válasza:
42%

irgalmatlan


A kérdésedre én ezt a választ adnám, bár az ilyen közlekedéses példákra ez kicsit durva kifejezés.


De ha szó szerint értelmezzük, ez nem azt jelenti, hogy bunkó (bunkó akkor, ha nincs joga, vagyis pl nincs elsőbbsége, hanem másokat foszt meg bizonyos joguktól). Hanem ő a jogai szerint "igazságosan" jár el, viszont nincs tekintettel másokra, nem szán meg másokat, nincs benne irgalom a másikkal szemben, vagyis irgalmatlan. (Ha körülírni is lehet, inkább a "nincs tekintettel másokra" lenne a legjobb kifejezés.)

2009. aug. 5. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!