A lettek milyen népcsoport?

Figyelt kérdés

Germán? Szláv? Vagy valamilyen más?

Az fölöttük az észtek ugye finn-ugor nép, alattuk a litvánok a lengyelekhez állnak közel, az meg szláv. De a lettek ők milyenek?



2013. máj. 11. 14:34
1 2
 1/12 hollófernyiges ***** válasza:
Balti, az indogermán nyelvcsaládba tartozik.
2013. máj. 11. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 GLadislaus ***** válasza:

Tévedés, a litvánok nem a lengyelekhez állnak közel, hanem éppen a lettekkel. Ők ketten alkotják az indoeurópai nyelvek balti csoportját. Ide tartozó nevezetesebb nyelv volt még a porosz (óporosz), de az a középkorban kihalt.

A balti nyelvek az indoeurópain belül a szláv nyelvekkel állhatnak közelebbi rokonságban.

2013. máj. 11. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
56%

A Google a barátod: a "lettek" szóra az első találat:

[link]

Időráfordítás: kb. 10 másodperc.

2013. máj. 11. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

De mi az hogy balit népcsoport? Hát a baltikum egy területi jelző, nem etnikai. A wikipédia meg leírja, hogy balti nép, a litvánokkal, észtekkel és az oroszokkal szomszédosak. Ez olyan nesze semmi fogd meg jól. Ebből nem derül ki, hogy etnikailag hova is tartoznak.

Az észt is balti nép, de mégis etnikailag semmi közük a lettekhez.

2013. máj. 11. 17:48
 5/12 GLadislaus ***** válasza:
100%

Valóban területi jelző. IS.

De az indoeurópai nyelveknek van egy kis ága, amit a mai litvánok és lettek alkotnak, és ezt az ágat úgy hívják, hogy balti nyelvek.


[link]

2013. máj. 11. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Az indoeurópai nyelvcsaládnak van egy balti-szláv nevű ága.

Ebből jönnek a szláv és a balti nyelvek. Balti manapság már csak a lett és litván, de régebben ott voltak még a kúrok, livónok, poroszok stb. de ők beolvadtak, vagy kihaltak.

2013. máj. 11. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Ezt találtam egy könyvben a lettekről.

Itt mindenki a nyelvek felől közelítette meg a kérdést, de etnikai oldalról nem sok infót kaptam. Szóval ezt írja a könyv: A lettek szláv-balti törzsek (lettgallok, kurok, szelének, semgallok) leszármazottai, melyek Kr. u . I. században törtek be délről a mai Lettország területére. Ezekhez a törzsekhez csatlakoztak a Balti-tenger partján élő a finnugor származású lívek (lív nyelv mára már szinte kihalt nyelvnek tekinthető, néhány tucat ember beszéli csupán). A mai Lettország területileg 1801ben jött létre mikor az orosz főkormányzóság Kurföldet, Lívföldet, Lettgalliát balti tengeri provinciává egyesítette.

2013. máj. 13. 09:31
 8/12 GLadislaus ***** válasza:

Etnikai oldal? Szerintem annak egyik legmeghatározóbb része nyelv. Persze, van más aspektusa is, kultúra, némi genetika.

Te kérdezted az elején, hogy "Germán? Szláv?" Szerintem ezek alapvetően nyelvi kategóriák.

2013. máj. 13. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Ja a nyelv.... A románok is latin nyelven beszélnek de arról, hogy latin nép csoport lenne, finoma fogalmazva is megoszlanak a vélemények.

Azzal meg, hogy a lett nyelv az indoeurópai nyelvcsalád tagja nem sok mindent lehet kezdeni. Indoeurópia nyelvek közé szinte minden nyelv beletartozik Vlagyivosztoktól Liszabonig.

2013. máj. 13. 13:09
 10/12 GLadislaus ***** válasza:

Oké, ebben egyett értek. Én is megjegyeztem, hogy vannak az etnikai hovatartozásnak egyéb paraméterei a nyelven kívül.

Szerintem nem minden roma beszél újlatin nyelvet, náluk épp nem a nyelv az, ami egy etnikumhoz köti őket. És nem a latinhoz.

Ugyanígy, pusztán a nyelv alapján germánoknak az angol anyanyelvű észak-amerikai feketéket, az íreket, vagy a jiddis nyelvű zsidókat.

De a nyelven kívül mi az, ami jellemző minden szlávra?

Mi a közös bennünk és a finnekben?

2013. máj. 13. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!