Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy hívhattak egy Árpád-házi...

Hogy hívhattak egy Árpád-házi herceget "pogány" néven?

Figyelt kérdés
Könyves Kálmán király öccsét Álmosnak hívták. (1070. körül – 1127. szeptember 1.) Tudtommal az Álmos nem keresztény név, abban az időben hogyan kaphatott ilyen nevet? Majdnem magyar király lett! Ő lett volna I.Álmos?

2013. aug. 23. 13:15
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A Béla sem „keresztény” név, mégis több királyunk viselte, továbbá volt két Géza is. Csak a mai agyament világban társítanak egy névhez vallást meg ideológiát, akkoriban nem volt valami „rendszerellenes lázadás” ilyen nevet adni. Nincs „keresztény” meg „pogány” név.
2013. aug. 23. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Annyit mondhatsz rá, hogy nem bibliai név, de attól még nincs ilyen, hogy pogány meg keresztény név. Ha belemegy a pap, akkor Kancsónak is megkeresztelhetnek.
2013. aug. 23. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
49%

Attól hogy Álmos volt a neve a hercegnek, és akár király is lehetett volna, még nem biztos higy ő lett volna az I. Álmos király. Régen divat volt több nevet adni a gyermeknek, és ez nem csak a főurak, királyok kiváltsága volt. Ha király lett volna Álmosból az is lehet hogy valamelyik másik nevét használta volna királyként..

Az meg hogy nem kereszténynév.. Sok királyunknak nem keresztényneve volt..

2013. aug. 23. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Valami fatális félreértés van itt. Az Álmos egy magyar név, akkoriban elég gyakori. Miért ne használták volna. Olyan, hogy egy név "keresztény", meg "pogány", csak ostoba bigott emberek fejében lehet megkülönböztetés. Ha szeretnéd elkerülni az őrült, normális világból kivetkőzött gondolatokat, javaslom, nem olvas olyan irományokat, amelyek ilyen megkülönböztetéseket tesznek. Aki ilyent mond, más elvetemült gazemberségre is képes.
2013. aug. 23. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

#1 Igen, a Béla és a Géza is feltűnt, csak az Álmos volt a legkirívóbb.


#2 Abban nem vagyok biztos, hogy akkoriban is így ment ez. Még ma sem adhatsz akármilyen nevet a gyerekednek.


#3 "Sok királyunknak nem keresztényneve volt.."- és ez nem furcsa egy "keresztény országban"?


#4 Valami fatális félreértés van itt. A pogányt nem valamiféle minősítésnek szántam, csak megkülönböztetésül a nyugati világ akkori névadási szokásaitól. Az Álmos az egyik legszebb magyar név, nekem nincs is vele bajom, ezt csak te látod bele.

Ha valaki itt bigott, az nem én vagyok... Különös tekintettel építő jellegű kritikádra. Ha nem sütne válaszodból a jóindulat, azt hinném sértegetsz.

2013. aug. 23. 17:13
 6/13 anonim ***** válasza:

Az Álmos mitől kirívóbb, mint a Béla és a Géza? Attól, mert ma az Álmos már szokatlannak és ritkának számít, Bélával meg tele van a telefonkönyv? És abban a korban szerinted ugyanez volt? Valójában a ritka neveket (amikkel ritkán találkozunk) érezzük kirívónak, nem a jelentésük vagy a szépségük miatt, hanem pusztán a szokatlanságuk miatt. De épp azért szokatlan, mert ritka, kevésszer találkozunk vele.

Hitler előtt az Adolf sokkal népszerűbb volt, mint ma. Nem a név változott, nem a név lett mondjuk "náci", hanem volt egy történelmi helyzet, ami miatt hirtelen kiment a divatból. Ha ma Adolfnak hívnád a gyereked, az elég szokatlan volna.

Az Árpád-korban az akkori magyar nevek nem számítottak sem pogánynak, sem természetellenesnek, sem kirívónak. Sok embert neveztek el ezeken a neveken, míg másokat a bejövő szláv, német vagy épp latin neveken kezdtek hívni. (Pl László szláv eredetű, ilyen királyunk is volt.) Az, hogy a Béla, a Zoltán vagy a Géza miért maradt a mai napig szalonképes és divatos, míg az Álmos vagy a Bulcsú nem, inkább valószínű, hogy a véletlen műve, mint valami pogány-keresztény jellegű ok folyománya.

2013. aug. 23. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Nem a telefonkönyvben, az Árpád-házban is ritkább az Álmos (én csak kettőről tudok, a másik Árpád apja).

Akkor már csak az nem világos István miért nem maradt Vajk?

2013. aug. 24. 00:40
 8/13 anonim ***** válasza:

"Akkor már csak az nem világos István miért nem maradt Vajk?"


Mert arra a névre keresztelték. Ő előtte nem volt megkeresztelve, így viszont látványos volt a váltás. Sokan tévesen azt hiszik, hogy Koppány pogány volt, holott ő is meg volt keresztelve, igaz keleti rítus szerint (ami akkor még papíron nem különült el a nyugatitól). Akkor a Koppány most már szerinted keresztény név?

2013. aug. 24. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Értem, és köszönöm a válaszokat.

Eddig azt gondoltam, hogy sok régi magyar név visszaszorulásában az Egyház térnyerésének nagy szerepe volt.

2013. aug. 24. 03:56
 10/13 anonim ***** válasza:
Nos hát annyi szerepe azért mégis csak lehet, hogy régen divat volt úgy elnevezni a gyereket, hogy azt a nevet adták neki, amelyik szentnek a napján született, hogy az a szent védelmezze a gyermeket. És viszonylag kevés Bulcsú meg Álmos nevű szentünk van.
2013. aug. 24. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!