Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Dózsa Györgynek valójában...

Dózsa Györgynek valójában hogyan ettek a húsából?

Figyelt kérdés
Én úgy tudtam, hogy a kivégzése közben a híveit kényszerítették arra, hogy marcangolják, de egy töritanártól azt hallottam, hogy az őt legyőző nemeseknek szolgálták fel a húsát, mint a kannibáloknál. Melyik igaz?
2013. okt. 19. 21:44
 1/4 anonim ***** válasza:

Hogy mi az igaz, azt senki sem tudja.


A legenda szerint tüzes vastrónon megsütötték és a saját híveinek kellett enni a húsából.

2013. okt. 19. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Azért az fincsi lehetett, egy izzó vastrónon ücsörögni... Az emberi leleményesség a kínzásokban is jeleskedett a történelem folyamán.
2013. okt. 19. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 mustafa33 ***** válasza:
Tüzes fogóval tépték ki a darabokat és azt nyomták a társai szájába. Ezt Marczalitól olvastam, de ő honnan vette nem tudom.
2013. okt. 27. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Egyik verzió sem igaz.

Több krónikás azt írta, hogy a cigány hóhérok felhevített vasfogókkal a testét, vagyis feltehetőleg mellkasát és karjait marcangolták.

Az egyik, Istvánffy így írta le:

"Közülök körülbelül negyven —

megannyian György alvezérei — sötét tömlöczbe zárattak, s tizenöt napig étel ital nélkül hagyattak; tizenöt nap múlva kilencz még életben volt, köztük egy Lőrincz nevű kovács, ki Dózsa paripáit szokta vasalni, s kit mint aggastyánt gyermekkoromban én is láttam.“

„A czigányok vasból királyi széket, pálczát, koronát készítettek, s a királyi székbe Dózsa meztelenül ültettetett; a lobogo-tűznél fényes-izzóvá égetett korona fejére tétetett és testének egyéb tagjai forró zsírral öntöztetvén, izzó vasfogókkal csípettek.“


Tehát azért ültették meztelenül a székre, hogy egyrészt minél megszégyenítőbb legyen a kivégzése, másrészt ha ruhában ültették volna a trónra, akkor a ruhával összepörkölődött húst nem nagyon lehetett volna az alvezéreinek megenniük.

A forró zsírral bőven meglocsolt és vasfogókkal megbélyegzett-megtépett bőr és hús már alkalmas volt arra, hogy a tizenöt napig éheztetett-szomjaztatott alvezérei immáron nekiestek és fogaikkal leharaptak belőle, újra és újra, míg Dózsa meg nem halt.

A fájdalma pokolian erős lehetett, ezt Csoóri Sándor az Ítélet (1970) című film forgatókönyvírója így jellemezte, ami a filmben nem hangzott el, csak a scriptben olvasható: "Csontomig hatol a kín", vagyis annyira fáj, hogy az erősen égető érzés egészen a csontjáig átjárta.


Hogy aztán mivel a test egyes részei eléggé megégtek, a végén még a többi parasztnak is felkínálták volna a húsát, az végképp hozzáköltés. A legelső krónikás, Stieröxel arról írt, hogy a megmaradt testet 4-felé vágták és bitófára szegezték 4 nagyobb városban.

2019. júl. 12. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!