Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Vajon a világ megismerhető?

Vajon a világ megismerhető?

Figyelt kérdés

2013. nov. 27. 20:17
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Elvi korlát jelenleg nincsen a megismerésben.

A kvantumhatározatlanság is csak azt jelenti, hogy egyszerre nem tudunk két összetartozó tulajdonságot tetszőleges pontossággal lemérni.

De statisztikát tudunk készíteni róla, vagy közülük az egyiket akármilyen pontosan mérhetjük.

2013. nov. 28. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

Megismerhető. Csak pontosan meg kell mondani, mit értünk ez alatt.

Azt tartjuk, a világ végtelen. Vagyis a végtelent kell megismernünk. Ez szó szerinti értelemben nem lehetséges, viszont ha úgy értelmezzük, hogy bármelyik pillanatban lehetséges további ismertet szerezni, akkor ez azt jelenti, nincs olyan időpont, vagy olyan tudás, amelytől kezdve és amelyen túl további ismeret nem szerezhető.

Más szavakkal: bármilyen ma nem ismert szabályt, működési módot meg lehet ismerni, csak ki kell várni, egyszer egészen bizonyosan be fog ez következni. Tehát a világ megismerhető. Nem tudsz olyant mondani, ami soha nem ismerhető meg. Leszámítva az olyan ostoba "ismereteket", mint például "hány csepp víz volt a Balatonban tegnap este hatkor?" Ehhez azt kell tudni, hogy a hülyeség mértéke is végtelen.

2013. nov. 28. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 mayan125 válasza:

Ha komolyabban érdekel a téma, ajánlom a következő művekben való elmerülést:


(racionalisták)

Descartes - Értekezés a módszerről

Leibniz - Monadológia

(brit empiristák)

Locke - Értekezés az emberi értelemről

Berkeley - Az emberi megismerés alapelveiről

Hume - Értekezés az emberi természetről



A fentiek mind modern filozófusok, és alapvetően az emberi megismerés lehetőségeiről, korlátairól, az elméről és annak tartalmairól beszélnek. Természetesen nem azt mondom, hogy bármelyik elmélet teljes mértékben fedi a valóságot (bár ez is csak egy vélemény), de érdekes nézőpontot jelenthetnek, ha valóban érdekel ez a téma.

Személy szerint én Leibniz metafizikáját találtam a legelfogadhatóbbnak. Ettől függetlenül érdemes lenne Descarte-val kezdeni, az említett művének értelmezése nem okoz problémát akkor sem, ha esetleg először találkozol filozófiai problémákkal.

2013. nov. 29. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 mayan125 válasza:
akarom mondani Descartes-val*
2013. nov. 29. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 mayan125 válasza:
Bár azt még hozzátenném, hogy sok év filozófia taunulás illetve hasonló kérdések folyamatos kutatása mellett én azt mondom, hogy a legfontosabb MEGÉLNI az életet, bárki is állítson mást. Az emberi mivolt csak egy aspektusa az ész, a ráció, és bár mindenfajta megismerés vezet valahová, de a spekuláció egyedül nem fog teljes életet és boldogságot hozni. Igazából mind a természettudományok, mind a filozófia, egyáltalán, minden emberi cselekedet a világ és önmagunk megismerésére,és alapvetően a boldogság elérésére irányul. A megismerés fontos, de annak egyedüli instrumentumává az észt megtenni - szerintem - téves gyakorlat. Sok filozófus, és tudós él boldogtalan családi életet, és sokan hagyták már el ezt a világot őrültként, vagy sajnálkozó, megbánástól gyötört emberként, akik bármit odaadtak volna azért, hogy egy szeretett ember az oldalakun lett volna későbbi éveikben. Kicsit messzire kanyarodtam, de valamiért mégis fontosnak éreztem ezt leírni. Szóval kedves kérdező, én örültem a kérdésednek, mert kevesen tesznek fel ilyesmit, de jótanácsként szántam csak, miközben kutatod a vűlaszokat, ne felejts el élni :)
2013. nov. 29. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim válasza:
Nem. Mert ahhoz itelkezes, vagyakozas, felelem, harag, ketelkedest mellozesevel kene szemlelni. Mindenhol elfogultsagba foksz botlani.
2013. dec. 1. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

"Mindenhol elfogultsagba foksz botlani."

*fox...

2013. dec. 5. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim válasza:
2013. dec. 19. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim válasza:
Egy elmélet szerint ha a világunkat megismerjük teljesen akkor a tudomány megáll és akkor felmerül az a kérdés hogy akkor miér is élünk pontosan?
2014. febr. 13. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim válasza:
Ha nem leteznenek nők, megismerhető lenne. Ezt a stephen king mondasa utan fogalmazom amely: ertem a vilagegyetem termeszetet, de a noi nem minden tudomantnal titokzatosabb es megismerhetetlenebb
2014. febr. 15. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!