Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy nevezik a tudományban a...

Hogy nevezik a tudományban a környezeti behatásokból fakadó belső/külső változásokat? (bővebben)

Figyelt kérdés

A mai nap beugrott, hogy lényegében minden embert a környezeti behatások formálnak. Legyenek azok belső vagy külső változások (most főleg a belső változások érdekelnének).

Nézzünk meg egy embert. Az emberek azt hiszik, hogy saját vágyaik, álmaik vannak pedig nem. Ezek a külső behatások révén jönnek létre. Például, ha egy átlag családban felnövő gyerek, ahol napi szinten beszédtéma a pénz, annak a gyereknek a vágya az lesz, hogy gazdag legyen (persze ezt felülírhatja egy erősebb behatás). Azonban, ha veszünk egy viszonylag jómódú családot, ahol a mind két szülő műszaki területen dolgozik, ahol a lakás tele van műszaki könyvekkel, ott a gyerek nagy eséllyel felnőttkorára hasonló területen fog dolgozni (pl. a volt fizika tanárom mind három fia műszaki terület felé orientálódott). Ellenben, ha egy gyerek egy tibeti buddhista kolostorban nevelkedik akkor nagy eséllyel a vágya az, hogy elérje a nirvana állapotot. Jó persze ezek elég sarkítások és a valóságban sokkal összetettebb a dolog, de a lényeg az, hogy valójában nem is vagyunk annyira a magunk urai. A döntéseinket, a vágyainkat a múltban ért fizikai behatásokból keletkező változások (pl. tapasztalat) okozzák.

Persze ezek a mi vágyaink, inkább úgy lenne értelmes talán, hogy nem "önálló".


Rengeteg más példa is lehetne. Például szociális élet, ugye ismerősök és barátok szerzése. Társadalmi szinten, például egy ország gazdasági, politikai élete.


Vagy nézzük meg az evolúció elméletiét. Ha jól tudom az evolúció lényegében a véletlen mutáción alapszik. A mutáció is külső hatásra fellépő egyfajta folyamat.


Mi okozza ezt a szabályszerűséget, ha lehet annak mondani? Mi foglalkozik ezzel?


Nem igazán tudom megfogalmazni, hogy mire gondolok csak úgy hirtelen beugrott. Esetleg, ha valaki tudna egy könyvet ajánlani ami ezzel foglalkozik, azt megköszönném.


2013. dec. 29. 16:45
 1/1 Grielean ***** válasza:

Ilyesmihez ugyan nem értek, de gondolom a pszichológia foglalkozik vele.

Viszont abban javítanálak, hogy a mutációk nem külső hatásra lépnek fel. Legalábbis normál körülmények között. Hisz ez csak annyi, hogy sejtosztódáskor a DNS-t másoló enzimek bizonyos hibaszázalékkel dolgoznak. Ezek a hibák aztán eltéréseket okoznak az utódban, ami legvalószínűbb esetben nem fej ki komoly hatást, sok esetben negatív kihatása lesz az egyedre, de néha a hiba egy-egy gént pozitív irányba is megváltoztathat. De ez teljességgel belső folyamat, és véletlenszerű, hogy milyen és mekkora hiba épp hol következik be.

Visszatérve, persze okozhatja külső hatás is, extrém esetekben, pl ha sugárzás roncsolja a sejteket, és emiatt mutálódik a DNS. De ez azért nem általános :)

2013. dec. 29. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!