Mi az erĂŠny ellentĂŠte?

Figyelt kérdés
Pl. ErĂŠny az ha valaki nem megszokĂĄsbĂłl erkĂślcsies.

#erĂŠny #morĂĄl
2014. aug. 30. 11:12
 1/6 A kérdező kommentje:

Mi az erény ellentéte?


Pl. Erény az ha valaki nem megszokásból erkölcsies.

2014. aug. 30. 11:16
 2/6 anonim ***** válasza:

Akkor a szociopata viselkedés, amikor megszokásból és kényszerűségből okoz valaki erkölcstelenséget és kárt a társadalomnak, erősen erénytelenségre utalhat. Ettől, aki nem szociopata még nem lesz erényes.


Aki nem megszokásból erkölcsös, hanem érzésből, az nem erényes?

2014. aug. 30. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nincs ilyen, hogy érzésből, hanem tudatos vagy megszokott erkölcs.
2014. aug. 30. 19:14
 4/6 anonim ***** válasza:
Tehát én nem érezhetem helyesnek, hogy valakivel erkölcsösen viselkedek. Ok, vettem. :)
2014. aug. 30. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nem érzed, hanem tudod hogy erkölcsösen cselekedtél. Kant morálfilozófiája foglalkozik ezzel egyébként.


"A megszokást soha sem lehet helyeselni, még a jó cselekedetek terén sem. A jó, ha megszokás, többé nem erény."


Az érzet, hogy erkölcsösen cselekedtél, pusztán nevelés kérdése, ha érzed, s nem tudod, hogy mi az erkölcsös, akkor nem feltétlenül tudod mi a morál, csupán teszed, mert úgy érzed. Mindazonáltal lehet-e megszokásnak hívni ezt az "érzetet"?

2014. aug. 30. 21:12
 6/6 Angelo84 ***** válasza:

Amikor érzésből erkölcsös valaki, akkor azt szokás intuitív megnyilvánulásnak is nevezni, ami nem feltétlenül úgy működik, hogy tudatában is van az ember annak, hogy mi az erkölcsös...vagyis tudatában van, csak a tudat egy mélyebb szintjén.


Ha jól sejtem a megszokást pedig úgy értheted, hogy "tanulta" az erkölcsösséget, akár neveltetésből, akár a oktatásból adódóan, vagyis hozzászokott, de előfordulhat olyan szituáció, ahol ez a megszokásból eredő erkölcsösség nem fog működni. S talán itt van a különbség a kettő között.


A kérdés, hogy egy "kívülálló" hogyan állapítja meg elsőre, hogy most ez "tanult", vagy "tudott" erkölcsösség.


A kérdésre is válaszolva az erény ellentéte - vagyis inkább a viszonyítási párjának nevezném - az, amikor valaki úgy erkölcsös, hogy gyakorlatilag gőze sincs arról, mi az az erkölcsösség, csak csinálja, mert ezt "látta", de többször megesik, hogy egy szokatlan helyzetben csorbul ez a bizonyos erkölcsösség.

2014. aug. 31. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!