Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy lehet az, hogy a románok...

Hogy lehet az, hogy a románok legelső írásos lelete a 16. századból való, a mienk meg több száz évvel azelőtt? Így nég elhiszi azt valaki, hogy ők előttünk itt voltak?

Figyelt kérdés

2014. aug. 30. 21:07
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Semmi köze a két dolognak egymáshoz
2014. aug. 30. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Miért ne lenne? Ha nekünk előbb van írásos emlékünk ez azt jelenti hogy előbb léteztünk mint ők és fejlettebbek vagyunk
2014. aug. 31. 08:42
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
És ez abból is látszik, hogy vannak ilyen honfitársaink, mint te, akik ilyen "értelmes" kérdést tudnak feltenni. Még szerencse, hogy a románok között is vannak ilyenek.
2014. aug. 31. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
66%
Kérdező nem szeretnélek megsérteni de te egy nacionalista mély tudatlan ember vagy, ha ilyen logikátlan teóriáid vannak.
2014. szept. 1. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Szerintem csak szivat bennünket, ennyire stupid nem lehet valaki.
2014. szept. 1. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:

Ez nem bizonyít semmit. Csak annyit hogy a románok nem tudtak írni :D

Egyébként valóban hülye kérdés

A Román történelem szerint, Dákok-tól és Rómaiaktól származnak

Szóval, ha Román, írásos emléket keresel, és hiszel a történelmüknek, találsz, ép nem románt, hanem latint, vagy dák nyelvűt.

A román nyelv, újlatin nyelv, és valóban az. Ha egy románul beszélő ember találkozik egy olasszal, meg fogja érteni.

Ép azért, mert a nyelvi gyökerek közösek.

2014. szept. 2. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a román újlatin nyelv, viszont nem Daciaban "alakult ki", hanem Illíriában, helyileg Dalmácia és Albánia között...


A dákok ugyanis nem romanizálódtak, hiába szajkózza ezt a román történetírás. A gallok 500 év alatt, a hispán népek 5-700 év alatt, az illírek is kb. ennyi idő alatt tudtak romanizálódni, de Dacia provincia csak kb. 150-170 évig volt római uralom alatt. Ahogy mi sem törökösödtünk el a török uralom alatt, úgy Erdély népe sem lett latin ennyi időszak alatt. Főleg azért sem, mivel a daciai római helyőrség katonáig görög és kis-ázsiai területről toborozták, akiknek nem is latin volt az anyanyelve (a vezényszó latin volt, de a katonák anyanyelve nem).


A Kr. u. 270-es években (276, ha jól emlékszem, de nem biztos) kiürítették Dacia provinciát, és onnantól 1000 évig semmilyen latin nyelvű forrás nem utal a románok jelenlétére Erdélyben...


A legelső forrás, ami említi őket, az 1210-es évekből való, egy magyar oklevél, ami elismeri, hogy a románok élhetnek Erdélyben, cserébe a magyar királynak nyújtott katonai segítségért.


A valóságban az történt, hogy a Balkán északi része (Illyria provinciából kiindulva) romanizálódott, de délen erős maradt a görög hatás. Majd az 500-600-as években megindult a Balkán elszlávosodása, így a latin nyelv Illyriára szorult vissza. Ettől délre a hegyekben, az albán nyelvterülettől északra alakult ki a román nyelv (ami most is őrzi az albán hatást, ugyanis rengeteg pásztori életmódra utaló szó a románban az albánból ered...). A 12-13. században innen szétvándoroltak a románok elődei, és megérkeztek 1210-re Erdélybe az első csoportjaik...


Persze, ha ezt egy románnak mondanám el, a haját tépné, és történelemhamisítónak bélyegezne, de amíg az állításaimat bizonyítják a magyar okleveles források, a románok semmit nem tudnak felhozni, csak a mesekönyveiket. Bár ma már egyes józanabb román történészek igyekeznek a tudomány talaján állni, és ők is kezdik a dáko-román elméletet vitatni.

2014. szept. 2. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Jah, és még annyit, hogy a román nyelv eredetileg tele volt szláv hatással, nagy százaléka a nyelvnek szláv volt, kb. mint az angolnak latin (az angol nem újlatin nyelv, de rengeteg latin szó van benne, ugyanígy a románban rengeteg szláv szó volt az erős balkáni szláv hatás miatt). Később, a nacionalizmus korszakában a román nyelvészek ettől igyekeztek "megtisztítani" a románt, és olasz és francia szavakat, nyelvtant emeltek bele a románba. Ezért van az, hogy ma egy olasz és egy román nagyjából megérti egymást.


Illyriában (Dalmáciában) pedig az ott lévő újlatin nyelv kihalt a 19. században, mert kiszorította a horvát, szlovén stb.

2014. szept. 2. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
És még annyit mondanék, hogy Kr. u. 276 (Dacia provincia kiürítése) és a magyar honfoglalás közötti kb. 700 éves intervallumban, ha megnézzük a Kárpát-medence (benne Erdély) népeit, akkor római, bizánci és egyéb írásos források beszámolnak az ott megforduló összes népről (pl. hunok, longobárdok, avarok, bolgárok stb.). Ezeket az írásos forrásokat pedig a régészeti leletek rendre alátámasztják. Tudunk hun, longobárd, avar, bolgár és stb. sírokról. Viszont ilyen népről, hogy "román", semmilyen írott forrás nem emlékezik meg az adott időszakban, és 1 db sír nincsen, amiről a régészek azt mondanák, hogy ez román.
2014. szept. 2. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%
Ez bizonyára így igaz, és nem csak szókincs tekintetében mutatható ki albán nyelvi hatás, hanem pl. a végartikulusok (pl. az -ul végződés, mely a mi határozott névelőnk funkcióját tölti be) is albán hatásra jöttek a román nyelvbe. Szerintem a szláv szókincs most is jelenős a románban, gondoljunk a "da"-ra, ami "igen"-t jelent. Mindezek ellenére a román egy tökéletes újlatin nyelv. És ha egy román büszke a dákokra ugyanolyan joggal az, mint ha egy magyar a hunokra büszke. És az, hogy később érkeztek Erdélybe nem csorbítja jogukat arra, hogy otthonuknak tekintsék azt. Ha a mi hülye nacionalistáink ezt kétségbe vonják az pont akkora baj, mint amikor egy román bozgornak nevezi az erdélyi magyarokat. Előbbi a mi szégyenünk, utóbbi, meg az övék.
2014. szept. 2. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!