Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Jókai csak szerintem a magyar...

Jókai csak szerintem a magyar Jules Verne?

Figyelt kérdés
Most, hogy belegondolok, számos közös jellemzőjük van: végletes, a romantikára jellemző karakterek (a zseniális Nemo kapitány, Tímár Mihály, akinek minden sikerül), képtelen véletlenek, teátralitás, és természettudományos igényesség. Az milyen már, hogy 3 Verne-hős lemegy egy óceán mélyén rejtőző tengeralattjáróba, ahol találkoznak egy úriemberrel, aki az összes általuk ismert nyelven folyékonyan beszél, műtárgyakat gyűjt, és orgonán játszik? Pont ilyen Jókainál az, hogy van a Senki szigete, ahol egy tökéletes társadalom épült fel, pénz nélkül, túltermeléssel, egy tökéletes pár irányításával, ahol a férj egy tökéletes ember, akinek az életében minden sikerült. A főgonosz meg egy szintén 10 nyelven beszélő zseni, aki teljesen véletlenül összefut az apjával a világ túlsó oldalán, egy gályához láncolva. Na, ne már! Amúgy imádom mindkettőt, de szerintem nagyon hasonlítanak, és még nagyjából ugyanabban a korban is éltek.
2014. nov. 26. 22:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Valóban akad hasonlóság közöttük, de Jókai nem "+jós", mint Verne.

Azonfelül a kortárs regény írók között is sok van, ahol csodába hajló véletleneket élnek át a szereplők.

2014. nov. 26. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

"Művei hatása a magyar irodalomban is érződik, hiszen Jókainak nem egy műve stílusában hasonlít a Verne-művekre, s ezt Jókai nem is tagadta. Karinthy Frigyes szintén szerette, amit az Így írtok tiben található Verne-utánzat mutat a legjobban."

Forrás: Wikipedia -> Jules Verne

=> Nem csak te gondolod így.

2014. nov. 26. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem tudom, ha tudsz róla, de Jókainak is van egy olyan regénye, amelyikben repülőgépekről, és az Európai Unióról írt? Jó,jó nem pont így nevezte, de lényegében azt jelentette mint az EU. Abban a regényben megírta a Romanov család bukását is. Voltak ezeken kívül más jóslatai is, de azok nem váltak valóra.

...

A regény címe: A jövő század regénye

...

2014. nov. 27. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Mindkettőt olvastam, s szeretem, de csak erre a kérdésre gondolkodtam el ilyenekről :D.


Verne mindenképpen sokkal több sci-fi elemet vitt bele a regényeibe, Jókainál nem is tudnék ilyen elemet említeni.

2014. nov. 29. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ááá, most olvasom a 3. választ... Tehát volt némi ilyen akkor Jókaiban is, de Verne azért akkor is más.
2014. nov. 29. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Egyébként a kedvencem az, amikor Verne arról ír, hogy a Nautilus megakadt a déli-sarki jégtáblák között... ő még akkor azt hitte, hogy az Antarktisz is úszó jégtáblákból áll, mint az északi-sark... :D
2014. nov. 29. 12:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!