Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Tisza István tehetett róla...

Tisza István tehetett róla hogy kirobbant az első világháború? Akkor miért állítottak neki szobrot nemrég?

Figyelt kérdés

Milyen történelmi személyiség volt Tisza István?

Sokan őt vádolják hogy belerángatott minket a VH-ba.



2015. jan. 3. 20:04
 1/7 anonim ***** válasza:
53%
Összekevered a kérdéseket. Tisza nem volt egy nagy fenomén, csak erőszakos, épp úgy, mint az, aki szobrot állíttatott neki.
2015. jan. 3. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Arról, hogy kirobbant, nyilván nem tehetett. De én azt sem hiszem, hogy esély lett volna kimaradni belőle, elvégre még bőven a Monarchiában éltünk - ergo egy ország voltunk Ausztriával, ami viszont közvetlen érintett volt a trónörökös miatt.
2015. jan. 3. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A másik meg az, hogy miért maradt volna ki belőle Magyarország?

Akkoriban még úgy tűnt, hogy legrosszabb esetben karácsonyra a németek legyőzik a franciákat és briteket, majd közösen rommá verjük az oroszokat. Ráadásul nem is volt sok választás. A Monarchiának valamit fel kellett mutatni, hogy fenntartsa a tekintélyét, mert különben ugyanúgy "a nagyhatalmak beteg embere" lett volna, mint az Oszmán Birodalom és csak idő kérdése lett volna, hogy hasonló módon essen darabokra, mint a világháború után.


Amúgy a győzelem és vereség kérdése nagyon apró dolgokon múlott mindkét oldalon.

2015. jan. 4. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Tisza az egyik szövetségi rendszer kisebb politikai/gazdasági súlyú államának kisebb politikai/gazdasági súlyú részének a kormányfője volt. A gyakorlatban ugyan nem volt realitása annak, hogy Ferenc József Tisza beleegyezése nélkül hadat üzenjen Szerbiának, tehát mondhatjuk azt, hogy megakadályozhatta volna, hogy a világháború akkor és ott törjön ki, ahogy az megtörtént, de összességében nem Tisza elszánása vezetett ahhoz, hogy négy-hét évig háborúzzanak Európában a nagyhatalmak (ez olyan fals következtetés, mintha Principet valamilyen politikai machinátornak tekintenénk, aki összeugrasztotta Európa országait). Ezt tudták a monarchia vezetői is, és pont azért sürgették a háborús fellépést Szerbia ellen, hogy egy nagyobb háborúra ne később kerüljön sor, amikor még gyengébbek lesznek. Tiszát egyébként, aki kezdetben ellenezte a hadüzenetet, részben a szerb újságok monarchiát támadó cikkeinek hatására gondolta meg magát, tehát ő is az ország pozícióját látta komoly veszélyben, és ezért szánta rá magát a hadüzenet támogatására.

A szobrát pedig a Kossuth tér "eredeti" (1944. évi) állapotának visszaállítása miatt állították, ez már aktuálpolitika, de szerintem a mai vezetésnek nincs komoly érzelmi/ideológiai kötődése Tiszához, egyszerűen ő is a régi nagypolgári díszlet része, amit a Parlament köré építettek (plusz Károlyi szobra helyére került, aki pedig ugye Tisza eredeti szobrának a helyére, szimbolikusan többszörösen terhelt az a pár négyzetméter :D).

2015. jan. 4. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
A valóságban Gavrilo Princip merénylete után összehívott koronatanácsban egyedül Tisza István szavazott a hadüzenet ellen. (Nem emberségből, csak pontosan tudta, hogy a románok rá fognak támadni Magyarországra, és pontosan látta ennek következményeit.) És később is próbálta rávenni Ferenc Józsefet, hogy deklarálja, hogy a Monarchiának nincsenek támadó szándékai. Csak azután állt kötélnek, miután Vilmos német császár garanciát adott arra, hogy egy esetleges román támadás esetén segítséget nyújt.
2016. márc. 16. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Én ezen sokat gondolkodtam és arra jutottam, hogy mivel az 1867-ik évi kiegyezési törvények kimondják hogy a hadügy közös, ezért szerintem Tiszának nem nagyon volt beleszólása abba, hogy belépjünk a világháborúba. Maximum lemondani tudott volna. Viszont a kérdés nem helyes: a kirobbanásához semmi köze nem volt :)
2021. márc. 18. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Igen, egyetértek az utolsóval!
2022. nov. 19. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!