Hogy kerültek a románok Havasalföldre és Moldvába a 14. században, csak úgy ukmukkfukk?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy ezen a területen a 13. századig besenyők, kunok, jászok és tatárok laktak, majd a 14. századtól ezek a népek látszólag nyomtalanul eltűntek és a következő évszázadban már románok laknak itt, akik hamarosan Erdélybe is elkezdenek beszivárogni.

Érdekelnének az előzmények és a részletek, hogyan történt ez a folyamat, mi az igazság?

Mi a hivatalos román ill. magyar állásfoglalás a témáról?


2015. máj. 29. 13:56
1 2
 1/11 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Havasalföldön addig is ott voltak, Moldvába Nagy Lajos telepítette be őket Erdélyből, miután elkergette onnan a tatárokat.
2015. máj. 29. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A 13. században még Kumániának, azaz Kunországnak hívják Havasalföldöt és Moldvát.
2015. máj. 29. 15:29
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
A Balkánról vándoroltak Északra. Egy részük ott maradt, ők az ún. arománok [link]
2015. máj. 29. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 hollófernyiges ***** válasza:
A kunok csak a 13. század közepén, a tatárok elől menekülve jöttek oda, és nyilván azelőtt is lakott volt Olténia.
2015. máj. 29. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ott se voltak.
2015. máj. 29. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

A 12. századtól már jelen vannak Havasalföldön és kb. egy időben Erdély déli részén is, szóval nem a Regátból vándoroltak be először. Az meg túlzás, hogy nyomtalanul eltűnnek a kunok, a 15. században még bőven jelen voltak, gondolj a kenézekre. Viszont gyorsan terjeszkedett a román népesség és Havasalföld-Moldva térsége nem volt igazán sűrűn lakott meg úgy egyébként nagy népességű, szóval elég "gyorsan" (2-3 évszázad) többségbe kerülhettek a kunok és többiek asszimilációjával.

Egyébként a vlach törzsek a Vaskapu környékén keltek át a Dunán Bulgáriából jövet, és mint említettem kb. egy időben nyomultak be Erdélybe és Havasalföldre. Olyan forgatókönyv is ismert, miszerint Moldvába nem a Havasalföld, hanem Erdély felől jutottak el.

2015. máj. 29. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Így van, én is így tudom, ahogy a #6-os írta. A történeti forrásokon keresztül nyomon lehet nagyjából követni a románság útját (vagy inkább a balkáni, újlatin nyelvet beszélő csoportosulások útját) és ezek Bulgárián keresztül vonultak észak felé. A magyar források az 1210-es években említik először őket, egy András által kiadott királyi oklevél engedélyezi a letelepülésüket Erdélyben, katonai szolgálatért cserébe. A magyar királyoknak ugyanis állandó probléma volt az erdélyi határok védelme, ezért telepítették oda a szászokat és a székelyeket is...


Egyébként Havasalföldön valóban ott voltak a kunok is és egyéb nomád népek, akikkel a románság idővel összeolvadt. Én úgy tudom, hogy az első vezetőik még kun eredetűek is voltak a románoknak.

2015. máj. 30. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Érdekes, tegyél fel egy ilyesmi kérdést magunkról. (Magyarokról) Nem lesz ilyen egyetértés mint most.
2015. máj. 30. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A vlach-román etnogenezis és népvándorlás szinte teljes egészében az erős államiságú Bizánci Birodalom területén ment végbe, és nem volt egy túlságosan hosszú út (Montenegró-Macedónia-Észak-Görögország-Bulgária-mai Románia). Időben is max. 500 évről van szó. Ellentétben a már külön magyar nyelvű népesség kialakulásával és vándorlásával ami térben lényegesen nagyobb volt, ráadásul csupa olyan területen ahol vagy abszolút nem volt állam, vagy csak olyan kezdetleges nomádállam, mint a Kazár Birodalom. Így szerintem érthető, hogy a magyar őstörténet egy sokkal likacsosabban rekonstruálható sztori, mint a román. Viszont nálunk eddig, hál'Isten az állami ideológia nem szólt bele az ilyen irányú kutatásokba, ellentétben Romániával, ahol ismerjük a dák-római mesét.
2015. máj. 30. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
#9: Jogos.
2015. máj. 30. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!