Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Valaki el tudná nekem magyaráz...

Valaki el tudná nekem magyarázni röviden mi is az az Osztrák-Magyar Monarchia? Nagyon hálás lennék

Figyelt kérdés

2015. jún. 12. 15:02
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Dualista állam,melynek tagjai Ausztria és Magyarország.1867-ben jött létre és 1918-ig állt fenn.Uralkodója Ferenc József volt.(Mo-n király és Ausztriában császár)
2015. jún. 12. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
És miért jött létre?
2015. jún. 12. 15:22
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
mert racionálisabb volt kiegyezni a magyarokkal, mint kockáztatni, hogy egy időben lesz megint egy szabadságharc és egy osztrák-porosz vagy olasz háború
2015. jún. 12. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Meg mert a magyarok passzív ellenállást folytattak, szándékosan recesszióban tartották a gazdaságukat, hogy az osztrákoknak többe kerüljön a felkelést megelőző erős, állandó katonai jelenlét, mint amennyi hasznot tudtak húzni az országból.
2015. jún. 12. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Istenek vagytok, köszönöm.

És akkor ez a kiegyezés egy háború elkerülése es a gazdasági helyzet miatt volt? Bocsi ha hülye kérdés, de nagyon nem vágom a témát

2015. jún. 13. 00:56
 6/9 anonim ***** válasza:
52%
Igen azért. Meg aztán, ha két szomszédos állam állandó feszültségben él, az egyiknek se tesz jót. Ennél már hatásosabb, ha megegyeznek, még ha mindegyiknek engedni is kell kicsit. Egyébként az iskolában tanítják.
2015. jún. 13. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
41%
Nem az a szomorú, hogy nem tudod a témát, hanem az, hogy előbb utóbb sajnos alany jogon választópolgár leszel.
2015. jún. 13. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
89%

A történelem folyamán létezett ugye a Habsburg Birodalom (amit most nem mondok el, hogyan alakult ki), de az a lényeg, hogy ez sok országból állt össze (Csehország, Magyarország, mindenféle hercegségek, grófságok, tartományok stb.). A Habsburgoknak sikerült az idők folyamán centralizálni a birodalmat, egy egységes irányítást létrehozni. Mert ugye egy birodalmat úgy nem lehet kormányozni, hogy mindegyik országnak külön hivatalai, hagyományai stb. vannak, és egyedül csak a közös uralkodó tartja őket egyben... Ezért az idők folyamán a Habsburgok letörték az egyes tartományok belső ellenállását, és egy egységes irányítást alakítottak ki.


Namost, ez mindenhol sikerült, csak Magyarországon nem. Az 1723-as Pragmatica Sanctio kimondja, hogy Magyarországot csak a saját törvényei és szokásai szerint lehet irányítani. Ezért volt az, hogy amíg a mindenkori uralkodó a Birodalomban császár volt, Magyarországon királyként uralkodott, és ha császárrá koronázták, a magyar rendek addig nem ismerték el magyar uralkodónak, amíg királlyá nem koronázták (ez történt pl. Ferenc József esetében is 1848 decemberében).


1848 előtt a Birodalomnak tehát két fő része volt, egy császári része és egy királysági része. Ahol a Habsburgok császárként uralkodtak, ott abszolút hatalmat építettek ki, abszolutista módon kormányoztak. Ahol királyként uralkodtak, ott rendi alkotmányos monarchia volt, és a rendekkel együtt irányították a Magyar Korona Országait (ezt hívják rendi dualizmusnak).


Mondanom sem kell, hogy ezt a helyzetet a Habsburgok gyűlölték, és minden eszközt felhasználtak, hogy megtörjék a magyar rendek ellenállását, és egy egységes Birodalmat hozzanak létre, ahol a magyar állam különállósága megszűnik, és a magyar államot is ugyanúgy irányítják mint a birodalom többi részét. Ezért volt az, hogy pl. II. József nem koronáztatta meg magát magyar királlyá és hogy az egész birodalomban a németet vezette be mint hivatalos nyelvet. Nem azért, mert el akart minket németesíteni, hanem azért, mert ez egy egyszerű, pragmatikus szempont volt. Ugyanis a Lajtántúl német volt a hivatalos nyelv, a Magyar Korona Országaiban pedig a latin. Ha te lennél a császár, te is arra törekednél, hogy ez a hülye állapot megszűnjön... Sokan szidják pl. II. Józsefet, de én meg tudom őt érteni...


A rendi magyar államban mindig a király felségjoga volt a külügy, a hadügy és a kereskedelemügy (pénzügy). Ebbe a rendeknek csak közvetve volt beleszólási joguk (pl. adómegajánlás joga, újoncmegajánlás joga). Ez így volt Mátyás király korában is már, és így volt 1848-ig. Ezért nem zavarta a magyar rendeket, hogy 1848 előtt a Birodalom hivatalos szervei intézték Magyarországnak ezeket az ügyeit, mert a rendek úgy fogták fel, hogy a király felségjoga és úgy intézi, ahogy akarja.


Viszont az áprilisi törvényekkel megszületett a polgári magyar állam és megszűnt a rendiség Magyarországon. Létrejött a felelős magyar minisztérium, népképviseleti országgyűlés, és az új cél a polgári Magyarország megteremtése volt. Kossuth, Batthyány és a többiek úgy gondolták, hogy Magyarország egy önálló ország, a Birodalom többi tagjához csak a közös uralkodó személye köti (perszonálunió). Ami egyébként végülis nem is volt teljesen hazug dolog, mert semmilyen törvény nem mondta ki, hogy Magyarország a Birodalom része, szóval joga volt a magyar elitnek így tekinteni az országra, hogy független ország. Egy független országnak pedig független hadügye, pénzügye és külügye van! Szóval ezeket kivették a király kezéből, és létrejött a magyar hadügy-külügy-és pénzügyminisztérium.


Erre a Bécsi udvarban kockát sz*rtak mérgükben, és lázadásnak fogták ezt fel a Birodalom egysége ellen, és követelték, hogy ezt a három dolgot szüntessék meg a magyarok, és adják vissza Bécs hatalmába. Mivel a magyarok erre nem voltak hajlandóak, végül is ezért tört ki a szabadságharc.


A szabadságharc bukása után Ferenc József abszolút uralmat hozott létre Magyarországon is, és az egész birodalom végre (mármint az ő szempontjukból "végre") egységes irányítás, közigazgatás, jogok, törvények alá esett. Nem volt többé külön magyar állam, nem volt többé itt király, hanem itt is császár lett. Ez a Bach-rendszer. De a rendszer nem tudott fennmaradni, mert óriási hivatalnokréteget kellett fenntartani, és titkosrendőrséget és hadsereget is, ráadásul a Birodalom ebben az időben elég sok háborút elvesztett, ami az európai pozícióit rendítette meg. A feszült belpolitikai helyezet miatt pedig a külföldi hitelezők befagyasztották a hiteleket, így a gazdaság is veszélybe került, és azért, hogy Ferenc József elkerülje az államcsődöt, végülis kiegyezett a magyarokkal.


1867 lényege egy kompromisszum a magyar politikai elit és Bécs között. Visszaállították a magyar államiságot, ismét király lett itt az uralkodó, és egy olyan duális államot hoztak létre, amely két partnerből (Osztrák tartományok és Magyarország) áll, két fővárosa van, Bécs és Budapest, tehát ez két állam uniója. A kompromisszum lényege, hogy Magyarország nem lett szuverén állam, tehát a külügy, hadügy, pénzügy az nem lett a magyar állam saját ügye, de Bécsé sem, hanem ezek ún. közös ügyek lettek, közös intézményrendszereket állítottak fel, és közösen, fifti-fifti alapon működtették ezeket. Így elkerülték azt a szakadást, ami 1848-ban létrejött, amikor mindkét fél magának akarta ezeket.


Nagyon lesarkítva és leegyszerűsítve írtam le, de így remélem érted...

2015. jún. 13. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Külföldön tanulok már jóideje, otthon nem tanultam ezt. Most ebből kell előadást tartanom. Próbáltam utánakeresni, de nem találtam olyan oldalt, ahol egyszerűbben, érthetően leírják.

Sfadn! Nagyon szépen köszönöm, már minden világos :-)

2015. jún. 15. 22:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!