Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért nem tudott az ókori...

Miért nem tudott az ókori Görögország egyesülni?

Figyelt kérdés
Nagy Sándor kívülről egyesítette a görög városállamokat. Röviddel azután, hogy elindult keletre hódítani, háta mögött, még az életében újra felaprózódott Görögország.

#ókor #Görögország #széttagoltság
2015. szept. 27. 19:47
 1/6 anonim ***** válasza:

Mert akkoriban nem létezett egységes görög nemzettudat. Hogy csak a leghíresebb ellentétet említsük, ott volt Athén és Spárta.


Már az is milyen nagy szó volt akkoriban, hogy legalább az Olimpia idejére felfüggesztették a háborúskodást.

2015. szept. 27. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Minden politikus meg akarta tartani a hatalmát. Az erősebb városállamok megszervezték az uralmat a saját szövetségük fölött. Másrészt viszont egymástól nagyon különbözött a berendezkedésük, és a kultúrájuk, úgyhogy sokat háborúztak azért, hogy eldöntsék, ki vezesse az egész görög világot; a háborúk viszont előbb-utóbb még Spártát is kimerítették.
2015. szept. 27. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

> Másrészt viszont egymástól nagyon különbözött a berendezkedésük, és a kultúrájuk,


Ezt hogy érti? Demokrácia csak Athénban volt, csak rövid ideig. Spárta eltért egy kicsit a többitől. A türannisz (királyság, zsarnokság) volt az összes többire jellemző. Athénra is a rövid életű demokrácia előtt és után.


Akkor vegyük elő Itáliát! Ott a többi nép nagyon különbözött a latinoktól. A kis Róma meg tudták hódítani a többi államocskát.


Ön szerint mi volt a lényeges különbség Itália és Görögország között? Szerepet játszott-e az, hogy Itália nem olyan tagolt földrajzilag, és nem tartozik hozzá annyi sziget sem, mint Görögországhoz?

2015. szept. 28. 14:50
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez több tényező együttes eredménye. Most csak felsorolom a tényezőket, nem fogok nagy átfogó jellemzést írni... Tehát tagolt földrajzi helyzet, különböző nyelvjárások (dialektusok), a görög törzsek nem egyszerre érkeztek meg görögföldre, és különböző helyeken különböző poliszokat hoztak létre, a más dialektust beszélő görögöket pedig rabszolgasorba döntötték... Aztán nem volt előttük más alternatíva (városállamokban gondolkodtak, az identitásukat ez határozta meg, a szűkebb hely, ahol éltek. De ami szerintem a legfontosabb tényező: a kereskedelem.


Egy görög polisz életét a kereskedelem, az ipar és a város körüli földek művelése határozta meg. Ez volt az ő életük tere, ebben a háromban gondolkodtak, nem pedig az egységes Görögországban. Ez azért volt, mert egy görög földművest a polisz védte meg, az iparosnak a polisz adott otthont, a kereskedő is a poliszból indult ki kereskedni és a pénzének a polisz falai adták a biztonságot. Tehát a poliszt védték, mert a város adta meg az életüknek a biztonságot, a keretet. És mivel ezek kis közösségek voltak (viszonylag), így csak ilyen kis közösségben tudták megélni a politikai, közösségi életüket, ami a görögöknek sokkal fontosabb volt, mint más ókori népnek korábban. Egy nagy államban nem jöhetett volna létre pl. demokrácia mint Athénban. Egy nagy államban csak egy jelentéktelen polgárok lettek volna, viszont a kis poliszokban az egyénnek igenis nagy volt a szerepe. Még akkor is, ha nem demokrácia volt, hiszen pl. az arisztokratikus köztársaságokban is voltak népgyűlések... Egyszóval közösségi és társadalmi életet éltek, és ennek csak a polisz tudott kereteket adni, csak a poliszban tudtak polgárok lenni! Egy nagy államban nem. És mivel a polgári életforma a görögöknél alapvető volt, ezért sokkal fontosabbnak tartották ez az életformát, mint azt, hogy egy egységes, nagy országban éljenek, amit csak egy egyeduralkodó tud összetartani... Ezért is nem fogadták el sokan Nagy Sándort.


(Egyébként a korban nemcsak a görögök éltek városállamokban, hanem a főníciaiak, etruszkok, latinok stb. is, szóval nem egyedülálló jelenség volt ez...).

2015. szept. 29. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

> tehát tagolt földrajzi helyzet, különböző nyelvjárások (dialektusok)

Arkhimédész matematikáját például nem értették Athénban -- mert hülyék voltak a matematikához. Ezt nem merték bevallani, inkább azért gúnyolták ki, mert szirakuszai dialektusban írta a könyveit.

2015. okt. 4. 07:32
 6/6 anonim ***** válasza:
Arkhimédésznek és a matematikának semmi köze a poliszokhoz. Nem érdemes ide keverni.
2015. okt. 6. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!