Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hufu (Kheopsz) fáraó idejében...

Hufu (Kheopsz) fáraó idejében mivel táplálkoztak az emberek Egyiptomban? Kb. i. e.2589 – i. e.2566.

Figyelt kérdés

Van erre vonatkozó kutatás, elképzelés és ha igen, mit tartalmaz? Mit ettek akkoriban?

(Mondjuk i. e. 3000 - i. e. 2000 is jó lesz, nem muszáj csak Kheopsz idejére koncentrálni.)



2015. okt. 16. 15:14
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Kákosy László kiváló könyvében (Az ókori Egyiptom története és kultúrája) egy rövid fejezetben kitér erre.


Az egyik legfőbb táplálék a kenyér volt, mivel a gabonaféléket ismerték. Többféle formájú és fajtájú kenyeret sütöttek, de a parasztok főként az egyszerűbb, lapos kerek lepényformájút ették. Ismerték a süteményeket is a cukrot viszont nem, így mézzel és a szentjánoskenyérfa termésével édesítettek.


A nép körében kedvelt volt a hagyma és fokhagyma. Hérodotosz szerint a Keopsz piramisra fel volt vésve, hogy mennyit ettek belőle a munkások az építés alatt.


A Óbirodalomban ismerték a főzeléket, vagyis a különféle hüvelyesek péppé főzött változatát. Ebből a babot, borsót, lencsét fogyasztották. A száradt kenyeret gyakran mártogatták bele, hogy puhuljon.


Húsból a haszonállataikat fogyasztották, leginkább a szárnyasokat és a marhát. A fürj, kacsa és kis madarak húsát sóban pácolták és nyersen is ették, más szárnyasokat sütve és főzve. A halakat is ehettek, de nem volt kedvelt, vallási szempontból lenézték, de ha nem volt mit... Valószínűleg nem a gazdagabbak eledele volt. Húst amúgy sem a szegények ettek leginkább. Egy átlag egyiptomi napi adagja 3-4 lepénykenyér és két korsó sör.


A sör fontos népi ital volt. Gyerekkortól fogyasztották egész életükben. Több fajtája volt, köztük édesebb, kevésbé alkoholos is. Bort csak a gazdagok ittak.


Gyümölcsből főleg a füge, datolya, dinnye és persze a (kék)szőlő volt ismert. Nem ismerték viszont az almát és gránátalmát, és a citrusfélékre, mangóra, banánra sincs semmi adat.


Az étkezésekből három fő volt (reggel, délben, este).

2015. okt. 17. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Hálás köszönetem a részletes válaszodért!

Éppen ilyen részletekbe menően voltam kíváncsi az adatokra!

Alig mertem remélni (de azért bizakodtam :-)), hogy valaki ilyen pontos tájékoztatást tud adni itt!

Ezer köszönet, igazán érdekes volt, amit írtál!

Köszi a forrásmegjelölést is, nagyon rendes vagy!

2015. okt. 17. 10:09
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nincs mit.


Hérodotoszhoz egy kis pontosítás:

" A piramisra egyiptomi betűkkel felírták, hogy mennyi retket, vöröshagymát és fokhagymát fogyasztottak el a munkások. Ha jól emlékszem arra, amit a tolmács felolvasott nekem, ez hatszáz ezüsttalantonba került."


Ezek szerint a retek, és a hagymafélék nagyon fontos köznapi ételek lehettek, ha zöldségről volt szó. Ha már a piramisra is felrótták a mennyiséget. Ez a felirat mára elveszett.

2015. okt. 17. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Szárnyasokhoz adalék még, hogy a csirkét nem ismerték az Újbirodalom előtt, úgyhogy Keopsz idejében nem fogyasztották. Galambot, kacsát, viszont igen. Aki megtehette.
2015. okt. 17. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen ezeket az információkat is! :-)


Arra vonatkozóan lehet valamit tudni, hogy a papok, adeptusok, főpapok mit fogyasztottak?

2015. okt. 17. 13:09
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

A templomokban rendszeres volt az ételáldozat az "isteneknek", de mivel ezeket túlvilági mását ők a túlvilágon fogyasztották, az itt maradt gyarló evilági maradékot :) a papok ették meg. Gondolhatod, hogy az isteneknek nem áldoztak moslékot, úgyhogy a legjobbakat ették, ami a kutatások alapján elég egészségtelen lehetett.


[link]

2015. okt. 17. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Hú! Elolvastam a linken szereplő cikket és megdöbbentem. Nem erre számítottam. Azt gondoltam, hogy sokat böjtöltek és inkább növényi étrendet folytattak.


Azon a linken, amit megadtál, volt még több cikk cikk címe, például ez:

[link]


Az ilyesmi is érdekelne. Milyen gyógymódokat, természetes szereket használtak? Gyógynövények, tinktúrák, stb.


Szerinted inkább írjak ki egy új kérdést? ;-) :-) :D

2015. okt. 17. 16:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!