Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarországon a görög katolik...

Magyarországon a görög katolikus vallásúak román származásúak?

Figyelt kérdés
A románok azt állítják, hogy Magyarországon 500.000 görög katolikus és ortodox ember él, akik mára már elfeledték ősi nyelvüket és el lettek magyarosítva. Valóban konkrét bizonyíték a vallás arra, hogy ezek az emberek valamikor románok voltak? Valóban elmagyarosítottunk 500 ezer románt? Amúgy hivatalos adatok szerint 260 ezer görög katolikus ember van MO-n.
2016. jan. 2. 12:27
 1/6 anonim ***** válasza:

Kevered a görögkeletivel.


Görög katolikus

[link]


Görögkeleti

[link]

2016. jan. 2. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem hinném, hogy összekevertem a kettőt, külön ki is emeltem, hogy görög katolikus és ortodox (görögkeleti).

És az érdekelne, hogy a GÖRÖG KATOLIKUSOK ősei Magyarországon románok voltak? Vagy magyar emberek is felvették ezt a vallást?

2016. jan. 2. 17:53
 3/6 anonim ***** válasza:

Nyilván felvették magyarok is ezt a vallást, de nem nagy számban.

Pl. a régi időkben, mikor még mindenki nagyon vallásos volt, a nemzetiségi területen élők, akik pl. római katolikus templomba nem tudtak eljutni gyakran, jobb híján elkezdtek a románokhoz járni, aztán fel is vették azt a vallást. Vagy vegyes házasságok esetén áttértek.

De mint írtam, ez nem volt túl gyakori.


Napjainkban rengeteg erdélyi, partiumi magyar költözik Bukarestbe meg más többé-kevésbé színrománnak nevezhető városba. Sokan a nevüket elrománosítják, hogy ne keltsenek ellenszenvet maguk iránt. Már csak otthon beszélik a magyart, de a gyerekük nap közben csak románul tud szót váltani, így az lesz az elsődleges nyelve.


Ugyanilyen módon az évszázadok alatt nagyon sok belső magyar területre költöző román is elmagyarosodott.

Hogy pont félmillió, az szerintem egy nagyon felturbózott tippelés, de pontosan persze nem tudható, mások nyilván csak 100 E körüli számot mondanának.

2016. jan. 3. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"És az érdekelne, hogy a GÖRÖG KATOLIKUSOK ősei Magyarországon románok voltak?"


Nem hinném.

Az egyik nagyapám -aki idén (2016/5776) 25 éve hunyt el- görög katolikus keresztény volt és származásilag magyar és német (azon belül sváb) ,de a családneve alapján (amit most nem nem írok le) arra következtettek ,hogy lehetséges ,hogy *ruszin is ,bár ki tudja...


*Ugyebár a ruszinok voltak azok a Kárpátaljánál azok akik a keresztény vallás e-irányzatát követték.


Üdv!

2016. jan. 3. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

B**romság!

Nekem az őseim közt voltak görög katolikus szlovákok akik Liptó vármegyéből származnak.

Hogyan kerültek volna románok oda?

Te kevered az ortodoxod a görög katolikussal,a kettő nem ugyanaz.

2016. jan. 31. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem keveri, és ezt már korábban hangsúlyozta is. A kérdés jó.

Nem vagyok ugyan a téma szakértője, de olvastam erről valamit. Eszerint a mai magyar görög katolikus lakosság főként azoknak a románoknak a leszármazottja, akik közös történelmünk folyamán különböző intenzitású pressziók, kényszerek hatására, vagy csak jól felfogott érdeküktől vezérelve elhagyták görögkeleti, azaz ortodox hitüket, és katolikussá váltak, de a számukra még mindig "otthonosabb" görög katolikus hitre tértek át, nem a rómaira.

2016. febr. 9. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!