Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Volt Magyarországnak győztes...

Volt Magyarországnak győztes csatája Romániával (vagy elődjeivel, Moldvával és Havasalfölddel) szemben az elmúlt 1000 évben?

Figyelt kérdés
2016. febr. 2. 13:12
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen, volt.
2016. febr. 2. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nekem most elsősorban a Posadai-csata csúfos kimenetele ugrik be, amikor Károly Róbert serege a Vöröstoronyi szorosban katasztrofális vereséget szenvedett a lesből támadó Basarabtól.

Ezenkívül ott van a bajai csata melynek során Mátyás jobban képzett és nagyobb seregét kényszerítette térde Nagy István Moldvai fejedelem.

Ott van még Vitéz Mihály győzelme a sellenberki csatában Báthory András erdélyi vajdával szemben, minek következtében elnyerte az erdélyi fejedelem címet.

Az 1919-es magyar-román háború minek következtében bevették Budapestet.

Az 1945-ös, minek következtében a szovjetekkel karöltve ismét bevették Budapestet. Most egyelőre ezek ugranak be.

A gond az, hogy hirtelen nem jut eszembe olyan ütközet amelyből a mi jöttünk volna ki győztesen.

De azt állítod, hogy volt...az én tudásom gyarapodása érdekében elmondanád azokat az ütközeteket amelyekben mi jöttünk ki győztesen?

2016. febr. 2. 17:33
 3/7 A kérdező kommentje:
No, úgy látszik nem igen vannak példák...
2016. febr. 3. 14:48
 4/7 anonim ***** válasza:

Az egész középkorban gyakorlatilag a magyar király vazallusai voltak a román fejedelemségek, ez azt jelentette, hogy időnként odacsaptunk nekik. Károly Róbert és Mátyás példája pont azért híres, mert ezek magyar vereséggel végződtek. Ugyanez igaz a török-korra is, az erdélyi fejedelem mindig is magasabb volt rangban, mint a két román fejedelem, és időnként ők is odacsaptak a románoknak, ha nem viselkedtek. Vitéz Mihály is egy kiugró példa, amikor legyőzte Báthory Andrást, de azt azért hozzá kell ehhez tenni, hogy azért győzte le, mert a székelyek átálltak a románok oldalára...


Szóval ezek kivételek, amikor éppen győztek, általában azonban a magyar király vagy az erdélyi fejedelem rangban magasabb volt, mint a román vajdák. Amúgy lehetne említeni a szabadságharcot is, ott is néha odacsaptak nekünk, de aztán mi is megvertük őket. Amúgy az első világháborúban is megvertük őket, Magyarország utolsó területi gyarapodása Trianon előtt a románok rovására történt 1917-ben, a Breszt-Litovszki békében.

2016. febr. 3. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Sfadn


Mikor voltak vazallusaink nekünk? Talán csak szerettük volna. 1300 körül jött létre a Havasalföldi fejedelemség, és 1330-ban mért súlyos vereséget Károly Róbertre Basarab. Tehát 30 év? Az nem túl sok. Talán azelőtt igen, amíg kis kenézségekből állt és még nem volt meg az egység, mert ki lehetett használni, hogy nem lépnek fel egyszerre. De amint meglett az egyesítés, máris kiugrottak az alattvalói pozícióból. Moldova hasonlóképpen...Nagy István uralkodójuk például egyszerre 3 fronton állt helyt, előszőr hazaküldte Mátyást, aztán a lengyeleket, és még török seregeket is felaprított. Ahhoz képest, hogy mekkora ország volt szerintem nagy tettek voltak ezek. Ezt mondom mint magyar. A magyar hadügy, illetve az ahhoz nem értés nagyon is bánt engem, mert amióta az Árpád háziak kihaltak, azóta a magyaroknak valamiért nem megy. Külföldiek vívták ki azokat azokat a tetteket amikre oly büszkék vagyunk. Külföldi királyok, külföldi hadvezérek. Ez, ismétlen az Árpád-ház kihalása után.

Amúgy még mindig nem kaptak konkrét példákat csatákról, amelyekben mi jöttünk ki győztesen. Mert nem is nagyon voltak, legyünk őszinték, és a románok büszkék is erre, mindig elmondják, hogy amikor kellett, hazavágtak minket. Ami így is volt.

2016. febr. 6. 00:50
 6/7 anonim ***** válasza:
59%

Igen ám, csak elfelejted, hogy a történelem nem csak annyi, amennyit te itt szemezgettél belőle. Pl. Nagy Lajostól a havasalföldi vajda egyenesen összecsinálta magát, ahányszor csak megjelent a térségben a magyar sereg, és mindig elismerte a magyar királyt hűbérúrnak ilyenkor. Amúgy az a helyzet, hogy Magyarországhoz képest egy a kis államocska, a Havasalföld egy harmadrangú kis semmi volt, Magyarország a térség nagyhatalmának számított.

Nagy Lajos alatt jött létre a moldvai vadjaság, ami már eleve úgy jött létre, mint a magyar király hűbéres állama. Ha nem hiszed, nézd meg az alábbi könyvet: Engel Pál-Kristó Gyula- Kubinyi András: Magyarország története 1301-1526, 70-74.


Zsigmond alatt ugye a Balkáni térségben két nagyhatalom volt számottevő, az egyik a Magyar Királyság, a másik az Oszmán Birodalom, a kettő között pedig ütközőállamok voltak ezek a kis fikák ,mint a szerb állam vagy pl. Havasalföld. "Havasalföld uralkodója, Mircse 1395 óta volt Zsigmond vazallusa, akitől Szörény várát, Törcsvárt és a fogarasi román kerületet kapta jutalmul. 1418-ban azonban Mircse meghalt, és az utódlásért belháború tört ki a magyar és a török orientáció hívei között." Ebből is látszik, mennyire sokadrendű kis semmi ország volt. Ezt amúgy azért hangsúlyozom ki, mert a kérdésed azt sugallja, mintha itt két egyenrangú népről lenne szó, holott erről szó sincsen a középkorban, de még az újkorban sem. Egyébként Zsigmond alatt Ozorai Pipó többször is betört Havasalföldre, és megverte a románokat, ha érdekel, ennek nézz utána (157. oldal a fent említett könyvben).


Egyébként ez a helyzet fennállt a későbbiek során is, a havasalföldi, moldvai vajdák a magyar királyok hűbéresei voltak, cserébe birtokokat is kaptak Magyarországon, aztán néha fellázadtak, és a magyar királyi sereg odacsapott nekik. Mátyás idején is ez volt, és a későbbiek során is. A török-korban az Erdélyi Fejedelemség is ugyanúgy odacsapott nekik, ha kellett.


Csak most nincs kedvem ezeknek utánanézni, mert most éppen fáradt vagyok, de az a lényeg, hogy attól, hogy egyszer-kétszer valóban megvertek minket nyílt csatában, ez nem változtat a tényen, hogy Magyarország szempontjából mindig is csak periférián lévő kis mitugrászok voltak ezek. Még a "nagy" nemzeti hős, Mihail Vitezau is csak azért tudta megszerezni az erdélyi fejedelmi címet, mert a székelyek átálltak hozzá. Nehogy azt hidd már, hogy Báthori Andrást román seregek verték meg, igazából székely seregekkel verte meg ez a Vitéz Mihály. És csak azért tudta ezt megcsinálni, mert a Habsburgok támogatták, mert azt akarták, hogy a Habsburg érdekeket szoltálja ki, így akarták Erdélyt Bécs fennhatósága alá vonni. De amint a román vajda nem bizonyult erre alkalmasnak, Basta megölette és lábbal felfelé fellógatta egy fára.


Csak az a szánalom a románokban, hogy ebből a gáz történetből egy olyan mesét kreálnak, hogy a "nagy" nemzeti hősük akkor egyesítette először Erdélyt, Havasalföldet és Moldvát, ami így kimondva végülis igaz, de egyáltalán nem arról szól ez a dolog, ahogy ők gondolják.

2016. febr. 6. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Én értem, hogy kis fika meg mitugrász államocskák voltak, de akkor sem tudunk semmi konkrét példával előhozakodni mint ők a poszadaival, bajaival, sellenberkivel, Budapest kétszeri bevételével.


Jó persze ott van az 1916-os háború, de valljuk meg őszintén, azt a németek érték el, a magyar határőrség nem bírt a román támadókkal szemben.


Mi max, annyival tudunk előhozakodni, hogy mindig is az alattvalóink, szolgáink voltak, ami viszont kétélű fegyver, ugyanis nem vetít túl jó fényt ránk ha ilyesmivel büszkélkedünk.

2016. febr. 9. 21:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!