Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség az angol és a...

Mi a különbség az angol és a francia monarchia között?

Figyelt kérdés
Működés és kialakulás szempontjából. Válaszokat előre is köszi. :)

2016. ápr. 27. 16:29
 1/7 anonim ***** válasza:
81%
Franciaországban nincs monarchia, köztársaság van. Neked erről nem szóltak?
2016. ápr. 27. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Papi Gonzales ***** válasza:

#1

SAVAGE!

2016. ápr. 28. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
39%

Akarod mondani alkotmányos monarchia:)

Először is definiáljuk az alkotmányos monarchia fogalmát: olyan államforma, ahol a kormánynak felelős törvényhozó parlament működik, a kormányt (és a minisztereket) pedig a király nevezi ki. A különbség tulajdonképpen annyi, hogy Angliában kétkamarás, míg a franciáknál egykamarás rendszerű, tehát előbbi esetében az ügyeket először az alsótáblán tárgyalják meg, majd a felsőtáblán (ez fordítva is lehet), a királynak pedig rendszerint van vétójoga.

Angliában az alkotmányos monarchia 1689-ben alakult meg a Jognyilatkozat kiadásával, ezt természetesen hosszas forrongó időszakok előzték meg. Először a Stuartokat elüldözték, mert hosszú ideig nem hívták össze a parlamentet, amikor meg hajlandóak voltak, nem engedtek a rendek követeléseinek, aztán kikiáltották a köztársaságot, Cromwell viszont diktatúrát vezetett be; ezt követte a Stuartok visszahelyezése a trónra, tehát a restaurációjuk, ekkor kötöttek a rendek velük kompromisszumot 1688-ban, ezt nevezték "dicsőséges forradalomnak", a következő évben pedig ahogy mondtam, kiadták a Jognyilatkozatot. Benne már számos, a felvilágosodást képviselő emberi jogot fektettek le.

A franciáknál az alkotmányos monarchia 1791-ben jött létre a francia forradalmat követően:)

Ilyen ez a szerdai emelt töri... :D

2016. máj. 1. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válszaszt 3. :)
2016. máj. 2. 08:47
 5/7 anonim ***** válasza:

Igaz - ahogy előző írta -, hogy a ma is fennálló alkotmányos monarchia csa az angol polgári forradalom utáni restaurációval alakult ki, de azért ez egy több évszázadon át tartó folyamat eredménye, mely talán a Magna Charta-val vette kezdetét. Ilyenről francia vonatkozásban nem igen tudok, ott ha jól tudom alkotmányos monarchia csak 1830-ban jött létre, addig főleg csak abszolutizmus volt, persze azért a rendiség keretei között. De a király akkor hívta össze a rendi gyűlést, ha akarta.

Az érdekes probléma, hogy miért fejlődött a két monarchia ilyen eltérően.

2016. máj. 9. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A eltérő fejlődés egyik okaként azt szokták felhozni, hogy a Rózsák háborújában az arisztokrácia két pártja kiirtotta egymást. Az én véleményem az, hogy Anglia szigetország volt, nem kellett félnie külső invázióktól. Franciaország pedig folyamatosan harcban állt Németországgal.
2016. máj. 29. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha én király vagyok, és folyamatos külső fenyegetés veszélyezteti a birodalmam, akkor igyekszem inkább jóban lenni az arisztokráciámmal, hisz a hagyományos felállás szerint ők adják a haderőmet, ezért inkább nem abszolutistáskodom. Ha nem téves a logikám, akkor inkább a francia királyoknak kellett volna előbb eljutniuk az alkotmányos monarchiához, mint az angoloknak.

Az én fejemben inkább a gyarmatosításhoz való viszony eltérő volta teszi a különbséget a két ország között, de hogy mi módon befolyásolja

ez alkotmányossák fejlődését, nem tudom.

2016. máj. 30. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!