Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért alakult úgy, hogy az...

Miért alakult úgy, hogy az Egyesült Államokban az indiánok aránya 1 %, meg pár tized% mesztic, Mexikóban pedig 30 % indián és 60 % mesztic?

Figyelt kérdés
Talán mert Mexikó nem volt elég értékes terület a gyarmatosító időkben, és nem nagyon kellett a fehéreknek?
2017. jan. 19. 09:33
 1/8 anonim ***** válasza:
Ez rossz vonal, kérdező! Mexikó volt a spanyol gyarmatbirodalom ékköve és központja egy jelentős ideig. Az USÁ-val ellentétben viszont -ahol az őslakosok sokszor egymással is hadakozó kis törzsekbe szerveződtek- itt fejlett társadalmak, és birodalmak (maja, azték) alakultak ki. Itt a kezdetektől erősen jelen volt az egyház, attól a perctől pedig, hogy egy indiánt -akár erőszakkal is- megkereszteltek, kereszténynek, és a király alattvalójának számított, még akkor is, ha egyébb jogai nem voltak.
2017. jan. 19. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, igazad van.

(Nem gondoltam át a dolgokat, csak most láttam egy statisztikát, ami feltűnt.)

Viszont még így is furcsa a két arány, az USA lakosai között szerintem mindennek tükrében is indokolt lenne vagy 10 % indián.

2017. jan. 19. 10:54
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ezt jól látod, csakhogy amíg Északon az átlagosan néhány száz (azért vannak kivételek) fős kis törzsek a puszta létezésükért küzdöttek, mielőtt az életben maradottakat terméketlen, félreeső rezervátumokba kényszerítették, addig Délen a félig-meddig evangelizált őslakosság áttért a paraszti kultúrára, munkát vállalt, sokasodott. Igaz ugyan, hogy semmiféle joggal nem rendelkezett, de az élete és élettere biztosítva volt.

Továbbá Mexikó erősen központosított, kvázi-monarchia (alkirályság) jellegével szemben a későbbi USA nagy területein még a törvényt sem ismerték.

Érdekes téma, javaslom, ásd bele magad.

2017. jan. 19. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2017. jan. 20. 08:44
 5/8 anonim ***** válasza:

Teljesen mások voltak a két terület 1492 előtti indián társadalmai, a mai USA-Kanada területén volt talán 1,5 millió őslakos, az összehasonlíthatatlanul kisebb Közép-Mexikóban pedig minimum 5, egyes becslések szerint 20 millió volt. Utóbbi területen egy viszonylag jól szervezett, társadalmilag tagolt, kiterjedt birodalom volt, az aztékoké, amit rövid idő alatt hódított meg Cortez Spanyolországnak, így a betelepülő spanyolok részben rátelepedtek a helyi társadalomra új elitként (Peruban ez még jelentősebb sajátosság volt egyébként), ebből jön a két népcsoport keveredése is.

Az USA területén az angol, francia stb. telepesek viszont teljesen elzárkóztak az indián társadalmaktól (amelyek sokkal kevésbé sűrűn lakták a területet), gyk. kizárólag két módon érintkeztek: kereskedelem és háború. Nem keveredtek, és nem is épült rá az európai társadalom/állam az őslakos populációra, hanem egyszerűen kiszorította őket a keleti részekről, fokozatosan nyugat felé tolva őket.

2017. jan. 20. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi neked is!


A fehérek előtt miért volt ilyen gyéren lakott az északi, kedvezőbb éghajlati adottságú terület, összehasonlítva a mexikói száraz és hegyes vidékkel? Csak a törzsek közötti háborúk miatt?

2017. jan. 21. 07:20
 7/8 anonim ***** válasza:

ááá, Ungarn! Gulaschsuppe, Hortobágy!


Mexikó nemcsak a kaktuszokkal tarkított sonorai sivatagból áll, kérdező!

Olvass, olvass, olvass!

2017. jan. 21. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Nem csak, de főleg. :)

Legalábbis, sok a félsivatagi terület, ami jelenleg már használható a modern öntözés miatt, de a történelmi időkben nem volt valami hasznos, és minimális volt a népesség.

Utánanéztem az előző kommentem előtt.

De nem is az kérdés, hogy Mexikóban miért volt viszonylag magas a lakosok száma, mert az még belefér a fejembe, hanem hogy északabbra miért volt olyan kevés.

2017. jan. 22. 05:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!