Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Trójai háború? Nem értem,...

Trójai háború? Nem értem, hogy mi történt.

Figyelt kérdés

Épp az Iliászt és az Odüsszeiát elemzem, és készülök fel belőle, de nem értem a trójai háborút. Nem értem, hogy ki melyik csapathoz tartozott, ki hol élt eredetileg. Agamemnón volt a hadvezér és Akhilleusz az egyik harcosa? Ők honnan mentek Trójába és kik ellen harcoltak?

Ha valaki részletesen, érthetően elmagyarázná, hálás lennék érte. Köszönöm. :)



2017. febr. 28. 12:49
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A háború a spártaiak (görögök) és a trójaiak között folyt.

A kitörésének az volt az oka, hogy Párisz trójai királyfi elrabolta Helénát, aki a spártai Meneláosz királynak volt a felesége. Ennek is van egy előzőleges háttértörténete: az Istenek ünnepeltek, amire Eriszt, a viszály istennőt nem hívták meg, aki bosszúbúl egy aranyalmát dobott három istennő, Héra, Aphrodité és Athéné közé. Zeusz Párisz királyfira bízta, hogy döntse el kié legyen az alma, tekintve, hogy nem tudtak az instennők megegyezni. Mindegyik ajánlott valamit, Aphrodité szép Helénát ajánlotta neki, és ezt is fogadta el. A tényleges kirobbanást tehát az istennők viszálya okozta.


Bosszúból Agamennon útnak indult flottájával Trójába, a hadsereg tagjai között volt Akhilleusz. A kezdeti csatákban Akhilleusz fogjul ejt egy görög papnét, Briszéiszt, akihez igen ragaszkodott. Mivel a görög seregben pestis tombolt, Agamennon úgy vélte ez Apollón isten büntetése, hogy feldúlták trója templomait, ezért visszaszolgáltatta Briszéiszt, ezzel kihívva Akhilleusz haragját. Akhilleusz dacból nem volt hajlandó részt venni a háborúban. Akhilleusz legjobb barátja Patroklosz felvette Akhilleusz helyette a vértet és csatába indult - mindezt AKhilleusz tudta nélkül. Patrokloszt Párisz királyfi bátyja, Hektor öli meg. Akhilleusz kiakad, mikor megtudja és megöli Hektort. Hektort végighúzza trója falai előtt.


A háborúk nem vezettek semmire. Odüsszeusz kitalálta, hogy építsenek egy falovat és rejtsék el benne a legjobb görög katonákat, köztük Akhilleusszal is. A falovat békeajándékként szánják. A trójai falak előtt Laokón, trójai pap figyelmezteti őket, hogy ne vigyék be a falovat. Poszeidon azonban tengeri kígyókat küld a trójai partokhoz és megöleti Laokont. A faló bekerül, a katonák kijönnek és megkezdődik a gyilkolászás. Akhilleuszt végül Párisz királyfi öli meg, nyílvesszője eltalálja Akihellusz sarkát és életét veszti. Ez volt Akhilleusz egyetlen sebezhető pontja: a mitológia szerint édesanyja, Thetisz istennő a Sztüx folyóba mártja a sarkánál fogva, hogy sebezhetetlen legyen. A sarka azonban szabadon maradt.

2017. febr. 28. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, a trójai mondakör alapján egy-két dolgot tudtam erről de nem volt tiszta, mert az annoi történelem oktatás, amit kaptam, elég gyenge volt... Nem jutott idő arra, hogy a köd a fejemben eloszoljon.

Még egy kérdés, hogy akkor a trójában rómaiak éltek? és akkorigazából ez görög-római harc volt?

2017. márc. 1. 17:12
 3/4 anonim ***** válasza:
Trójában nem éltek semmiféle rómaiak -
2017. szept. 30. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A rómaiak nem vettek részt benne
2017. szept. 30. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!