Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » 1700-as években miért költözte...

1700-as években miért költöztek be a magyar településekre szlovákok? Az 1800-as években miért szűnt meg ez a típusú bevándorlás?

Figyelt kérdés

Több mai magyar település leírásánál olvastam,hogy a Rákóczi szabadságharc utáni években tótok érkeztek a településre.

Most nem a Szlovákiához tartozó településekről beszélek,hanem különböző borsodi,szabolcsi,nógrádi,stb falvakról,városokról.

Miért keltek útra ezek az emberek? Volt egy vagy több ember aki járta a tót falvakat és telepeseket keresett le délre??

Elhitették velük hogy itt sokkal jobb életük lesz,mint a "zord" Felvidéken?

Az 1800-as években vajon miért szűnt meg ez a típusú szlovák bevándorlás?

Én az 1800-as évekből nem olvastam ilyen mértékű letelepedésről.


2017. ápr. 15. 16:40
 1/3 anonim ***** válasza:
A török kiűzés is ebben az időben volt 1684-1699 között. Az évszázados háborúskodás miatt elnéptelenedett országrészekre adókedvezmény adásával is igyekeztek földművelőket telepíteni. Nem csak a határon túlról jöttek, hanem országon belül is megindult egy belső mozgás. Így Nógrádból, Szabolcsból is elvándorolhattak, helyükre pedig például a Kárpátokból leköltöztek a tótok, mert ott jobbak voltak a feltételek. A betelepítés igazából a Rákóczi felkelés után indult be, mert a török kiűzése után egyszerűen erre nem volt idő. A háború okozta pénzhiány megszorításokhoz vezetett, a lakosság elégedetlensége megnőtt, Rákóczi ezt használta ki, hogy a felkelők élére állva megpróbálta egy új uralkodócsaládnak átjátszani a magyar trónt, nyilván így akart még magasabb vezető posztra szert tenni. De ez nem jött össze, sőt minden vagyonát elveszítve menekülnie kellett az országból. A betelepítések szükségességét növelte, hogy a felkelés során tovább csökkent az ország lakossága a harcok áldozatai révén. Az erdélyi fejedelemség és a török megszállás megszűnésével azonban végre hosszú időre békeévek következtek. Megindult a fejlődés és a népszaporulat.
2017. ápr. 15. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Azért, mert a török-kori háborúk miatt az ország belső területei elnéptelenedtek. Leginkább a Hódoltság és a Királyi Magyarország határvidéke szenvedte meg ezeket a harcokat, pont azok a megyék, amiket felsoroltál.


Amikor a török kiűzése után a korábbi földbirtokosok visszatértek, és újra indították a nemesi birtokok működését, akkor ugye nagyon kevés volt a munkaerő, mivel teljesen elnéptelenedtek a falvak. Ezért az ország peremterületeiről, és az országon kívülről is jobbágyokat hívtak be (ez a Habsburg-kormányzat irányításával is történt a Német-római Birodalomból, de a földesurak is "maszek" módon hívtak be, a peremterületekről és a Balkánról is). Így történt, hogy románok, szlovákok, szerbek kerültek egyre beljebb az országba, illetve össze-vissza is telepítettek. A Temesközben pl. szerbeket, románokat, szlovákokat, németeket is telepítettek, így ez lett Magyarország legheterogénebb vidéke.

2017. ápr. 15. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem beköltöztek, hanem a földbirtokosok költöztették őket.


Volt olyan Fejér megyei falu, ahova először 50 szlovák családot költöztettek az Eszterháziak, de mert azok mind visszaszökdöstek egy év alatt, utána inkább svábokat hoztak, messzebbről, hogy ne tudjanak visszaszökdösni.


Kellett az ember a földművelésre, ennyi.

2017. ápr. 18. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!