Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az Oszmán-Birodalom miért...

Az Oszmán-Birodalom miért hajtotta végre az örmény népirtást az első világháborúban? Pedig sok száz éven keresztül békében megfértek egymás mellett. Miért bolondult meg az ember a huszadik században?

Figyelt kérdés

2019. ápr. 19. 16:02
 1/9 anonim ***** válasza:
62%
Nem vagyok történész, és lehet, hogy rosszul is tudom, de az örmények közt sok volt a hithű keresztény.
2019. ápr. 19. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
95%

Az első világháborút megelőzően már megkezdődött a nemzetállamok kialakulása, de ez nem ment végbe mindenhol, sok birodalom maradt fenn: az oszmán birodalom mellett ott volt a német birodalom, amely a lengyel területek egy részét birtokolta, illetve az Osztrák-Magyar Monarchia is, amely rengeteg nemzetiségből épült fel. Az első világháborút követően ezek a birodalmak összeomlottak és olyan új államok jöttek létre vagy olyan határmódosítások történtek, amelyek méginkább nemzetiségi alapon húzták meg a határokat, mint annak előtte. Újra független lett Lengyelország, Csehország (bár ez utóbbi Csehszlovákiaként alakult meg), az arab területek pedig függetlenedtek az oszmán birodalomtól (és egyben brit és francia mandátumterületekké váltak). Ezek a változások megfogalmazódtak a Wilson-i elvekben is, az amerikai elnök által előterjesztett elképzelések szerint az új határok tiszteletben tartják a nemzetiségek jólétét és békéjét. Az emberek fejében átalakult már a nemzettudat a 19. század folyamán, és a nemzet fogalma már nem a horvátul és németül beszélő magyarországi nemességet jelentette, hanem a magyar származású embereket, ami viszont ellentétet szült a többi nemzetiséggel, akik szintén elkezdtek magukra nemzetként gondolni. Az első világháború alatt voltak már tervek, hogy pontosan mely területeket mely államok kapják majd meg a háború után.

Egy ilyen helyzetben az oszmán birodalom, amely az arabok lázítását (britek) szenvedte meg, már érezhette, hogy a birodalom felbomolhat a különböző népek szerint. Ekkor jött az etnikai tisztogatás az arányok javítására. Másrészt az oszmán hadosztályok a kaukázusi részen is le voltak kötve az orosz támadásokkal, az örményeket, akik pedig nagy oroszbarátok, lázíthatták szintén és félő volt, hogy elárulják a birodalmat és utat nyitnak az oroszoknak. Amikor pedig elveszítették a háborút, máris jöttek a tervek a békeszerződéshez (Sèvres, 1920), amely az örményeknek adta volna a mai Törökország keleti részét. A Wilson-i elvek itt is érvényesültek volna az új határoknál, amely egy szabad Örményországot ígért. Ezt viszont nem fogadták el a törökök, forradalom tört ki és Kemál pasa (Atatürk) vezetésével visszafoglaltak területeket és kialakult a mai modern Törökország határa (Lausanne, 1923), amely az örmény területeket is magába foglalta. Mindezt katonailag lehetett csak elérni. A nemzetiségek csak problémát jelentettek a birodalmi szervezetű államoknak, soknemzetiségű országoknak.

27/F

2019. ápr. 19. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
100%
Ez a 27/f nagyon nem illik ide
2019. ápr. 19. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
#3 Azért nem illik ide, mert nem tudod feldolgozni, hogy a te 27 éves gyereked szellemi törpe és csak az okostelót nyomkodja a gyagyás? Inkább olvastass vele is történelmet. Interjúkban is bele szokták tenni a kérdezett alany korát és keresztnevét, sőt még a foglalkozását is.
2019. ápr. 21. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
94%
én örülök, h odaírtad, ezzel reményt adtál, hogy korosztályunk nem csupa agyhalottból áll
2019. ápr. 21. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:

4/5#:


Szijjactok, tecik egy valaki az osztályban de nem tudom mit csinájak, blablabla 14/l, ez kb ez a színvonal.


Nincs 27 éves gyerekem, de mekkora teljesítmény már vissza csipogni azt amit valaki már 1x leírt. Te meg bemásolod ide és a végére odaírod hogy 27/f. Itt most a válasznál mégis miért lényeges a 27/f?

2019. ápr. 21. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%
Nem volt népirtás. Röviden annyi történt hogy az Első Világháború alatt a franciák és oroszok felfegyverezték az örményeket és az Oszmán-Birodalom ellen fellázították őket. Ez közvetlenül az orosz front mögött történt ezért az oszmán vezetés úgy döntött áttelepíti az örményeket a fronttól messze. Út közben valóban sokan meghaltak, mert nem jól szervezték meg de ez nem népirtás. A világ 90%-a nem is tartja annak. Talán 20 ország nyilvánította népirtásnak, olyanok akik akkor az Oszmán-Birodalom ellen harcoltak vagy monstanában nincsenek jóban Törökországgal.
2019. ápr. 21. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Igazad van utolsó! Nem népirtás volt, hanem szabadon engedték őket. Bevitték messze a tengerbe, és ott belehajtották őket a vízbe. Aki nagyon tudott úszni, az kiúszhatott szabadon.
2019. júl. 30. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 FoxtrotLidérc válasza:
Még egy név a témában. Keressetek rá Gevork Chavoush-ra. :)))
2020. jan. 21. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!