Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kiválthatná bármelyik megújuló...

Kiválthatná bármelyik megújuló energiaforrás az atomenergiát? Ha nem, miért nem?

Figyelt kérdés
2019. szept. 7. 12:36
 1/5 EagleHUN ***** válasza:
100%

Az energiatárolást kellene megoldani és akkor igen.


A fő probléma tehát:

A nap (a sarkok kivételével) nem folyamatosan süt) a szél nem folyamatosan fúj, a hullámok sem folyamatosan vannak, az árapályban is vannak megszakítások, és a folyóknak sem egyenletes a vízhozama.


Első körben örülni kellene annak ha nem az atomot csak a fosszilis szenet ki tudnánk váltani és az atom az ilyen ingadozásokat tudná kompenzálni!

2019. szept. 7. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A folyamatosság hiánya mellett további probléma még a beruházási költség is. Ugyanis a meglévő fosszilis erőműveket addig mindenképpen fogják használni, ameddig azok üzemképesek, mert beruházási veszteség lenne "kidobni" mikor még működőképes és nyereséget hoz. Az erőművek üzemképességének várható idelyét bele is kalkulálják az erőmű teljes nyereségébe, tehát x beruházás, y évig üzemelhet, ami z nyereséget jelent. Ha működőképes akkor még nem lesz lecserélve egyik sem, és tíz évet és évtizedeket jelent a gyakorlatban.


További gazdasági tényező, hogy mindenfelé még rengeteg fosszilis tartalékok vannak, amit szintén ki fognak bányászni, mert az óriási haszon és nem fogják otthagyni.


A folyamatos tárolás meg bizony nem is napi ingadozásokat jelent, tehát nem csak azt, hogy a nappali napsütés energiáját el kell tárolni éjszakára, hanem azt is, hogy szinte egész télen nincs napsütés. Persze valamennyi van, de kevés és gyengébb is a napsütés ha van is. És így nagyjából az egész téli igényt kellene eltárolni a nyári napsütésből, pedig még az sem folyamatos teljesen.


A többlet tároláshoz pedig az adott pillanatban szükséges napelem parknál, többszörösen nagyobb területre kellene telepíteni. Nézd meg most amikor még csak kezdődik az ősz, borult az ég, már nincs napsütés.


A nyári/téli napelemes termelés aránya nagyjából 6:1, vagy 5:1 arányok körül mozog. Tehát a tárolás nélküli energia igényhez, nálunk Európában 5x akkora napelem parkot kellene létesíteni, mint ami nyáron elegendő. És akkor az éjszakai tárolásra valót még elő sem vettük.


Remélhetőleg a fejlesztések amik gőzerővel zajlanak, majd megoldják a jelenlegi nehézségeit, de addig is az atomerőmű a legjobb megoldás.

2019. szept. 7. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
50%

Az nem kétséges, hogy a tárolás rendkívül fontos dolog. Azonban megjegyezném, a nap folyamatosan süt. Az igaz, hogy mondjuk Budapesten van éjjel, de ugyanekkor Tokióban már nappal van. Ahogy a Budapesti tél esetén Canberrában nyár van. A Szaharában pedig mindig.

A termelés tárolás szállítás felhasználás négyesének összehangolása alapvetően adat kérdése. Vagyis annak a felismerése, hogy ezen adatok nyilvánossága nem rontja a versenyképességet.

Elég komplex probléma ez ahhoz, hogy ne lehessen univerzális kijelentéseket tenni. Ahol lehet valamifélét, ott a politika a ludas, de főleg az emberi butaság és tökfejűség.

2019. szept. 8. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg-technikailag igen, ki tudnánk építeni olyan kelet-nyugat és észak-dél irányú távvezetékeket bolygószinten, amivel a napi és évszakos eltérések kiküszöbölhetők. Azt tudni kell, hogy Magyarországon majdnem a Balatonnak megfelelő területet kellene napelemekkel lefedni, és vannak jóval sűrűbben lakott országok is (pl. Japán), tehát lennének nettó exportáló és importáló országok.

De az országok eltérő fejlettsége és politikai kultúrája ezt nem igazán teszi lehetővé, és kiszámíthatóan stabillá. Pl. az egykor hatmilliós Nigéria százmilliós országgá fog fejlődni (hanyatlani?) 2100-ra, mi meg jó ha leszünk hatmillióan akkor, az ezekből az aránytalanságokból (is) eredő problémák miatt ez csak egy utópia, mint a világbéke.

2019. szept. 9. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ez igaz. Az szemlélet kérdése, ki miben hisz.

Meg talán társadalomismereté, hogy milyen változtok nagy valószínűségűek, milyenek nem.

Két fő alternatíva látszik. Vagy tovább hülyül az emberiség a gazdasági eltérések, de főleg a túltermelés okán, és ekkor nem a népességrobbanás, hanem egy őrült feltűnése lesz a fő veszély. Amely őrültek lehetőségei is vannak az emberiség kipusztításának beindítására. Vagy ugyanezen okok hatására - mint eddig mindig - megjön az emberiség esze, és igen, világbékét is teremt. Persze nem olyant, mint ezek a bugyuta amerikai filmek sugallják. Inkább olyant, ahol a hülyeség mellett a józan ész lesz mindig a győztes.

2019. szept. 9. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!