Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 100 nm-es és egy 5 mikromé...

Egy 100 nm-es és egy 5 mikrométeres átmérőjű vízcsepp közül melyiknek lesz alacsonyabb a forráspontja?

Figyelt kérdés
Az indoklásban a Laplace-egyenletet kell használni.
2020. jan. 15. 18:47
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Na, ha senkinek nem fűlik a foga a kérdés megválaszolásához, akkor nekiállok én a mesélésnek. Először egy kísérleti tapasztalat elmesélésével kezdem:

Ha egy zárt edényben [zárt rendszerben] lévő nagy méretű sík folyadékfelszín közelében egy spéci szerkezettel az edény falára apró cseppeket porlasztunk a nagy tömegű folyadékból, akkor ezek a cseppek a gőztérrel érintkező falról idővel eltűnnek. Átdesztillálnak a sík folyadék felszínbe. Ez az izoterm desztilláció a legkisebb méretű cseppekkel kezdődik, és az összes csepp "eltűnéséig" tart.

Ez utóbbi mondattal remélem a kérdés vastagbetűs részét megválaszoltam.

A görbült felületek tenzióját a sík felületekhez képest a Kelvin egyenlet adja meg. Én legalábbis ilyen megközelítésben tárgyalnám a kérdésedet fizikai-kémiából.

A Laplace egyenletet én egy lépéssel korábban tárgyalnám, amikor a cseppet vizsgáljuk, és a felületi feszültségből eredő többletnyomásból írunk fel különbséget a cseppen belüli, és az azon kívüli nyomás értékéről, ami tulajdonképpen nem más mint a kapilláris nyomás. Ez tulajdonképpen a Laplace egyenlet, ami azt mondja, hogy egy cseppen belüli nyomás mindig nagyobb, mint a külső, és ez a felületi feszültséggel egyenesen, a csepp sugarával fordítottan arányos.

2020. jan. 15. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!