Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Hold az ég melyik részén...

Pro Patria kérdése:

A Hold az ég melyik részén van? (Északi, Déli, Keleti, Nyugati? ) Vagy olyan, mint a Nap? (Keleten kel, Nyugaton nyugszik? ) Ha éjszaka látni akarom a Holdat, melyik égtáji irányba kell építenem az ablakot?

Figyelt kérdés
2010. júl. 23. 00:02
 1/8 anonim ***** válasza:
82%

A kérdés nem annyira hülyeség mint amennyre látszik elsőre. Habár azzal egy építkezőnek (feltételem felnőtt emberről van szó :P) nem árt(ana) tisztában lenni, hogy Hold is keleten, kel és nyugaton nyugszik, mint ahogy az összes csillag keletről nyugat fele halad az égbolton.

Ha oly szerencsés a kérdező hogy tehet K-NY oldalba is ablakot akkor probléma megoldva.

Viszont ha csak egy oldalra lehet ablakot tenni, akkor mind1 hogy Dél-Kelet-Nyugat körülbelül. Sajnos a Hold folyamatosan mozog. Bevett köznyelvi szokás szerint naponta 2 tenyérnyit mozdul(a kelte felé, azon kívül hogy teszi a K-NY-i mozgást). Tehát ebből következik, hogy vann mikor "szabályosan" a nap nyugvása után Keleten kel, van mikor a nap lenyugvása után le is nyugszik. (A legutóbbi újholdnál az utóbbi eset állt fenn.) Sőt nemegyszer látni a napot a fényes égbolton.

Ezért is inkább a nap mozgása szerint szokták az épületeket orientláni. Legkedvezőbb talán a Déli, Nyugati fekvés, ilyenkor a napot is látni, és a Holdat is szépen meg lehet figyelni. Plusz ha a delikvens szerete csillagászkodni azt is korrektül meg lehet tenni.

2010. júl. 23. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Egy linket is találtam amin szépen nyomon lehet követni a hold egész évi mozgását:

[link]

2010. júl. 23. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. Ez egymaga 10 másik választ tett ki legalább:)
2010. júl. 23. 00:49
 4/8 A kérdező kommentje:
Egyébként még nem vagyok felnőtt.. félúton vagyok, csak eljátszottam a gondolattal.
2010. júl. 23. 00:50
 5/8 anonim ***** válasza:
És azt is vedd figyelembe, hogy nagyjából azon az "úton jár", ahol a Nap is. Télen ez nagyon oké, de ugye klíma hiányában nem biztos hogy nyáron jó ...
2010. júl. 23. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ilyen problémáim nem lesznek:D;)
2010. júl. 23. 15:12
 7/8 anonim ***** válasza:

„Esetleg azt is le tudnád nekem írni, ha szépen kérem, hogy miért látható néha a Hold fényes nappal a Nap mellett?:) Köszi.”

Nagyon szívesen, ami tőlem telik.

Egyszerű válasz miszerint:

azért látható mert a Nap megvilágítja. A Hold hatalmas "fehér" felület, ami igen jól veri vissza a Földre a Nap sugarait, így hiába van fenn az égen a nap, a Holdat is lehet látni.

Ha a mozgása miatt kérded, először is linkelek egy videót ami sokmindenre ad magyarázatot.

Íme a link:

http://www.youtube.com/watch#!v=QLZzaDVJxIc&videos=dAeyEtPrW4w


Ebből azt lehet például elképzelni, hogy teliholdat csak éjjszaka lehet látni. Gyorsan elő is kaptam a linkelt Hold-naptárat, és valóban úgy is van.

Újholdat akkor lehet látni, mikor már lement a Nap. Viszont ekkor általában hamar fekszik a Hold a Nap után -ergo nyugaton látni a Holdat.

A legjobban nappal a Holdat akkor látod, mikor vagy Dagadó fázisban van, és az első negyed körül jár, vagy akkor mikor csökkenő fázisban jár az utolsó negyednél. (jól meglehet jegyezni a D betűről(dagadó), mivel ilyen formája van mikor hízik a Hold. A másik formálja mikor Csökken ekkor C betűnek néz ki, így mindig tudod milyen fázisban látod).

Mikor dagadó fázisban nappal látod, és épp kis sarlója van neki, még akár ilyen 6 óra magassgában is láthatod a Holdat. Habár mivel kicsi a Hold sarlója, a nap elvakítja(mivel Keleten áll épp mind a két objektum) így feltételezem, nem látod (még ha fenn is van mind a kettő). A két objektum olyannyira együtt mozog, hogy majdhogynem egyszerre is nyugodnak le. (sőt mikor egyszerre nyugodnak le akkor van igazi újhold, azaz egylátalán semmi sarló nincs)

Telnek a napok, a Hold kezd hízni, és közben szépen teszi a kéttenyérnyi területeket Kelet fele, ez eredményezi hogy egyre később kel fel, így alapban nagyobb lesz az eltérése a Naptól, mikor felkel (és a megvilágított felszíne is nagyobb lesz). Így van esély a meglátására. Mikor negyed fázisban van a Hold, akkorra már 11 órakor kel, amikor már a Nap egész magason jár, tehát akár a Holdfelkeltét is láthatod.

A Hold tovább hízik, és egyre később kel. Odáig fajul a dolog, hogy a Telihold 17-19 órakor kel fel, amit már tisztán látni, de ha nyugati az ablakodnak a fekvése, igen csak ki kell várni a hajnal 3-4 órát mire szépen megvizsgálhatod. (ergo ha teliholdat szeretnél látni estefele, akkor érdemes Keleti- vagy ideálisabb esetben Délkeleti padlástéri tetőablakot beszerzni :P. ) A teliholdat nyáron már kora reggel is lehet látni, ha mész munkába de ott is a 6 órási műszakba :P, mivel igen csak nyugodóban van a telihold addigra-ergo nyugaton látni).

Ahogy telik múlik tovább az idő, a Hold ahogy csökken kezd egyre keletebbre vándorolni ismét, így később nyugszik, így egyre később láthatod reggel, a nyugati égbolton. És mivel a keleti égbolton kel a Nap, és a nyugatin fekszik a Hold, így nem zavar bele szépen lehet látni a Holdat. Ez tart egészen addig amíg el nem fogy a Hold, és be nem éri úgymond a Nap ezzel együtt. Ekkor ismét együtt kel a Nappal és együtt nyugszik vele.

És a folyamat kezdődik elölről.

:) ez is jó rövidre sikerült. Remélem azért végiolvasod :P.

2010. júl. 24. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Bizony, hogy elolvastam, köszönöm!:)
2010. júl. 26. 19:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!