Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Most olvastam a tankönyvemben,...

Most olvastam a tankönyvemben, hogy a vegetatív rendszer hogyan szabályozza a légzést. Ezzel csak egy problémám van, még pedig az, hogy ezt tudatosan is tudom befolyásolni, és az már a szomatikus idegrendszerhez tartozik nem?

Figyelt kérdés

Szóval most akkor mind2 irányítja a légzést?


+ még egy kérdés: a vegetatív rendszer miatt van az, hogy bár lélegzek nap mint nap, de annyira természetesnek veszem, hogy észre se veszem, hogy csinálom.

Ez neki köszönhető?



2020. febr. 10. 13:22
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok orvos vagy ilyesmi, így csak konyhanyelven tudom elmagyarázni. Sok testi funkciót a vegetatív idegrendszer szabályoz, de akarattal is befolyásolható többé kevésbé. A légzést vissza tudjuk tartani valameddig, de ha az agy érzékeli, hogy túl sok ideje nem vettünk levegőt, akkor közbelép. Ezért nem lehet akaraterőből megfulladni pl egy széken ülve otthon. Ilyesmi még a pislogás, nyelés is.Igen, "neki köszönhető" . Az is, h futás, járás közben nem kell azon gondolkodni, h melyik lábunkat kell rakni, ez is automatikus.
2020. febr. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Én biológus hallgató vagyok, jól írta az első válaszoló.

Például: Amikor futsz, a megnőtt oxigénigény miatt többször veszel levegőt, mint nyugalomban. Ez vegetatív szabályozás, nem neked kell figyelned az oxigén felvételére. Ebbe a szabályozásba akaratlagosan te is beleszólhatsz, azonban...

ha valamiért visszatartod a levegőt futás közben, akkor a véredben a CO2 szintje megemelkedik. Ezt az érfal bizonyos receptorai érzékelik, az információt elküldik az agyba, az pedig utasítja a légzőizmokat a felfokozott mozgásra.


Tehát szabályozhatod akarattal, de a vegetatív szabályozásé a főszerep.

2020. febr. 10. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hasonló a hosszú toporgás a foglalt slozi előtt.

Egy ideig akaratlagosan befolyásolni tudod...utána nincs befolyás, csak kifolyás.

2020. febr. 11. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!