Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy változhat ilyen gyorsan...

Hogy változhat ilyen gyorsan egy csillag mérete?

Figyelt kérdés

Azt hittem, hogy a változások ideje évmilliókról szól, vagy ha gyors, akkor évezredekről. Na de pár évtizedről?


"A Betelgeuse vörös óriás, az egyik legnagyobb fizikai méretű ismert csillag. Az utóbbi 15 évben, 1993-tól azonban fokozatos összehúzódáson ment keresztül, átmérője 15%-kal lett kevesebb, mint az interferométeres mérések kezdetén, ami nem zárja ki, hogy a nem túl távoli jövőben szupernóva váljon belőle."

[link]


2010. júl. 23. 14:46
 1/7 anonim ***** válasza:
Elfogyott a "tüzelő anyaga" és most esik össze, nagyon nagy csillag-> nagy garvitációs középpont így gyorsan húz össze akár sok anyagot is.
2010. júl. 23. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
a gravitacioja nagy, nem a középpontja, lol =D bocsi
2010. júl. 23. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Kösz.

Ilyen hirtelen fogyott el? Azt hittem pár évezred alatt szép fokozatosan fog össszesni...

2010. júl. 23. 15:10
 4/7 anonim ***** válasza:
Gondolom még mindig van csak erőteljesen fogyóban, nem egyik pillanatról a másikra és a zsugorodást követően is lesz még anyag amit "elfogyaszthat" csak az ezzel felszabaduló energia már sokkal kevesebb mint ami a tömegből származó gravitációval felvehetné a versenyt, hogy egyensúlyban maradjon a csillag, így összeesik.
2010. júl. 23. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Igen a csillag kezd összeesni. Hamarosan eléri azt méretet, amikor a fúzió be fog indulni megint, de ezúttal héliummal, vagy valami nehezebb elemmel, ekkor megint tágulni fog. Vagy az is lehet, hogy szupernóvává fog alakulni, nem igazán tudom hol tart csillag, de már a végét járja ha jól tudom.
2010. júl. 23. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dellfil ***** válasza:

Nem csak a végét járó vörös óriás csillagok tudják ám az átmérőjüket változtatni. Csillagászati időléptékben igen rövid idő alatt képes felfúvódni, azután összezsugorodni egy csillag, mindezt periodikusan ismételve. Ezeket a csillagokat "cefeidáknak" nevezik a "delta cephei" nevű csillagról. Ezek az úgynevezett változócsillagok egyik családját alkotják. Lüktető csillagok. Dobognak mint egy szív :)

[link]

[link]

[link]

stb...

Ha érdekel a téma, beírod a gugliba, hogy "cefeidák" és dől az infó.

2010. júl. 23. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Kösz az infókat!
2010. júl. 24. 01:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!