Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem zsíros a tojás után...

Miért nem zsíros a tojás után a tányér?

Figyelt kérdés
Felverek pár tyúktojást egy tányérban. Zsírtartalma ~10%. Mégis el tudom mosni utána a tányért, meglátásom szerint tökéletesen, egyszerűen langyos vízben, szemernyi mosogatószer nélkül is. (Vagy talán hidegben is?) Hogy lehet ez? Valami kolloid fázisban van benne a zsír, kifelé víztaszító molekulavégekkel körülvett kis csomókban? Ha igen, akkor milyen egyszerű házi módszerrel törhetném meg ezt? Sima kiváncsiság, nem hagy nyugodni.

2020. febr. 25. 00:19
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Helyesbítek: vízvonzó, nem -taszító.
2020. febr. 25. 05:09
 2/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Hogy lehet ez? Valami kolloid fázisban van benne a zsír, kifelé víztaszító molekulavégekkel körülvett kis csomókban?"


Igen. Kollagén és emulzió is egyben.


"milyen egyszerű házi módszerrel törhetném meg ezt?"


Gondolom detergensekkel, mondjuk kis mosószer. Csak ha sokat teszel, éppen az fogja oldani-emulgálni.

2020. febr. 25. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ. Egy fejtörő kipipálva. :D
2020. febr. 25. 13:17
 4/12 Wadmalac ***** válasza:
100%
nem kizárt egyébként, hogy a detergensek éppen azt fogják kiváltan, hogy még kevésbé tapad le, de egy próbát megér.
2020. febr. 25. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
A langyos vizes mosogatás eredményének az emberi érzékszervek általi vizsgálata az bizonyíték arra, hogy nem volt zsíros a tányér?
2020. febr. 25. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:

#5: Én legalábbis úgy szoktam ellenőrizni, sikerült-e valamit elmosni. :)


De amúgy a kérdezővel ellentétben én nem elégednék meg a mosószer nélküli elmosással tojás után.

Ha ott marad egy vékony fehérjeréteg, azon fogják megrendezni a szalmonella foci EB-t.

2020. febr. 25. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Én legalábbis úgy szoktam ellenőrizni, sikerült-e valamit elmosni. :)

Hát csak a kérdés más irányba is vezethet. Amire én gondoltam, az az, hogy amíg nem fagyott rá a tányérra, addig k* sok minden más zsíros maradékot is szépen levisz a langyos víz, arról már nem is beszélve, ha az ember szivaccsal, stb rásegít.

2020. febr. 25. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Bocsánat megint a késésért -- nem jön értesítés... :(


"A langyos vizes mosogatás eredményének az emberi érzékszervek általi vizsgálata az bizonyíték arra, hogy nem volt zsíros a tányér?"


Igen. De azért egy szép tükörsimasima ikeás tányérnál, egészséges ujjakkal, elég tűrhetőnek tűnik. De legközelebb megnézem fény felé is, látok-e maradványt.


"De amúgy a kérdezővel ellentétben én nem elégednék meg a mosószer nélküli elmosással tojás után.


Ha ott marad egy vékony fehérjeréteg, azon fogják megrendezni a szalmonella foci EB-t."


Konyhatündérkedésem közbülső művelete volt csupán, azon nyomban fölhasználandó a tányért a következő művelethez. Közelebb volt a vízcsap, mint a tiszta tányér. ;) De egyébként én személy szerint némi (nem is némi...) kis szennynek sem vagyok ellene, elvből és tapasztalatból. Mérhetetlenül olcsóbb és sokkal hatásosabb védő["immun"]serkentő, mint pl. Broncho-Vaxom és hasonlóan hatástalan társai.

2020. febr. 25. 23:58
 9/12 A kérdező kommentje:

"amíg nem fagyott rá a tányérra, addig k* sok minden más zsíros maradékot is szépen levisz a langyos víz"


Csöndben kissé ellenkeznék; de csak futó személyes tapasztalat. Bár, ihol egy példa: vagdalt alma + kókuszreszelék + sütőpor + tojás = őskő["paleo"] almatorta. Elvileg alig tartalmaz zsírt. Mégse viszi le a zsírhártyát sütés után a jénairól még a forró vízsugár sem.


"ha az ember szivaccsal, stb rásegít."


Semmi szivacs nem volt, csak kézzel meg langyos vízzel.

2020. febr. 26. 00:03
 10/12 A kérdező kommentje:
Broncho-Vaxom, föntebbi hsz-omban; a gyártó iránti köteles tiszteletből hozzátenném: nem teljesen hasztalan szer. Télen füldugóként hatásosan megóv a gyulladástól.
2020. febr. 26. 00:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!