Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet-e integrálni "ezt" a...

Lehet-e integrálni "ezt" a következőképpen (lent látható a kifejezés)?

Figyelt kérdés

Tehát ezt, hogy:

(2x + 1)^2 (kettőször X plusz egy a négyzeten) , tehát ha ezt kellene integrálni, akkor erre alkalmazható lenne az X^n (X az n -ediken) elemei függvény integrálja? Ami ugye X^n+1 / n+1 lenne...vagy ez nem helyes mert a példában 2x nem egyedül szerepel hanem ott van még a + 1 is, és ezért ez nem jó? De akkor hogy kell megoldani?

Előre is köszönöm.



2020. márc. 2. 12:25
 1/7 A kérdező kommentje:

Időközben találtam egy integrál kalkulátort, így már tudom, hogy az úgy rendben van, amit kérdeztem, lehet használni azt az elemi függvényt integráláshoz, figyelembe véve, hogy a kifejezés egy összetett függvény is egyben....de lett másik kérdésem.. :-D akit érdekel..szerintem ez nem egy egyszerű kérdés, de ki tudja...tehát, ha a fenti kifejezés a kitevőben módosul: (2x + 1)^0.5 (kettőször X plusz egy az egykettediken) és ez elé hozzáteszünk egy X * (X -szer) tényezőt, tehát ezt kellene így integrálni, hogy: X -szer négyzetgyök alatt kettőször X plusz egy, így akkor ez már nehezebb feladat...nekem 2 féle eredmény is kijön így:

- egyik esetben (nevezzük ezt az én első módszeremnek) egyszerűen integrálom előbb az X -et (ami X * X / 2), majd utána a (2x + 1)^0.5 kifejezést (ami négyzetgyök alatt (2X+1) és ez a harmadik hatványon, majd ez osztva 3 -al), plusz C,

- másik esetben viszont helyettesítek, tehát a négyzetgyök alatt (2x + 1) -et elnevezem mondjuk 'U' -nak, és így csinálom végig a helyettesítéses módszernek megfelelően...és most jön, amit NEM ÉRTEK, NEM TUDOK:

- a fenti 2 db "megoldásomból" valamelyik elvileg nem helyes, nem alkalmazható, vagy tévedek-e? Mert ha tévedek, akkor meg azt nem értem, hogy elvileg más eredmények jönnek ki, holott akkor egyenlőeknek kellene lenniük...tehát a kérdésem, ha bármelyik megoldásom nem alkalmazható, akkor miért nem alkalmazható? (mert ha ezt tudom, legközelebb felismerhetném és nem kellene azon törnöm a fejem, milyen módszerrel álljak neki az integrálásnak).


Gyanítom, hogy nem lesz senki, aki ezt így végigszámolná és még meg is írná a következtetéseit, de hát azért 0.5 % -ot mégis adnék ennek, a remény hal meg utoljára alapon, és előre is hatalmas tiszteletem annak, aki ebben segít nekem!

2020. márc. 2. 13:04
 2/7 anonim ***** válasza:
Sajnos ez bonyolultabb ennél. Szorzat integrálására nincs olyan szabály, mint szorzat deriválására. Az x(2x+1)^1/2 függvény integrálja például [2(6x-2)(2x+1)^3/2]/60
2020. márc. 2. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Értem, de akkor ez azt jelenti, hogy az "első módszerem" valahol hibás...csak azt nem tudom, hol...tehát miért nem jó úgy elindulni, hogy először megcsinálom az X integrálját (ami X^2/2), ami így kikerül az integrálból, majd utána ezt (tehát X^2/2 -t) szorzom (2x+1)^1/2 integráljával...habár lehet itt szúrom el, hogy nem csinálhatok olyat, hogy "kikerül az integrálásból"...mert ha mégis így csinálom, az "első módszerem" szerint, amit fentebb is leírtam, akkor úgy ugye ez jön ki: (x^2/6)*(2x+1)^3/2 , ami viszont nem jó eredmény, csak nem tudom miért hibás ez a módszer, csak azt tudom (a Te megoldásod alapján), hogy hibás az "első módszer".
2020. márc. 2. 15:19
 4/7 A kérdező kommentje:
Tehát gondolom Te akkor helyettesítéssel oldottad meg, hogy (2x+1)^1/2 = t például, ugye? És nagyon köszönöm a válaszod, már most sokat segítettél, hogy kezdjen oszolni a köd fölöttem.
2020. márc. 2. 15:22
 5/7 anonim ***** válasza:
Csalódást kell okoznom! Felütöttem Bronstejn-Szemengyajev: Matematikai zsebkönyv-ét, és megnéztem a megoldást.
2020. márc. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az első módszer egyértelműen rossz. Szorzat integrálja nem egyenlő a tényezők integráljainak szorzatával/lineáris kombinációjával.


Szorzat integrálására is van módszer, a parciális integrálásnak nézz utána. Persze bizonyos esetekben a helyettesítés is célravezető.

2020. márc. 2. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
#6 -os nagyon szépen köszönöm! Így akkor már világos, miért rontottam el. Közben egyébként már sejtettem ezt, viszont jól jött, hogy megerősítetted amit gondoltam. Ezer hála. Suliban sajna ennyire nincs kivesézve a dolog.
2020. márc. 3. 01:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!