Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha úgy képzelem el a Világegye...

Ha úgy képzelem el a Világegyetemet, mint egy lufit, aminek a belsejében élünk a Földön, akkor mi van a lufin kívül?

Figyelt kérdés
2020. márc. 4. 11:49
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
72%

"Maradhat a lufi, csak a felületén élünk, mint fentebb írták?"

Amennyire most tudni lehet, az unverzum egy háromnál több dimenziós alakzat, aminek a 3D felületét látjuk magunk körül. Tehát ha mondjuk egy űrhajóval bármerre elindulunk egy irányban, idővel visszajutunk ugyanide. (Persze csak elméletben, mert az univerzum keletkezése óta még a fény sem jutott így körbe, sőt talán nem is fog.)

Elvileg a gömbi geometria szabályait használva mérhető lenne ennek a 3D felületnek a görbültsége, de egyelőre még nem sikerült ezt megmérni.

2020. márc. 4. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
77%

"Maradhat a lufi, csak a felületén élünk, mint fentebb írták?"

Csináljunk egy fordított gondolatkísérletet. Nem mi élünk a lufi felületén [gumijában], hanem síklények, és mi látjuk őket. [Már miért látnánk, ha nulla tömegű síklények? De tegyük föl látjuk őket.]

Itt egy lufi: [link]

Nos ők csak abban a felszíni világban vannak benne. A lufi héjában vannak. Ők egymásra tudnak mutatni, egymást tudják érzékelni. Ők nem látnak engem. Még arra felé sem tudnak mutatni, amerre én vagyok. Vagy ha ez úgy látszana máshonnan, akkor pontosítok. Nem tudnak rám lőni. A lövedék az ő téridő világukban marad. Nem tudnak a világukból kifelé lőni. Szándékosan választottam nem gömb alakú lufit. De ők csak a lufi-héj-ban látnak, élnek, közlekednek, mérnek.

Ők csak azt mondhatják nagy biztonsággal, amit a saját téridő világukban meg tudnak mérni. Hogy kívüle mi van, azt nem tudják, nem érzékelik. Azt sem mondhatják biztosra, hogy nincs kívül semmi. Azt sem, hogy van. Csak azt, hogy ők ezt ott, abban a téridő világban nem tudják megállapítani.

Mi is korrektül csak azt mondhatjuk, fogalmunk sincs, hogy az Univerzumon kívül mi van. Ha van valami. Nem tudjuk, és nem is tudunk következtetni erre.

2020. márc. 4. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 dellfil ***** válasza:

Nem futok újabb kört, mint ahogy 2*Sü sem tette, (még :) hanem:


https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..


dellfil

2020. márc. 4. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim válasza:
Kérdező: Ha a mi világegyetemünket lufinak képzeled, amiben mi élünk, akkor a lufin kívül még sok hasonló lufit képzelj el. Amikben szintén (feltehetőleg) van valami - de legalább is tér. Mivel, nem csak egy világegyetem van, hanem több (sok?- mennyire sok, még azt sem lehet tudni.
2020. márc. 5. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:

"mérnek."

Na, ezen azért vitatkoznék.

Egyrészt: ki tudják mérni, hogy mennyire görbe a lufijuk.

Már persze akkor, ha nem túl nagy az a lufi, mert akkor hiába mérnek.


Másrészt: létezhetnek olyan folyamatok, amelyek kimutatnak a lufiból.

Pl. a gravitáció gyanús...

ill. nem olyan rég volt 2 ilyen kísérlet, ami talán erről szól.


Harmadrészt: két lufi ütközhet is.

Hogy ott mi történik, az kérdéses, de hogy feltűnő lesz, az 100%

2020. márc. 5. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 LeonScottKennedy ***** válasza:
56%

Na jó, ez a lufis példálózás már elég amatőr. Nem értem, hogy miért mindig lufi, amikor az semmiben sem hasonlít sem az univerzum geometriájára, se nem 4D.

Azt kell megérteni, hogy a téridő, mint olyan, az mindenhol ott van, az nem csak az univerzum határát jelenti, hanem - fogjuk rá -, egy kifeszített szövetanyag, ami nem 3D-s, hanem 4D-s, ezért aztán el sem tudjuk képzelni, mivel az emberi agy a 3D-s egyszerű tér felfogására kondicionálódott. Viszont ez a szövetanyag beterít mindent egyszerre, és ez az, ami felfoghatatlan jelenleg még, de azt tudjuk, hogy az anyag képes megbolygatni ezt a szövetanyagot, azaz az anyag ezt a szövetanyagot képes minden irányból a gravitációs tömegközéppontja felé behajlítani, abba a bizonyos kiterjedésbe, amit nem látunk / nem tudunk felfogni emberi aggyal, de azt már erősen kezdjük sejteni, hogy ez az idővel áll szoros kapcsolatba.

Nem is beszélve olyan dolgokról (nem tudom, hogy írta-e már valaki, nem olvastam az összes kommentet, de ezt nemrég hallottam egy tudományos videóból), hogy van egy olyan elmélet is, miszerint az univerzum úgy gömb alakú, úgy alakul a téridő, hogyha elindulsz egyetlen irányba, keresve az univerzum "határát", akkor előbb-utóbb oda fogsz kilyukadni, ahonnan indultál. Mivel a téridőnek magának is van egy görbülete, amin tulajdonképpen csak teszel egy nagy kört, mintha a Föld körül tennél.

És akkor ezt egy lufihoz hasonlítani?

2020. márc. 5. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:

LeonScottKennedy, amatőr vagy.

Erősen.

Ez azt jelenti, hogy neked nem kellene nagyon mélyen belebonyolódni a magyarázatokba.


A lufit pedig mindenhol úgy értjük, hogy képzelj hozzá még egy dimenziót.

Mivel a 4d-t nem értjük, illetve nem tudjuk szemléletesen elképzelni, de a 3d-t igen.


Viszont, ha azt mondom, hogy 4d-s lufi, az nem mond semmit. Az igaz, hogy annak a felszíne egy tömör gömb, de aztán hogyan tovább?


Na, ezért marad a lufi hasonlat így, ahogy van.

2020. márc. 5. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 dellfil ***** válasza:

Na, jó hallgassunk meg olyan embert, aki azért ért is ahhoz, amiről beszél... :) (Nem úgy mint én. :D Másokról nem tudom mennyire vannak képben, de... :)


https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..


Szerintem egészen érthető a magyarázat. Remélem.


dellfil

2020. márc. 5. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 dellfil ***** válasza:

Hűha, valamit piszkosul benéztem... :D

Bocsánat ezt a linket akartam megmutatni:


https://www.youtube.com/watch?v=0yE6EBFwxR8


De ha már így alakult, akkor...


https://www.youtube.com/watch?v=ba-3DjEZcS0


dellfil

2020. márc. 6. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 LeonScottKennedy ***** válasza:

#17:

No u.

2020. márc. 6. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!