Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Földrajzot hogyan lehet...

Földrajzot hogyan lehet leghatékonyabban tanulni érettségire írásbeli, szóbeli?

Figyelt kérdés
2010. júl. 27. 13:36
 1/7 anonim ***** válasza:
Hát mi nem megy? Topográfia? Számítások? Emelt vagy sima érettségi?
2010. júl. 27. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez nagymértékben egyén függő.

Attól függ, te hogyan tudod jól megtanulni.

Én földrajzból emelt szintűztem 2008-ban, de nem biztos, hogy az én tapasztalataim neked hasznosak lesznek.

Én pl. topográfiát mindigis úgy tanultam (és tanulom most is az egyetemen), hogy fogok egy listát, amin minden rajta van, amit tudni kell, előveszek egy atlaszt, amiről tudom, hogy minden (vagy legalábbis a követelmények 99%-a) benne van és amiben nem vagyok biztos, azt megkeresem az atlaszban és egy ideig bámulom a térképen.

Bizonyos mértékben fotografikus a memóriám, és ha néhányszor úgy 10-20 másodpercig nézem a térképet, akkor egy kis részlete bevésődik az agyamba és könnyen fel tudom idézni, így amellett, hogy nagyjából tudom, hogy azt az objektumot mondjuk Északnyugat-Magyarországon kell keresni, látom magam előtt, hogy a Duna, a Rába meg a többi folyó kanyarulataihoz képest hol van és így már könnyű belőni.

Tényanyagnál pedig próbálok rendszert találni benne. Tehát hogy van összefüggéseiben, miért van így, és próbálom képszerűen elképzelni. Rajzolok hozzá egy ábrát, ha időjárási folyamat, akkor elképzelem egy tetszőleges térképen. (Ez pl. időzónákkal is működik.)

Ezek nem feltétlenül jönnek be neked is, de remélem tudtam segíteni.

Mindenkire érvényes módszert csak egyet tudok mondani: Tanulással.


Az ötödik lovas

2010. júl. 27. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
középszintű és a számtásokat ha nem csinálom meg attől lehet még 85-90%körül az írásbelim?
2010. júl. 27. 14:37
 4/7 anonim ***** válasza:

Én most raktam le német nyelven középszinten.Egyszerű nagyon.Nézegesd át a régi érettségiket és oldogasd meg őket.Úgy biztos sikerül.Szóbelin meg minnél több plusz infót tudsz, annál jobb.

Pl ha lengyelországról beszélsz, az jó pontnak számított nálam hogy megemlítettem a nagy áradást és a lengyel kormányfő halálát.Minnél több plusz infót hallanak, annál jobban fognak szeretni :)

2010. júl. 27. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha nem csinálod meg, az semmiképp nem jó.

Legalább próbáld meg! De ha jól emlékszem, emelt szinten sem volt túl sok számításos példa. De az már két éve volt. Az óta lehet hogy változott.

Mellesleg az részlet kérdés, hogy az írásbeli hány százalékos. A szóbelivel nagy eséllylfelhúzod.


Az előbbiekkel egyet tudok érteni.

Hasznos ha átnézel és megpróbálsz megoldani régebbi érettségiket. Szóbelin pedig sokat dob a tájékozottság. Értékelik, ha nem csak a tankönyveket vágtad be. A lengyeles példa is jó. Amikor én érettségiztem, akkor a globális felmelegedés körül volt nagy hiszti, úgyhogy mindenki elsütötte szóbelin. Illett a tételbe, nem arról van szó, de a vizsgabizottság már panaszkodott, hogy nem igaz, hogy ezt minden tételnél el lehet sütni. De értékelték, hogy ilyesmit is hozzáfűzök.

Szóbelinél nem feltétlenül az a lényeg, hogy bebiflázz minden adatot. Ott az a lényeg, hogy értelmesen, összefüggően és folyamatosan tudj beszélni a témáról. És amit mondasz, az lehetőleg igaz is legyen.

Nekünk úgy nézett ki, hogy adtak néhány statisztikai táblázatot és azok alapján kellett beszélni. A konkrétumokat kinézed a táblázatokból, úgyhogy abszolut nem erre ment a dolog. Mint a szóbeli érettségik többségén, itt is azt várják el, hogy gondolkozz, nem azt, hogy mindent úgy tudj, ahogy a tankönyvben le van írva. Utóbbira van az írásbeli.


Az ötödik lovas

2010. júl. 28. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szia!

Én idén érettségiztem földrajzból középszinten!

Nem tudom, hogy van(lesz)-e fakultációd vagy ilyesmi, nekem volt délutánonként 1 héten egyszer. Ott nagyjából átvettük az anyagot és a tanár rengeteg papírt adott, térképeket küldött át az interneten. Én úgy csináltam, hogy kinyomtattam az előző évi érettségiket asszem 2005-ig és megcsináltam őket. azt gondolom tudod, hogy 2 részből áll. Az első rész topográfia 20 perc nem nehéz. Aztán jön a 100 perces 2.rész Na itt már vannak számítások, szövegértelmezések, diagrammelemzések, rajzos feladatok, igaz-hamis, bármi lehet. A második részhez lehet térképet használni. Nekem sokat segített, hogy kinyomtattam az előző évi feladatlapokat, mert legalább láttam, hogy milyen típusú feladatokra számítsak. nekem volt egy lapom a topográfia részhez, amire fel volt írva az összes város és táj amit kell tudni középszinten, ez is sokat segített. Az írásbeli 95%-os lett.

A szóbelin 40 tétel van 20 természeti és 20 társadalom- gazdasági tétel. A szóbelihez tudom ajánlani a 77 tétel földrajzból című könyvet. Én a legtöbb tételt onnan tanultam meg, de sajnos nem volt benne minden. A felelésem 100%os lett

Különben az a véleményem, hogy nem nehéz a földrajz érettségi. Főleg, ha olyan tanárod van, aki segít.

Sok sikert, azért remélem tudtam segíteni!

2010. júl. 30. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Én is az idén érettségiztem földrajzból a legkönnyebb érettségi tantárgy a földrajz.Őszintén megmondom a földrajz érettségire szinte semmit sem tanultam.Az előző évek érettségi feladatai oldottam meg.Te is azt csináld.Sok feladat visszajön az évek során.Topográfiát az nagyon vágom.Szinte csak az érettségi előtt pár nappal gyúrtam a földrajzra,de igy is 86% lett.Lényeg a második részben használhatod a térképet is amit ha jól tudod használni tanulás nélkül is simán megvan a 4 föci érettségi.Nekem szinte nulla tanulással is 86% lett a földrajzom.Kicsit vicc szerintem a földrajz mennyire könnyű volt.Ne parázz én is nagyon fostam az érettségitől,de az életben ez legyen a legnagyobb bajom....
2010. aug. 3. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!