Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Feszültség és áramgenerátor?

Feszültség és áramgenerátor?

Figyelt kérdés
Elektromosságtanban miért van külön definiálva az áram és feszültséggenerátor, egyáltalán mit jelent a gyakorlatban, hogy egy eszköz pl. csak áramgenerátor, nem értem. Egy akkumulátor, vagy egy háromfázisú generátor feszültséget és áramot is "csinál", a kettő feltételezi egymást nem? Vagy rosszul tudom. Valaki tegye "megfoghatóvá" nekem ezt az áram és feszültséggenerátor dolgot, hogy tulajdonképpen mik ezek?
2020. ápr. 29. 12:44
 1/10 anonim ***** válasza:

[link]

[link]

[link]

stb..


A lényeg, hogy egy valós feszültségforrás (ilyen-olyan okból meglévő) belső ellenállása miatt terhelés hatására csökkenhet a feszültsége, és/vagy az árama. Az ideális generátoroknak nulla a belső ellenállása, így a feszültséggenerátor feszültsége, vagy az áramgenerátor árama független a terheléstől, mindig ugyanannyi.

Pongyolán fogalmazva: úgy képzeld el, mintha áram- vagy feszültségstabilizátorral szerelt, idealizált tápok lennének. Nem mindegy, hogy melyik, mert a feszültséggenerátor árama változik a terhelés változásával, az áramgenerátornak pedig a feszültsége.

2020. ápr. 29. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Másképp fogalmazok. (#1 voltam)

Van ugye az Ohm törvény: R = U / I

Az R legyen a terhelés, amit rákötsz az ideális generátorra (nincs neki belső ellenállása), áram folyik a körben... oké.

Ha a terhelő ellenállást növeled, akkor, hogy a fenti egyenlőség igaz maradjon:

- feszültséggenerátor esetén a feszültség állandó, vagyis az áramnak kell csökkennie,

- áramgenerátor esetén az áram állandó, vagyis a feszültségnek kell nőnie.

2020. ápr. 29. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Sajnos továbbra se értem.....a valóságban mi egy áram, illetve mi egy feszültséggenerátor, mármint konkrét eszközök szintjén?
2020. ápr. 30. 12:19
 4/10 anonim ***** válasza:

Nem ideális generátorok, de jó közelítéssel felfoghatók azoknak is, pl:

Áramstabilizáló:

[link]

[link]

Feszültstabilizáló:

[link] (Védődiódával)

[link]

stb..

2020. ápr. 30. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Az aranyos, hogy ezek absztrakciók, amelyekre gyakorlati példát kérsz. A fából vaskarika esete. :)
2020. ápr. 30. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Egyébként nem értem, mi olyan bonyolult ezen. :) Ennyit jegyezz meg:

- A feszültséggenerátor feszültsége állandó, független a terheléstől.

- Az áramgenerátor árama állandó, független a terheléstől.

- Mindkettő belső ellenállása nulla.


Mindenképpen jó dolog, hogy érteni szeretnéd, ez okés, de egy elvontabb dolgot csak egy minimális elméleti háttérrel fogsz érteni. De ha az Ohm törvényt valóban érted, akkor sok más is érthető lesz azon keresztül.

2020. máj. 1. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Azt nem értem, hogy hogyan lehet valami csak áram vagy csak feszültséggenerátor, mivel egyik feltételezi a másik meglétét.
2020. máj. 19. 10:47
 8/10 anonim ***** válasza:
0%

A karakterisztikájuk más, hát hányszor mondják még el???????

A karakterisztikájuk más, hát hányszor mondják még el???????

A karakterisztikájuk más, hát hányszor mondják még el???????

A karakterisztikájuk más, hát hányszor mondják még el???????

2020. máj. 19. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Elég egyszer is, még mielőtt felrobbannál az idegtől ahelyett, hogy leírnál valami építő jellegű választ kedves utolsó.
2020. máj. 21. 11:38
 10/10 anonim ***** válasza:

Nincs itt robbanásról szó, kedves kérdező, csak gondoltam, az ismétléstől hátha megkísérled megérteni eme egyszerű közlést, és megnézed még egyszer, mit írtak előttem. Mert szó nincs arról, hogy "valami csak". Elvégre #2 (aki a #1 :) ) teljesen olvasható betűkkel írt feszültséggenerátorról, ahol az áram... és, mily meglepő, áramgenerátorról, ahol a feszültség... Szóval, ha elolvastad volna...

Nem akartam én többször leírni, csak egyszer, de azt nagybetűkkel, csak azt nem engedi a gép. :D

2020. máj. 21. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!