Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ahogy én tudom az idő a...

EgyGabor kérdése:

Ahogy én tudom az idő a gravitáció növekedésével gyorsul és a sebesség növekedésével gyorsul (ha jól tudom, ez annyira igaz és mérhető, hogy a GPS műholdaknál direkt a földön rosszul kell beállítani az órát). De a sebesség mihez képest mérendő?

Figyelt kérdés

2020. máj. 26. 09:37
1 2 3 4 5 6
 1/54 A kérdező kommentje:

Mármint mivel nem a Föld a világegyetem közepe és még a naprendszerben sem a legnagyobb ezért gondolom nem a Földhöz képest változik a sebesség gyorsulásával lassuló idő.


Ha viszont nem a Földhöz (és gondolom nem a naphoz) képest akkor mihez képest kell mérni a sebességet? És ahhoz képest alapból van egy sebességünk, tehát tudnánk lassulni is annak ellenére, hogy a Földhöz képest gyorsulunk.


Remélem nagyjából érthető a kérdés ;)

2020. máj. 26. 09:40
 2/54 anonim ***** válasza:
86%

Nagyjából érthető a kérdés, de nem vagyok benne 100%osan biztos

Az idő lassul gravitáció jelenlétében.


A sebességet pedig relatívan méred egy másik inerciarendszerhez képest.

2020. máj. 26. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/54 A kérdező kommentje:

A gravitációs vonalat úgy ahogy értem.

A sebességet nem. Mihez képest mért sebesség számítana az időnek?

2020. máj. 26. 13:06
 4/54 anonim ***** válasza:
100%

A saját időd mindig pontosan ugyanúgy telik, soha nem változik.

Az idő változása mindig a MÁSIK idejére vonatkozik! Arra, hogy TE hogyan látod, hogyan telik az Ő ideje!

Természetesen ezt ő is máshogy látja, és mindenki más is máshogy látja. Ezek egymással sem egyeznek meg.

2020. máj. 26. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/54 A kérdező kommentje:

Igen, de a Földhöz relatív saját időm másképp változna ha a sebességem egy mondjuk (az egyszerűség kédvéért) egy 100x naprendszer távolságú pont lenne a számítási pont. De ez pont lehetne kvázi a végtelenben is. Ha felé megyek vagy elfelé akkor az különbözne.


Azaz ha az e ponttól mondjuk távolódó Földről e pont felé indulnék akkor a földhöz képest lassulna az időm hiszen lassulok. Viszont a másik irányban indulva meg gyorsulna a Földhöz képest relatív időm.


Ezt a részt nem értem. Sebesség mihez képest?


Mert az nem lehet (?), hogy mindig a földhöz képest számít. Hiszen az azt feltételezné, hogy a Föld a középpont.

2020. máj. 26. 13:38
 6/54 anonim ***** válasza:
70%

Nem.

A saját időd mindig saját magadhoz képest számít.

Csak és kizárólag saját magadhoz képest.

A másik ideje is mindig saját magadhoz képest számít.

2020. máj. 26. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/54 anonim ***** válasza:
60%

"a földhöz képest lassulna az időm hiszen lassulok. Viszont a másik irányban indulva meg gyorsulna"

Ha jól értem, a relatív sebességből adódó idődilatáció irányfüggése a kérdés, nem maga a relatív idő.

2020. máj. 26. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/54 A kérdező kommentje:

Igen. ha két időt mérünk egymáshoz képest a Földit és az úrhajónkon lévőt és a kettő hogy változik egymáshoz képest.

Mert mihez képest gyorsul/lassul (a Földihez képest) a Földről inditott űrhajón az idő.

Ha pl. indítunk 360x360 úrhajót minden irányban és egyre gyorsulva egyformán távolodnak akkor:

a) vagy mind a Földhöz képest egyformán változik ahogy a Földhöz képest gyorsulva távolodnak. Ami igen fura lenne, mert akkor a Föld a minden közepe?

b) vagy valami külső ponthoz képest akkor viszont egy részük gyorsul másik lassul sőt lehet, hogy pár alig változikM

c) gondolom ez a valószínű: barommira nem tudjuk? :)

2020. máj. 26. 14:24
 9/54 anonim ***** válasza:
17%

De, remekül tudjuk.

Mint mondtam: mindig hozzád képest.

Illetve, ha azt kérdezed, amikor végül visszatérnek, és ki öregszik többet: mindig az, aki kevesebbet gyorsult.

2020. máj. 26. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/54 dq ***** válasza:
19%

#9-re ne hallgass, nem mérsz semmit magadhoz képest, és az idődilatációnak és a gyorsulásnak semmi köze egymáshoz.


Az idődilatáció képlete

: dτ = dt/γ(v)

ahol

v a mozgó test sebessége egy rögzített rendszerben,

dτ a mozgó test óráján eltelő idő

dt a a rögzített rendszerben eltelő idő

γ a Lorentz-tényező, a sebesség egy függvénye, γ >= 1 .


[link]

[link]

2020. máj. 26. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!