Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az evolúciót érthetően, de...

Az evolúciót érthetően, de alaposan összefoglaló tudományos munka?

Figyelt kérdés

Középiskolás biosz tankönyvnél valami kicsit bővebbet keresek :) És lehetőleg frisset (ne 20-30 éves legyen lehetőleg).


Köszönöm előre is!



2020. jún. 5. 12:12
 1/7 A kérdező kommentje:
Kiegészítés: Lehetőség szerint (el)ismert, hiteles szerző könyvét szeretném olvasni.
2020. jún. 5. 12:13
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Van elég sok magyarul is megjelent ismeretterjesztő könyv a témában, amit neves kutatók írtak. Magyar szerzőt is ajánlanék a témában:

Szathmáry Eörstől a Földi élet regénye és az Evolúció nagy lépései mindenképpen ajánlott, bár egyikük sem könnyű olvasmány. Mindkettő messze túlmutat a középiskolás tananyagon.


Dawkins könyveit is szokták dicsérni (Vak órásmester, A valószínűtlenség hegyének megmászása stb.), én nem igazán bírom a csávót.


Kun Ádámtól az Evolúcióbiológiát nem olvastam, de távolról ismerem a fickót, a könyv 100%, hogy jó.


Ha inkább a klasszikus vonalon maradnál, olvasd el a Darwintól a fajokeredete c. könyvet. Nemrég Kampis György újra lefordítottam magyarra, több embertől hallottam, hogy nagyon jó lett, mostani emberek számára is nagyon olvasmányos, könnyen emészthető. (Ez utóbbi, de talán a többi is, online elérhető teljesen legálisan: [link]

2020. jún. 5. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
33%
Az evolúció egy matematikai fogalom, nem biológiai. Az más kérdés, hogy a biológiában is megjelenik ez a matematikai jelenség, nem csak az informatikában, gazdaságtudományban, nyelvészetben stb. Szóval én először a matematikai részzel indítanék, hogy megértsd, hogy miért működőképes egy ilyen matematikai struktúra (például a mesterséges intelligenciában is), utána elkezdheted az egyetemi biológiát. Evolúciós algoritmusokat nagyon jól szemléltető videók vannak a neten.
2020. jún. 5. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

1. Köszönöm, Kun és Szathmáry nevét nem ismertem, őket megnézem. Dawkins tudom, hogy zoológus (?), de ő nem az ateizmusról szokott írni? Van az evolúciót magyarázó könyve is? (Amiket említettél, azok lennének?)


2. Köszönöm neked is, de én kifejezetten a biológiai értelemben vett evolúcióra gondoltam, ahhoz is tudományos, de egyszerűen megérthető műveket keresek. Nem fogom ehhez matek-szakkönyveken átrágni magam.

2020. jún. 5. 16:04
 5/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Egyrészt én is ajánlom a Szathmárytól és Maynard-Smithtől A földi élet regényét.

Másrészt Ernst Mayrtől a Mi az evolúció? című könyvet. Ő az evolúcióbiológia egyik legnagyobb szaktekintélye volt. Maga a könyv 2001-es, tehát már nem a legfrissebb, de az alapok szerintem nagyon jól benne vannak.

2020. jún. 6. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a Dawkins-fele Blind Watchmaker a kedvencem a temaban. Amugy evoliciobiologus, es tenyleg sokszor szolal fel ateista temaban. Darwin inkabb torteneti szempontbol erdekes, de amikor o elt, es rajott az evoluciora, meg a DNS letezeserol sem tudtak, most meg a mukodese is eleg jol ismert. Szoval valami modernebbel jobban jarsz.

Az evolucios algoritmusokat en is ajanlom, mert par szabaly kell csak az evolucio mukodesehez, es onnantol meglepo eredmenyeket ki tud hozni. Youtube-on mondjuk Code Bullet videoi vagy [link] pl. jo kiindulas (tobbet kozt, tenyleg sok van).

2020. jún. 6. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az ajánlásokat.


S. J. Gould könyveit mennyire érdemes elővenni a témában? Ő közérthetően ír?

2020. jún. 8. 22:45

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!