Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy számban el lehet tárolni...

Egy számban el lehet tárolni kettőt?

Figyelt kérdés

Az az ötletem, hogy két pozitív valós számot eltárolhatnánk egy másikban úgy, hogy az első szám n. és a második szám m. helyiértékén álló számjegyet

rendre az új szám (2n). és (2m+1). helyiértékére írjuk.

Példa:

123.45 # 67.8 = 102637.485

Na milyen ötlet? Hogy nézne ki mondjuk az y = x # 2x függvény?



2020. júl. 5. 23:08
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
És ennek mégis mi értelme lenne?
2020. júl. 5. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Igen, lehet így tárolni.

Azonban így pont ugyanannyi helyet foglal, mintha külön tárolnád.

Viszont bonyolultabb számolni.

Nem jó ötlet.

2020. júl. 5. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ez így mennyivel lenne tömörebb? Szerintem semmivel, sőt.

12345.67 # 0.9 = 1020304050.697

2020. júl. 6. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Matematikailag szám ez is, meg az is. És nem kell informatikai dolgok miatt fájjon a fejünk. Ez nem olyan kérdés.

Sőt, véges sok számból is tudunk egyet csinálni ugyanilyen logika mentén.

2020. júl. 6. 02:40
 5/14 anonim ***** válasza:
40%
Nem tudom használatos-e napjainkban, de régebben volt olyan szövegtömörítési eljárás a számítástechnikában, ahol egy byte-on két karakter lett tárolva. hasonló vagy azonos volt az eljárás, már nem is tudom. Ehhez az kellett ügye, hogy a 256 lehetséges értéknek a fele is bőven elegendő.
2020. júl. 6. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

csak addig működik amíg véges számokról beszélünk. Hiszen nem tudod egy idő után eldönteni, hogy hol kell "vágni".

Informatikában adattárolásra mai napig használt módszer. Főleg ipari automatikák esetén ahol egy szó egyes bitjeinek más és más jelentése van.

2020. júl. 6. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
90%
Annyi értelme lehetne, hogy pl. a helyiértékes összeadáshoz egymás mellett vannak a számjegyek. De ennek is csak a gyakorlati feldolgozásban lehetne jelentősége valami lineáris elérésű memóriában, és akkor is csak két fix számmal működik, vagy előtte elő kell állítani ezt az alakot. Nincs különösebb gyakorlati előnye.
2020. júl. 6. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
84%

Nem egy matematikailag precíz definíciót adtál, de a példából látszik hogy mire gondoltál.

Inkább az egész helyi értékek szerint, az egész rész számjegyeinek számának összege szerint kéne raknod a tizedes vesszőt, ez esetben tizedes pontot ahogy te használod. Ekkor pl 123.45 # 67.8 = 10263.7485 .

Hiszen mi lenne pi # gyök 2 esetében vagy pi # 0.9 esetében?

Továbbá még plusz kikötés, hogy azon számok esetében melyeknek még több tizedestört alakja is van abból is a radix vektor szerinti lexikografikus maximuma szerint vegyük. Célszerű ezt választani. Ilyen szám minden egész, minden véges tizedes tört. Pl 1 = 0.999... , 4.56 = 4.55999... . Vagyis a példáknál maradva 0.999... esetében az 1 alakot kell venni, 4.55999... esetén 4.56 alakot kell venni.

Tulajdonképpen rájöttél arra a matematikai tényre, hogy a pozitív valós számok halmaza bijektív saját magával vett Descartes szorzatára. Vagy másként mondva a pozitív valós számpárok halmaza kölcsönösen egyértelműen leképezhető a pozitív valós számok halmazával és fordítva. Ez szám n.-esekre is igaz.

Sőt továbbmenve azt hinné a felületes vizsgáló, hogy 1 és annál kisebb pozitív valósakból kevesebb van mint 1 és a nagyobbakból. Ez nagyon könnyen belátható hogy nem igaz egy f(x) = 1/x függvény könnyen példa egy ilyen leképezésre hogy ez is egy bijektív leképezés a két halmaz között. Sőt bármely kis intervallumon is annyi valós szám van mint a teljes, mindkét irányba végtelen számegyenesen.


@05:52

Egy bájton van 8 bit melynek 2^8 = 256 állapota van azaz 256 féle értéket lehet benne tárolni (egy bitnek 2 állapota van). 4 bitnek 2^4 = 16 állapota van. Ebbe még a 26 betűből álló angol abc se fér bele, szóköz, kérdőjel stb egyéb plusz karakterről nem is beszélve. Az hogy elég egyáltalán 256 is győzd meg erről a kínaikat, a több ezer írásjeleivel. Erre van az utf például. Angol nyelvterületen ahol elég a 256 fele azaz 128 erre találták ki a 7 bites ascii-t : [link] .

2020. júl. 6. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
05:52 vagyok. Akkor ezek szerint hosszú éveken át éltem tévedésben, amikor az ilyen tömörítési eljárást alkalmaztam. Most már ezt is tudom.
2020. júl. 6. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
76%

@10:52

Sőt még nagyon tömörítésnek se nevezném mert az is 8 bitet foglalt. A hardver jellemzően legkevesebb 8 bites egységekbe éri el az adatokat. 7 biten volt ábrázolva a karakter, 1 bit paritás bit. Vagy ha ez nem volt akkor mindig 0-ra állította így 7 bit karakterkód 1 bit mindig nulla. Vagy egyes nyomtatókba a 7 biten kívüli plusz 1 bit jelezte hogy dőlt betűs e.

Ha tömöríteni kell akkor ott van például a zip. Általában jobb arányt ér el sima txt esetében mint hogy lefelezné. Egyébként a microsoft office az is zip-et használ. Például ha a docx kiterjesztést lecseréljük zip-re akkor látjuk hogy nem is egy fájl hanem egy könyvtár struktúra van zip-elve benne tulajdonképpen.

2020. júl. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!