Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen a tér anyaga?

Milyen a tér anyaga?

Figyelt kérdés

Az anyag elgörbíti, tehát nem euklideszi, de képes-e nyúlni, szakadni, vagy csak a formáját tudjuk változtatni?

Olyanoktól várnék válaszokat, akik járatosak ebben a kérdésben, és nem kérek sci-fi idézeteket.



2020. júl. 12. 19:43
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj a szavakkal, hogy mindenki mást ért alatta. Így aztán a szándék és olvasat gyakran erősen eltér, tehát van min vitatkozni (mert ezt vitának nevezik, pedig nem az).


Szóval valamilyen szerkezetről mindenkinek van valami tapasztalata, tehát elképzelése. A tér esetén ez egy szabályrendszer, amelyet függvények, egyenletek írnak le, és ezek argumentumában szerepelnek a fizikai tér a pontjai megfelelő adataikkal. Ennélfogva az erőhatások esetén elég annyit mondani, hogy a tér adott pontján ilyen függvény írja le a jelenséget, és nincs egyéb cicoma. Senki nem vetette el a "bolygók vonzzák egymást" kitételt. Ez egy fizikai jelenség megfogalmazása és nemcsak semmi kivetnivaló nincs benne, hanem pontosan leírja a valóságot. Csakhogy ez a kvalitatív leírás, mi pedig számolni szeretnénk, konkrét adatokból más konkrét adatokat kapni (amit röviden matematikai modellnek nevezünk). Ezért beszélünk a továbbiakban térszerkezetről, és adjuk meg (egységesen) a vonatkozó (a fizikai valóság természettörvényeit szimuláló) összefüggéseket (függvényeket). Amúgy a süppedő ponyva egy marhaság, ezt is olyan laikusok fogalmazták meg, akik nem értik a lényeget. Vagy olyan hozzáértők szerencsétlen módon, akik próbálták megértetni a lényeget, és hoztak erre egy szerencsétlen hasonlatot.


Ami a szerkezet és az anyagtalan dolog kapcsolatát illeti, a zavar abból ered, hogy szerkezet alatt a többség olyasmikre gondol, mint óra, inga, vagy ha nagyon bonyolult, mondjuk egy komplett erőmű. Itt azonban a "szerkezet" az adott dolog összetettségére utal, arra, hogy ez a valami több elemből áll, amelyek harmonikus összhangban működnek, egymást kiszolgálva. Ha azonban "szerkezet" alatt egy térrész egyes pontjaiban érvényes szabályok összességét értjük, akkor oda nem kell anyag. Ez egy szabályrendszer, ami szintén sok eltérő szabályból tevődik össze, és ezek harmonikusan kapcsolódnak egymáshoz. Ha pedig ebbe a "szerkezetbe" egy valós tömegű anyag kerül, annak helyéből következni fog, mi történik vele. Nem kell azt mondani, hogy ilyen távol a naptól, meg hogy van ám a földnek is hatása rá, de mivel a mars messze van, annak a hatása kisebb stb. Nem kell fél óra magyarázat, egyszerűen azt mondjuk, ilyen a térszerkezet. És azt értjük alatta, hogy elég megadni a tér egy pontját, a test ottani pillanatnyi állapotát, és máris meg tudjuk adni a következő időszakban vele történő eseménysort.

2021. szept. 7. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
58%
Díszkő.
2021. szept. 7. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
#11 köszi a fáradozásodat!
2021. szept. 7. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 manly ***** válasza:
Szerintem nem a tér görbül hanem a teret kitöltő anyag eloszlása.
2022. dec. 22. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!