Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi volt a világ legelső nyelve?

Mi volt a világ legelső nyelve?

Figyelt kérdés
Hangzásra milyen volt?
2020. aug. 1. 06:35
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
A tudomány rég lemondott arról, hogy megpróbálja rekonstruálni az első nyelveket. Mivel az írás sokkal fiatalabb, mint a beszélt nyelv, azért ez reménytelen. Az ősnyelvet vagy ősnyelveket csak halálunk után fogjuk ismerni; de ez akkor csak érdekesség lesz. Sokan hisznek abban, hogy egy ősnyelv volt, de ez sem biztos.
2020. aug. 2. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

"Proto indoeuropean nyelv is van akkor gondolom vissza lehet vezetni régebbre is"


Magyarul proto-indoeurópainak mondjuk inkább :) És ezekről a "proto-" előtagú akármikről érdemes tudni, hogy abszolút mértékben hipotetikusak, ilyen-olyan szempontok alapján, régi szövegek és mai nyelvállapot, esetleg dialektusok segítségével "visszafejtett" nyelvek, magyarán az ég-világon semmi garancia arra, hogy amit visszafejtettek, az úgy is hangzott anno.

Meg a kategorizálás is hiába hangzatos, meggyőző, ezek is sokszor nagyon bizonytalanok. Jó példa erre az altaji "nyelvcsalád", ahol nincs egyetértés abban, hogy ez valóban egy nyelvcsalád-e, mi tartozik bele, de nézz utána pl., hogy az uráli nyelvcsalád-kategória is hogyan változott az idő során.


Szóval maradjunk annyiban, hogy X ezer évre visszamenőleg nem tudjuk visszavezetni, hogy milyen nyelvek voltak és pontosan mi-miből ered, legfeljebb rokonsági viszonyokra egyes nyelvek között következtetni tudunk, a megadott keretek között.

2020. szept. 23. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
+ Lehet nem is a földön alakult ki elsőnek.. :)
2020. szept. 24. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Érdekes, izgalmas kérdés.


Az én véleményem az, hogy biztosan létezett valamilyen proto-, vagy ősnyelv. Lehet, hogy nem is egy.

Valaki írja, talán többen is, hogy erre nincs semmiféle bizonyíték. Ez mondjuk, hogy igaz, de pusztán logikai úton is el lehet jutni eredményekhez, vagy akár közvetett bizonyítékokra építkezve.

Az első emberinek nevezhető kommunikáció két egyed között nyilván csak a figyelem felhívására szolgáló hang képzése (makogás?) volt, amit ma is megfigyelhetünk az állatok között. Ennek (mármint a jelentéstartalmak) rögzülését segíthette a pavlovi reflex.

Ez az ősi kommunikációs forma bonyolódott, finomult ki, lett egyre árnyaltabb, idővel. Gondolom én.

A nevek is így alakulhattak ki, ahogy differenciált két egyed között egy harmadik, ha hozzájuk akart "szólni" vagy a figyelmüket akarta felhívni. A túlélést is nagyban segíthette az emberi beszéd.

Az ősnyelv(ek) létezésére is van közvetett bizonyíték, hiszen a szavak bizonyos (fontossági, stb.) listája, előfordulási gyakoriságuk, a nyelvek nyelvtani szerkezete is ezt látszik alátámasztani.

2020. szept. 24. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Ja, valaki írta, hogy az ezer éves magyar nyelvet ma már képtelenség olvasni, értelmezni. Ez nem helytálló. Ennek éppen az ellenkezője igaz. Bizony a 800 éves nyelvemlékeket egészen jól lehet értelmezni, annak ellenére, hogy a szöveg akkori jegyzője magára volt utalva, ugyanis akkor még semmiféle helyesírási szabályzat nem volt. A szövegeket hallomás útján jegyezték, a hangzók (betűk) elég szabad, olykor bizony nehezen követhető logika szerinti felhasználásával.
2020. szept. 24. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!