Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elsüllyedt nagy sziget?

Elsüllyedt nagy sziget?

Figyelt kérdés

Pár éve a Discovery-n láttam egy olyan dokumentumfilmet, amiben a Föld szárazföldi területeivel, óceánjaival, a földkéreg mozgásával meg ilyesmikkel foglalkoztak. (Hosszú, asszem 2 óra körüli film volt.) Abban említették, hogy a Csendes-óceánon valószínűleg volt valamikor egy sziget, aminek mára már a nyomai is alig felfedezhetőek. Hawaii-hoz nagyon közel délnyugatra helyezkedhetett el, a területe pedig 8-10 millió km^2 körül lehetett (tehát nagyobb mint Ausztráliáé).

Megpróbáltam megkeresni most ez a filmet, mert pont szóbakerült ma ez a téma, de nem találtam meg. Sőt, erről a kutatásról sem találtam semmi, aminek eredményeként ki tudták jelenteni ennek a szigetnek (ami már inkább kontinens, a méreteit tekintve) valahai létezését. Hallott erről már más is? Hol tudnék valami kézenfogható információt erről találni?



2020. aug. 10. 23:08
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Gyanítom, Zélandiáról van szó. Gyakorlarilag most is létezik, és elég jól ismert, csak épp víz alatt van Új-Zéland területén kívül az egész egykori kontinens.

[link]

2020. aug. 10. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
Érdekesnek tűnik. Ha valaki megtalálja megnézem én is :P
2020. aug. 11. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Jó is hogy említed ezt a Zélandiát, eszembe jutott még egy dolog a filmből. Megemlítették benne Zélandiát, és annyit mondtak, hogy ez annak az elsüllyedése után vált csak láthatóvá valamilyen földmozgás következményeként. Ha jól emlékszem pár millió évvel ezelőttre becsülték a "kialakulását", és utána is egy nagy részét víz borította, mert csak alig emelkedett ki az óceánszintről. A filmben egyébként egy új geográfia eszközzel, módszerrel térképezték fel az óceánok feneként, aminek segítségével a nem kimagasodó repedéseket is tudták detektálni. Vagy valami ilyesmi, pontosan már nem emlékszem rá, a lényeg hogy jobb képet lehetett vele kapni a vízfenékről. És asszem azt mondták benne, hogy eddig azért sem találták meg ezt a szigetet, mert úgy süllyedt el, hogy ma már alig lehet detektálni a törést.
2020. aug. 11. 17:07

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!