Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hagyományos fizika "érdektel...

A hagyományos fizika "érdektelen", "unalmas","nem érdekfeszítő"?

Figyelt kérdés

Egyikalternatív határtudományokkal foglalkozó barátom mutatta Egely videoit. Ott egy interjúban Egely elmondja, hogy amennyiben nem lenne vákuumenergia/ingyenenergia, akkor az egész fizika egy unalmas sablonos dolog lenne. Kb itt elkezdtem gondolkozni ezen.


Egely könyveit olvasva, nézve videot egy csodás, meseszerű világ tárul elém ; 4-5 dimenziós gömbvillámok cikáznaka random térből, kidobva ill. elnyelve dolgokat. Titokzatos UFO repülő eszközök tudnak lebegni jelenleg ismeretlen hatások révén. Paranormális kanálhajlítás, telepátia, telekinézis stb esetek sora nyer magyarázatot a vákuumenergiával (szerinte). Ugye milyen érdekes és felvillanyozó ?


Most ezzel szemben a hagyományos fizika milyen? Unalmas. Ott van pl a statisztikus mechanika. Sokrészecskés jelenségeket vizsgálnak fizikai alapon. Olyan monoton monitorokat kémlelve, mint az Europa Universalis IV miközben a paramétereket állítgatják. A mechanika is semmitmondó. Minden tárgy lefelé esik, mert gravitáció bla bla. A kvantumfizika is száraz. Értelmezni nem tudjuk azokat az egyenleteket. Senki sem érti a kvantumjelenségeket. Temérdek száraz, unalmas, néhol zagyva számolások. Ki szereti a fizikát egyáltalán ? Milyen lelkületű ember az ilyen?



2020. aug. 25. 15:08
A kérdező szavazást indított:
A titokzatos vákuumenergia az érdekes, csak nem akarják elismerni, mert nem a tudósok találták ki
Amit nem ismerünk "vákuum" azzal jobb nem is foglalkozni
Tudják a tudósok is, hogy van benne potenciál, de nem értik a jelenségeket, így hagyják
A hagyományos fizika is érdekes még ha senki sem érti, akkor is
Érdekesa fizika és sok dolgot lehet érteni is
37 szavazat
1 2 3 4
 1/37 Tislerics Máté ***** válasza:
2020. aug. 25. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim ***** válasza:
83%

"meseszerű világ tárul elém" Pontosan! Mert az! Mese! :D

Többi: nem is tudom mit mondjak... Jesszus:DDDDDD

a fizika számodra unalmas. Megtennéd, hogy ezt nem próbálod meg kivetíteni más emberekre is? Én a focit nem szeretem, mégsem kérdezem meg másoktól, hogy ők milyen lelkületű emberek, hogy lehet szeretni

a focit... Ez alapján meglehetősen szánalmasnak tűnsz.

a fizika a világunk működésének alapjait vizsgálja, a világunkról alkot modellrendszert. Szerintem ez borzasztó érdekes. Ellenben nincs olyan, hogy "hagyományos fizika". Egyszerűen fizika van.

az Egely féle parasztvakítást és hazugságokat úgy hívják, hogy áltudomány.

2020. aug. 25. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 Tislerics Máté ***** válasza:
82%

Ha valakit a világ kauzális összefüggései érdeklik, akkor a fizikában és a többi (valódi) természettudományban találja meg az örömét. Ha meg a spirituális, fantasztikus dolgok érdeklik, akkor arra ott van az Egely féle áltudomány.


Mindenki eldöntheti, hogy mi az igazán fontos neki: Az igazság keresése (még akkor is ha ez néha unalmas), vagy a spirituális áhítat, ami midig érdekes és lenyűgöző, csak ugye önkényes és bizonytalan, vagy csak simán hibás...

2020. aug. 25. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 Mojjo ***** válasza:
85%

Ahogy a többiek is utaltak rá: a "hagyományos" fizika a valóságot írja le, az Egely féle meg a képzelet világát - amivel nem lenne baj, ha nem akarná valóságnak beállítani magát.



De amúgy nem tudom, hogyan lehet valakinek a "hagyományos" fizika unalmas. Szerintem baromi érdekes.

2020. aug. 25. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 anonim ***** válasza:
50%
Fúha...ütős egy kérdés ez, az biztos xD
2020. aug. 25. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:
80%
A hagyományos fizika nem érdektelen. Nézd a Pedig jó ötletnek tűnt című sorozatot!
2020. aug. 25. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
92%
A fizika, mint tudomány művelése valóban nem sok embernek való. Nagyon jó absztrakciós készség és logika, türelem, és a személytelen dolgok iránti preferencia szükséges hozzá (mert száraz, igen. sokkal szárazabb, mint az ismeretterjesztő anyagok).
2020. aug. 25. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 2*Sü ***** válasza:
92%

> Egely videoit


Nos… Ahol Egely György neve elhangzik, ott nem sok jót várhatunk a folytatástól. Bár mások is, meg önmaga is szokta kutatóként, feltalálóként, tudósként aposztrofálni, be kell látni, hogy Egely György alapvetően író, illetve előadó. Tudományos publikációi, valódi tudományos eredményei nincsenek. Fő találmánya az Egely-kerék, de az sem az, aminek készült. Elvileg ez egy vitalitásmérő cuccnak lett aposztrofálva, de a működése alapvetően a hőmérsékletkülönbség által keltett áramláson alapszik. Más – elkészült, megvásárolható – találmányáról én nem is tudok. Viszont írt vagy másfél tucat könyvet, meg van egy raklap videója, meg ha jól tudom tart előadásokat is.


Vagy 30 éve permanensen valami forradalmi felfedezés, találmány küszöbén áll – sokszor más hasonló figurákkal társulva –, ami általában valami örökmozgó, ingyen energia termelő cucc. És valahogy mindig csak némi anyagi forrás hiányzik csak az áttöréshez, más nem, így mindig szívesen fogadnak anyagi segítséget. Ha ez elfelejtődött, akkor jön a következő csodakütyü, aminek megint van már működőképes prototípusa, csak megint némi anyagi segítség kell az áttöréshez. És ez így megy kb. 30 éve folyamatosan, nulla felmutatható eredménnyel.


De nyilván a médiaszereplésekből, előadásokból, könyveladásokból megél.


~ ~ ~


> Egely könyveit olvasva, nézve videot egy csodás, meseszerű világ tárul elém ; 4-5 dimenziós gömbvillámok cikáznaka random térből, kidobva ill. elnyelve dolgokat.


Az ember vonzódik a rejtélyes dolgokhoz. Pár száz éve az elektromosság és a mágnesesség is rejtélyes jelenség volt. Aztán megfigyelések, kísérletem mentén egye jobban megértettük a jelenséghez kapcsolódó összefüggéseket. A dolog elvesztette a misztikus voltát, helyette vannak matematikailag egzakt képletek, modellek. Hogy aztán ez mennyire unalmas, az szubjektív. Aki érti, annak érdekes, aki csak bemagolja, annak meg nyilván eléggé unalmas, sőt értelmetlen.


És akkor lehetne azt gondolni, hogy amiről Egely beszél, az majd idővel valódi tudás lesz. Ez eléggé kétséges. Mert az elektromosságot és a mágnesességet megfelelő módszertan mentén, kísérletekből, mérésekből levont következtetésekből felállított modellek mentén értettük meg, addig Egely mindezek hiányában teszi mindezt, sok esetben az látszik, hogy félreérti, vagy egyszerűen csak konkrét cáfolat nélkül vitatja a fizika már ismert összefüggéseit.


Amit Egely csinál az tökéletesen kimeríti az áltudomány kategóriáját. Tudományos értéke nincs, maximum sci-fiként lehet még valamennyi értéke.


~ ~ ~


> Most ezzel szemben a hagyományos fizika milyen? Unalmas.


Csakhogy ez nem szempont. Ha egy film unalmas az gond. Ha egy regény unalmas az is gond. De ez a szórakoztató „ipar”, ott a szempont az, hogy valami ne legyen unalmas. A fizika esetén nem ez a szempont, nincs ilyen szempont. A fizika által feltárt összefüggéseknek, modelleknek helyesnek, a világot jól leírónak kell lenniük, és nem szórakoztatónak. Hogy valaki számára unalmas-e vagy sem, az lényegtelen. A lényeg az, hogy működik. De aki igazán érti, és nem csak bemagolta a fizikát, annak egyáltalán nem unalmas a fizika. Aki nem érti, az meg általában hajlamos keresni a nagy rejtélyek nagy – és egyszerű, viszont alapjaiban hibás – megfejtéseit, ők szomjazzák a tudás, a megértés, a „beavatottság” illúzióját.

2020. aug. 25. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 A kérdező kommentje:

1. Nem tudom azt a videot miért linkelted be, de szerintem te magad sem


2. "a fizika számodra unalmas. Megtennéd, hogy ezt nem próbálod meg kivetíteni más emberekre is? Én a focit nem szeretem, mégsem kérdezem meg másoktól, hogy ők milyen lelkületű emberek, hogy lehet szeretni"


A focinak sok szépsége van https://www.youtube.com/watch?v=j4jfxEEbJMY


3. Ha meg a spirituális, fantasztikus dolgok érdeklik, akkor arra ott van az Egely féle áltudomány"


Miért a fantasztikus dolog nem lehet tudomány?


4. De amúgy nem tudom, hogyan lehet valakinek a "hagyományos" fizika unalmas. Szerintem baromi érdekes"


Akkor miért nem tanulod?


" a "hagyományos" fizika a valóságot írja le, az Egely féle meg a képzelet világát - "


Honnan tudod, amikor nem is ismered a fizikát?

Miért kell kijelenteni olyat, amiről fogalmad sincsen ?


5. Fúha...ütős egy kérdés ez, az biztos xD"


Csak gondold végig.


6. A hagyományos fizika nem érdektelen. Nézd a Pedig jó ötletnek tűnt című sorozatot!"


Azt még nem láttam.



8. A fizika, mint tudomány művelése valóban nem sok embernek való. Nagyon jó absztrakciós készség és logika, türelem, és a személytelen dolgok iránti preferencia szükséges hozzá (mert száraz, igen. sokkal szárazabb, mint az ismeretterjesztő anyagok)."


Pontosan ezt gondolom!

2020. aug. 26. 13:34
 10/37 A kérdező kommentje:

8 Ahol Egely György neve elhangzik, ott nem sok jót várhatunk a folytatástól"


Miért vagy sztereotíp ? Milrt döntöd el előre, hogy úgysem igaz. Az inkvizítorok is ezt tették a középkorban. Tudtad?

2020. aug. 26. 13:36
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!