Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora távolságból éreznénk...

Mekkora távolságból éreznénk meg nagyon egy fekete lyukat?

Figyelt kérdés
Mondjuk egy 10-20 nap tömegűt, tehát csak egy kisebbet. A kérdést úgy értem, hogy közelítenénk felé egy űrhajóval, és erősen érezhető lenne a fekete lyuk vonzása. Illetve mekkora távolságból kapna szét minket atomokra? Sok ilyen ismeretterjesztőt megnéztem, tetszik is, de ezeket soha nem mondják. Oké, tudom, hogy nem lehet pontosan megmondani, de úgy kb érdekelne azért. 100 millió km? Vagy nyugodtan közel lehetne menni 1 millió km-re? vagy pl 300.000 kilométerig nem történne semmi extra, aztán meg hirtelen esnénk szét egy pillanat alatt? Köszönöm!

#fekete lyuk #távolság #érezhető gravitáció
2020. okt. 12. 18:04
 1/10 Mojjo ***** válasza:
78%

Gondolj pl a Napra. Pont 1 naptömegű, és itt 150 millió km-re elég szépen érzi az alattunk lévő bolygó a vonzását.

Egy 1 naptömegű fekete lyuk pont akkora tömegvonzással rendelkezik mint a Napunk, így ugyanakkora távolságról ugyanakkora hatást fejt ki.

2020. okt. 12. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen, ezt értem, köszönöm. Ezek szerint egy 20 nap tömegű lyuk 20x akkora erővel hatna ránk, ez is oké. De azért egy fekete lyuk "kicsit" másabb, mint egy nagy csillag, nem?
2020. okt. 12. 18:38
 3/10 bollocks ***** válasza:
87%
Azon kívül, hogy nem világít, más különbség nem jut eszembe, ami ekkora távolságból érzékelhető lenne.
2020. okt. 12. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 bollocks ***** válasza:
76%
A nem világít alatt természetesen nem csak a látható tartományra gondolok.
2020. okt. 12. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Ez is mind rendben van, és köszönöm. De! A fekete lyukaknál, magnetároknál mindig mondják, a sapagettizálódást, amikor is atomokra kap szét a hatalmas gravitáció a nagy tömegsűrűség miatt. Egy nagy csillagba max "csak" belecsapódnánk, oszt jóvan. Arra lennék kíváncsi, hogy ezt a hatalmas erőt mennyiről éreznénk meg.
2020. okt. 12. 19:26
 6/10 anonim ***** válasza:

Akkor éreznéd ezeket, ha sokkal jobban megközelítenéd, mint amennyire most a Nap felszíne van.

Azért a Napnál is jelentős ám a gyorsulás! A becsapódó üstökösöket és hasonlókat ezért is nehéz fényképezni.

2020. okt. 12. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
A nehany evvel ezelotti nagyobb ustokost is a Nap gravitacioja tepte szet, "spagettizalta", azert nem lehetett latni, mikor elobujt a Nap mogul.
2020. okt. 13. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Kérdező, ahogy olvasom kérdéseidet, úgy látom, te ezt úgy képzeled, hogy megyünk, megyünk, még mindig semmi, egyszer aztán bumm, mire észbe kapunk, szétestünk.

Nem!

Ha most semmi egyéb problémát nem nézünk, azt se, hogyan megyünk, pusztán a közelítés hatását az emberre, akkor a következő történne. Nagyon messze, sokmillió km-rel távolabb, haladnál, lebegnél (az űrhajóban). Egyszer csak úgy érzed, mintha súlyod lenne, szépen lassan eléred az űrhajó falát. Sok idő múltán még közelebb érsz, már olyan, mint a földön. Haladsz tovább, már sok mázsás súlyod van, alig kapsz levegőt. Még tovább, szépen meghalsz, a szíved felmondja a szolgálatot, nem bírja. Ezután halottként még jó soká száguldasz egyre közelebb, közben a súlyod már tonnás, szétlapulsz az űrhajó falán. Aztán nagysokára, már erősen a közelében (talán ki is lehetne számolni, mennyire, de ez azért elég komoly matematikai apparátust igényelne) te, mint húscafat, egyenletesen vékony rétegben az űrhajó falán lennél szétkenve, a hajó recsegne ropogna. És amikor már nagyon közel vagy, annyira, hogy az a pár méter, ami az űrhajó eleje és hátulja között van, akkora gravitációs különbséget eredményezne, hogy az eleje sokkal jobban gyorsul, és már sok száz méterrel előbb jár (az űrhajó megszűnt), majd iszonyatosan rövid idő múlva az atom eleje és hátulja (a lyukhoz közelebbi és távolabbi része) között lenne akkora a gravitációs különbség, hogy az eleje elektronjai otthagynák az atomot, majd a villanás kicsiny része múlva semmi. A lyuk része lett minden, atomszerkezet semmi.

2020. okt. 13. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 kretens ***** válasza:
Én arra lennék kiváncsi mi történne ha például a cern-ben létre tudnának hozni egy mini fekete lyukat melynek az élettartama szinte csak a másodperc százezred része de sikerülne még a megszűnése előtt antianyaggal bombázni.Lehet hogy ez csak az én ostoba hülyeségem de lehet hogy a folyamatok megfordulnának és ismét egy nap jönne létre.Tehát nem az ismert anyagsürüsödés vagyis hidrogénfelhőkben hanem mesterségesen.Bár ebben az esetben ennek a mesterséges napnak a mérete nem lenne nagyobb egy atomnál és az életciklusa is csak pár másodperc lenne.
2020. okt. 18. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Nem, ezt rosszul tudod.

Ez még túl pici ahhoz, hogy bármit is csináljon.

2020. okt. 18. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!