Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy Japánban mindenhol...

Igaz, hogy Japánban mindenhol havonta legalább egy percnyi érzékelhető földrengés jellemző?

Figyelt kérdés

Ilyesmit rebesgetnek. Azonban szeretnék magyarázatot találni arra, hogy ha ez igaz, akkor a Japánban élőben készült tv video felvételeken miért nem láttam még soha kameraberemegést, se semmit, ami ember által érzékelhető (pl látható) földrengésre utalna.


2010-2020 közötti időszakról kb eddig összesen legalább kétszáz órányi különféle, Japánban, ÉLŐBEN készült videofelvételt láttam, utólag. Olvasom egyesek írásait, akik élő egyenesben is megnézték, sőt, bár én utólag láttam ezeket, ezek zömében NINCS vágva a felvétel.


Ha minden igaz, azon tíz évből kb egyenletes eloszlásban ezek szerint átlag kéthetente lezajlott 40-60 perces élő japánbeli műsorokat láttam.


Akkor miért nem láttam még sose beremegni kamerát? Elvileg olykor látható földrengésnek kellett volna lennie legalább...



2020. okt. 28. 15:22
1 2
 1/13 Wadmalac ***** válasza:
68%

Én 2001-ben voltam kint több mint két hónapot, Tottoriban, Osakától kb. 200 km-re.

Na ott spec richter-skála egyes földrengés gyakorlatilag folyamatosan volt.

Feküdtem az ágyban éjjel és olyan volt, mint amikor az udvari függőágyban fekszel, lengetés nélkül, de valaki néha randomban ujjal meg-megböki a függesztő kötelet.

A halastavakon folyamatosan mentek a hullámgyűrűk.

2020. okt. 28. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Bocsánat, Richter-skála 2-3.

Az egyest nem érzed. Ezt lehetett.

2020. okt. 28. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Köszi a kommendted. Azonban konkrétan a kérdésemre mi lehet a válasz? Tíz év alatt átlag 2hetente élő videókat láttam Japánból, és egy esetre se emlékszem, hogy beremegett volna a kamera, vagy tárgyak vibráltak volna a videón, stb, pedig általában semmi vágás nem volt e felvételeken, hiszen élő adásból általában nem szoktak még másodperceket se kivágni... Miért lehet ez?
2020. okt. 28. 15:46
 4/13 Wadmalac ***** válasza:
76%

A földrengés, ha nagyobb, általában nem olyan, mintha téglatörmelékre hajtanál kocsival, hanem mintha a komplett házat meglengetnék jobbra-balra.

A mikrorengések olyanok, de a nagyok nem kis, hanem nagy hullámhosszú, nagy amplitúdójú lengések, nem pedig gyors rázkódások.

Sokmillió tonnányi szikla együtt nem tud ugrándozni, csak viszonylag komótosan mozogni.

Ha a kamera remeg, akkor az már attól, hogy a szomszéd ház éppen összedől.

2020. okt. 28. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Értem, na de amikor asztalnál ülnek, semmi nem látszik egy kisebb földrengés esetén? Pl a pohár víz sosem fodrozódott az eddig általam látottak során. Meg amikor táncoltak, sose láttam vészhelyzetet, hogy "leng a terem" és félbe kéne szakítani a táncot... Ez a látszólagos és vonatkozó problémamentesség vajon miért jellemző Japánban?
2020. okt. 28. 15:59
 6/13 Wadmalac ***** válasza:
78%

Megszokták.


A hotelokban a tűzvédelmi kiírások mellett ott a lista arról is, mit csinálj földrengéskor.

Ez ott alap.

2020. okt. 28. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Igen, de én miért nem látom az élő felvételeken sose? Az asztaloknak himbálóznia kéne legalább egy kicsit. Vagy rosszul gondolom? :) Vagy minimum vibrálnia, rajta pl a pohár vízzel...
2020. okt. 28. 16:10
 8/13 anonim ***** válasza:
2007 és 2010 között éltem kinn. Én kb. kétszer tapasztaltam földrengést ott, ahol éltem. Először éppen a legszebb álmomból vert fel valami kellemes ringatózás. A második alkalommal viszont megijedtem, mikor megindult alattam a székem és kinyílt a szekrényajtóm. Bár annyira erős egyik sem volt, hogy komolyan megrémüljek, csak erősen meglepődtem.
2020. okt. 28. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
75%

Egy hét 168 óra. Kétszáz óra élô felvétel alig több, mint egy hét valós idô Japánan.

Az "érzékelhetô földrengés" nem jelenti azt, hogy tényleg érzed is. Ezek enyhe rengések. Ülve általában érezni, séta közben már nem. Egy táncelôadást nem kell megszakítani miatta. A táncosok aktív mozgás közben esélyes, hogy meg sem érzik.

A kamera együtt mozog az épülettel, ezért a kép nem remeg be. Ezek annyira nem erôs rengések, hogy a kamera a padlón meg is rezzenjen. Ha van valami lógó lámpa, ami kileng, az látható esetleg, de tényleg pár centi nagyon lassú himbálózás az egész, ha pohár víz gyûrûzik is, az is minimális, épp hogy megrezzen. A 200 órányi felvételen mennyiben volt a képben felfüggesztett tárgy vagy pohár víz egyáltalán? Illetve amíg nézted a felvételeket, végig ezeket sasoltad? Mert gondolom ha érdekes a mûsor, akkor leköti a figyelmedet, és észre sem veszed, ha pár pillanatra gyûrûzik a víz a sarokban levô vázában.

Amúgy Yokohamában élve úgy 2-3 havonta érzek ilyen minimális földrengéseket, egyszerre 2-3 másodpercig. Ennél gyakoribbak lehetnek, de tényleg csak akkor lehet észrevenni, ha nyugodtan ülök, az zajos utcán sétálva nem. Illetve éjszaka sem ébredsz fel ennyire, ha éppen mélyen alszol.

Amúgy tokiói Japán ismerôsöm mesélte, hogy a 2011-es nagy rengés idején épp autóval ment valahova. Éppen megállapította magában, hogy “ej de zötyögôs es az út”. Aztán beért lakott területre, és akkor látta, hogy az emberek gyülekeznek a tereken, akkor jött rá, hogy földrengést érzett. Ugyanezt a rengést én tokióban egy kisebb épületben éltem át, azt hittem rám szakad a ház, percekig rengett, és néhány holmi a polcokról le is esett. Na ennyit számítanak a “rengés érzékelésében” a körülmények.

2020. okt. 28. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszi az élménybeszámolót az előzőnek is! :) Egy ponton picit hadd korrigáljam: ne egybefüggő 168 órát nézz, mert akkor sokkal kisebb az esély arra, hogy pont beleessen valami érezhetőbb eset. Ha egyenletesen van elosztva (pl szerdánként, éveken át) egy élő műsor, amit megnézek, akkor sokkal esélyesebb, hogy beleesik pár problémás szitu, hiszen lehetnek olyan hetek, amikor pont semmi nem történik. De ha tíz évre van elosztva a 200 óra élő tv műsor, akkor esélyesebben megtörténhet olyankor (is), amikor épp nézem.


Ha megnézzük logikai alapon a statisztikákat általában (más vonatkozásban is), egyre hosszabb távon nézve egyre nagyobb a változatosság, tehát hogy adott dolog mikor megtörténik, mikor meg nem). De hogy pont adott héten jelenjen meg, arra sokkal kisebb az esély. Ezért merült fel bennem a kérdés.

2020. nov. 4. 23:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!