Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyivel gyorsabban halad a...

Mennyivel gyorsabban halad a Nap az égen, mint a repülők? Előfordulhatnak 15-16 órás utak végig sötétben vagy világosban?

Figyelt kérdés
Titeket mennyire visel meg az időeltolódás?

2020. okt. 31. 09:54
A kérdező szavazást indított:
Nem visel meg.
Egy nyagyobb, mint 6 órát megérzek.
Az egész nyaralásom vagy üzleti utam azzal telik, hogy alkalmazkodjon a szervezetem.
9 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
32%
A Nap csak látszólag halad az égen, a Föld forog.
2020. okt. 31. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
1. Szerintem ezzel tisztában van a kérdező
2020. okt. 31. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Így van. Először a Föld forgásához akartam viszonyítani, de így egyszerűbbnek véltem.
2020. okt. 31. 10:06
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Vehetjük úgy, hogy egy repülő föld körüli útja 40000 km, a hiba elhanyagolható. Ez esetben 40000/24=1666 km/h sebességgel kell haladnia a nap látszó haladási irányában ahhoz, hogy a nappal együtt mozogjon, ezért ilyen géppel utazva körbe lehet repülni a földet ugyanabban az időpontban (csak mire visszaérnél, másnap volna). Sugárhajtású gépek tudnak ilyen gyorsan menni.

Ha viszont egy gép feleekkora sebességgel halad (ugyanabba az irányba), akkor nagyjából egy körben 12 órát veszít (az egyenlítőn). Mivel a nap ennyi ideig van az égen (van nappal), és mivel az átlag repülők éppen 850 km/h sebességgel közlekednek, ezért ha egy gép napfelkeltekor indul, éppen napnyugtára ér vissza ugyanoda (de másnap van ott).

Ugyanez a helyzet az éjszakával.

Tehát a válasz a második kérdésre: sok olyan járat van, amely 15 órát megy és végig nappal (közben leszállhat tankolni).

2020. okt. 31. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Az egyenlítő mentén 1666 km/h a Nap látszólagos sebessége, a sarkör mentén 666 km/h, az utasszállítógépek utazósebessége meg 1000 körül van. Szóval keletről nyugatra utazva kifoghatsz olyat, hogy pont nem lesz jetlag se, de ez inkább kivételes esemény.
2020. okt. 31. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

10:46

flightradar24-en tényleg találtam járatot, aminek indulási érérkezési ideje megegyezett

2020. okt. 31. 14:01
 7/8 anonim ***** válasza:
Nem kell ehhez repülni sem. Például az Északi-sarkon fél évig nem megy le a nap, utána meg fél évig éjszaka van.
2020. okt. 31. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Wadmalac ***** válasza:

Párszor megjártam Japánt oda-vissza, hét órás időeltolódás van, volt, hogy a csaknem 12 órás út ellenére ugyanazon éjszakán érkeztem, amikor indultam.



A jetlag emberenként változóan zavaró, én speciel egy-egy hétig félzombi voltam tőle. Állandó álmosság rosszkor és rengeteg emlékem is kiesett azokból az időkből.

2020. nov. 2. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!