Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől változik a Föld perihéli...

Mitől változik a Föld perihélion dátuma évről évre?

Figyelt kérdés

Megnéztem hogy a Föld mikor jár legközelebb a Naphoz:

2020 január 5. 07:48

2021 január 2. 13:51

2022 január 4. 06:55

2023 január 4. 16:17

2024 január 3. 00:39

2025 január 4. 13:28


Nem látom benne a rendszert, tök randomnak tűnik, hogy mikor előbb, mikor később, hol pár órával, hol több nappal.

A napfordulóknál van egy egyenletes sodródás, amit a szökőnapok 4 évente vissza-visszahúznak. A perihélionnál mitől van az ingadozás?



2020. nov. 6. 13:54
 1/5 Wadmalac ***** válasza:
54%
A pontos okmagyarázatot nem ismerem, de szerintem a többi bolygó közös gravitációs hatása okoz gyorsulási-lassulási lengéseket.
2020. nov. 6. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
Jól mondod malac
2020. nov. 6. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem jól mondja.


A Föld-Hold rendszer közös tömegközéppontjának van rövidtávon stabil perihélium pontja és dátuma, ahhoz képest a Föld kicsit siet vagy késik, kb. holdfázistól függően.


"The dates of perihelion and aphelion change over time due to precession and other orbital factors, which follow cyclical patterns known as Milankovitch cycles. In the short term, such dates can vary up to 2 days from one year to another.[14] This significant variation is due to the presence of the Moon: while the Earth–Moon barycenter is moving on a stable orbit around the Sun, the position of the Earth's center which is on average about 4,700 kilometres (2,900 mi) from the barycenter, could be shifted in any direction from it—and this affects the timing of the actual closest approach between the Sun's and the Earth's centers (which in turn defines the timing of perihelion in a given year)"

[link]

2020. nov. 7. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%
Mert tágul a világegyetem.
2020. nov. 7. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:

#3: Hát neccesen belefér abba, amit én írtam, a bolygók helyett a többi naprendszeri égistestet értve.

De ettől függetlenül jogos, ha a Föld-Hold közös tömegpontja valóban pontosabban "betartja a menetrendet", mint a Föld maga.

Istenigazából a több objektum módosítása ezen a közös tömegközépponton látszana. Gondolom itt is lehet valami mérhető gyorsító-lassító hatán. Nem vitatom, ez valószínűleg kisebb, mint a Hold-Föld rendszer miatti.

2020. nov. 9. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!