Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fent? Csillagászat - mi a neve?

Fent? Csillagászat - mi a neve?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Nagyon fontos kérdés, már régóta gyötör:

Képzeljük el, hogy épp egy csillagvizsgálóban állunk, nézelődünk a távcsövön (nem tudom a szakszót, ne haragudjatok). Közben a szakavatott csillagász pedig navigál, éppen merre nézzünk. Elmondja mit láthatunk keleti, nyugati, északi, déli irányban. Sőt, cifrázza észak-kelettel, dél-kelettel, észak-nyugattal, dél-nyugattal.

Majd megkér minket, hogy nézzünk egészen fel. Az égbolt közepére, a fejünk fölé úgy konkrétan. Fent? Biztosan van szofisztikáltabb kifejezés is erre, meg hát a fent is ugyanolyan viszonylagos, mint a jobbra-balra, nem? :D

Talán gyerekkoromban voltam utoljára (és először, ha megtörtént valaha) csillagvizsgálóban, idén akartam volna frissíteni az élményt, de sok egyéb körülmény miatt elmaradt. Ne kérdezze senki, honnan jutott ez a zseniális eszembe. :)



2020. nov. 16. 15:13
 1/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Zenit.

A pontosan függőleges irány a fejed felett.


A talpad alatt, vele szemben meg a nadír.

2020. nov. 16. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ah, köszönöm!!

már kerestem google-ban is a megoldást, de nem jutottam semmire sem - rosszak voltak a kulcsaszavaim. :)

2020. nov. 16. 16:00
 3/5 A kérdező kommentje:

Viszont akkor hogyan illeszthető mondatba? "Ha a Zenittől dél-keletre tekintünk...". Ehhez viszonyítva adjuk meg az irányokat?

"Tekintsünk a Zenit irányába!"....?

2020. nov. 16. 16:05
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

#3, Adott (pl. csillagászati) szövegkörnyezetben ezek így szerintem teljesen rendben vannak.


"Ehhez viszonyítva adjuk meg az irányokat?"

Azimutális koordinátarendszerben igen, egyfajta kitüntetett pont.

[link]

2020. nov. 16. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

"Zenitben delel..." Köszönöm a linket is! :)

2020. nov. 17. 03:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!