Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom kiszamolni harom...

Hogyan tudom kiszamolni harom test egyideju rugalmas utkozeset 1 dimenzioban?

Figyelt kérdés
Van az energia megmaradas es az impulzus megmaradas torveny, amit ismerek, de ez sajnos csak ket egyenlet, es harom ismeretlen valtozom van (a harom utkozes utani sebesseg). Milyen tovabbi torvenyt lehet felirni?

2020. nov. 17. 20:47
 1/7 Walter_Dornberger ***** válasza:
a tömeg megmaradás törvénye, ami itt még szóbajön. Összetapadás/szétpattanás eseteire diszkutálva.
2020. nov. 17. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
ahogy rakerestem a tomegmaradas torvenyere, azt latom, hogy ezt inkabb kemiai reakciokra hasznaljak, nem ertem mire gondolsz.
2020. nov. 17. 21:19
 3/7 anonim ***** válasza:

[link]


it röviden laírja ez alapján már eltudsz indulni. Amúgy nem 3 ismeretlened van mivel az ütközés után foroghat is a test. Az ütközési tényező meghatározása is problémás lehet.

2020. nov. 17. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Walter_Dornberger ***** válasza:

pontszerű testek nem eseténa perdületről nincs értelme beszélni. mivel a kérdésben a mozgásegyenletek közt nincs felsorolva a perdület, így pontszerű testmodellből indultam ki a válaszomban. Ami pedig a tömegmegmaradást illeti:

Ha rugalmatlan az ütközés akkor két pontszerű testre M = m1+ m2 + ... mn, ahol a M az ütközés után összetapadt test tömege, m1 az első test tömege m2 a második test tömege stb... Hol itt a kémia??? Attól még hogy ott is használt egyenlet itt pontosan ez adja a megoldást.

2020. nov. 18. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Walter_Dornberger ***** válasza:
Másrészt egy dimenziós mozgásról beszéltél, ami egy vonal mentén játszódik le, így szintén a pontszerű testmodell a kiindulás. A másik esete a diszkussziónak az amikor a rugalmas ütközés során impulzust cserélnek a testek, itt a tömegmegmaradást úgy kell értelmezni, hogy a három test tömege nem változik az ütközés után, vagyis mx = mx' ahol mx az ixedik test tömege az ütközés előtt mx' pedig az ixedik test tömege ütközés után.
2020. nov. 18. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Tökéletesen rugalmas, pontszerű testek?
2020. nov. 18. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
igen, pontszeru, rugalmas testek. A harom test eseten meg is tudom oldani a feladatot, mivel felhasznalhato, hogy az utkozes utan a sebessegeknek balrol jobbra nezve monoton novekvonek kell lennie, maskulonben nem erne veget a kolcsonhatas. De irtam egy algoritmust, ami 4 pontszeru testre hatarozza meg a sebessegeket es ott (bizonyos korlatok kozott) nagyon sok megoldast kaptam, ami nem mond ellent sem az energia megmaradas sem az impulzus megmaradas torvenyenek es balrol jobbra a nezve a reszecskek sebessege is monoton novekvo. A termeszettudomanyban viszont egyertelmuen meg szoktak hatarozni a dolgokat, erre is lehet megoldas, csak nem ertem hogy.
2020. nov. 19. 17:49

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!