Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért sűrűségfüggvény az...

RaiderHUN kérdése:

Miért sűrűségfüggvény az alábbi függvény?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Az lenne a kérdésem, hogy az alábbi függvény miért lehet sűrűségfüggvény.

matlab segítségével kell megoldani, és nem tudom hogy mi az amit rosszul csinálok vagy félreértelmezek.


a mateking szerint egy sűrűségfüggvénynek két tulajdonságot kell teljesítenie (ahogy én értelmeztem)

azok pedig a következők:


-nem negatív.

-a függvény -inf->inf integráltja f(x)dx=1


a függvény a következő:


x, ha 0 < x < 1;

2-x, ha 1 < x < 2;

0, egyébként;


nekem eléggé furcsa eleve ez a függvényfelírás, és nem is vagyok biztos benne hogy hogyan lehetne ezt a matlabnak megadni vagy egyáltalán egy kifejezéssel felírni, de kis keresés után arra jutottam hogy szimplán meg kell szorozni a feltétellel

.*(0<x).*(x<1) és a különböző ágakat pedig szimplán összeadni az és, vagy művelethez hasonlóan.


így jutottam el a következő matlab kódhoz:


F = @(x) x.*(0<x).*(x<1) + 2-x.*(1<x).*(x<2)

integral(F,0,2)


úgy gondoltam, hogy elég ezen az intervallumon integrálni hiszen a többi értéke nulla és nem változik, illetve -inf, inf értéke nagyon messze van az 1-től és szingularitási hibát is adott (2.4443e+16) eredménnyel ami nem értem hogy hogyan lehetséges amikor az értéke nulla és nem változik és tudomásom szerint az integrálás a függvény területét adja vissza a nulla értékhez viszonyítva. viszont ezen a kisebb intervallumon is 3 az érték és az még mindig nem 1 és nem értem. akkor mikor sűrűségfüggvény egy függvény? Mit jelent ezesetben ez a sűrűségfüggvény tulajdonság hogy az integráltja ezen az intervallumon 1?


Előre is köszönöm a válaszokat!


Valószínűleg nagyon egyszerű a válasz, de képtelen vagyok rájönni korlátolt tudásomnak hála.



2020. dec. 5. 04:39
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Tegyünk rendet.

Az állítás úgy szól, hogy a sűrűségfüggvény teljesíti azt a két tulajdonságot (jól értelmezted). Az viszont nem igaz, hogy ami teljesíti, az feltétlenül sűrűségfüggvény. (ezt úgy mondjuk, a két állítás [sűrűségfüggvény és a két tulajdonság] nem ekvivalens állítás).

A te függvényed egy ^ alakú függvény, [0,1] közötti ága megy fel nullától egyig, [1,2] közötti ága szimmetrikusan le. Ennek integráltja pontosan egy, ha jól megnézed geometriailag, egy 2 szélességű, 1 magasságú téglalap feléről van szó.

A képleted majdnem jó, azért jön ki 3, mert a 2-x alakot zárójelbe kell tenni, különben a 2 + valami alakú, ahol a valami integrálja 1.

A matlab egy algoritmust használ az integrálra, amely folytonos függvényekre megy, szakadásosakra nem. A tiéd a zárójel hiánya miatt szakadásos függvény.

2020. dec. 5. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Így már kijött az eredmény. Viszont akkor az igaz minden ilyen függvényre hogy lehet sűrűségfüggvény ugye? Jobban elolvasva mégis lehet-el volt az a feladat.
2020. dec. 5. 17:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!