Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan veszik az elemi részecs...

Gyulusss kérdése:

Honnan veszik az elemi részecskék-elektron proton -a szüntelen mozgásukhoz az energiát? Elfogy ez valamikor?

Figyelt kérdés
2010. aug. 12. 16:22
 1/9 Liquid ***** válasza:
85%
Az energiájuk abból adódik h töltésük és tömegük van. Ugyanis az azonos töltésű részecskék taszítják egymást,míg ellentétes töltések vonzák egymást... Mivel a megnak az egész atomhoz képest hatalmas a tömege, ez lesz a tömegközéppont mami körül az elektronok keringenek, és az energiájuk abból adódik h ha 2 elektron közel kerül egymáshoz akkor löknek egymáson mert ezonos a töltésük, deh kiszakadni nem fognak mert a proton vonza őket és beállnak egy szabályos pályára a tömegközéppont körül....
2010. aug. 12. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Rosszul állsz hozzá kérdező. A mozgáshoz nem kell energiautánpótlás.
2010. aug. 12. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
67%
Az energiamegmaradás törvénye nem hadova.
2010. aug. 12. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

AZ elsőnek köszönöm, logikusnak tűnik, a második is segített, a harmadikat megkérem, fejtse ki részletesen mit értett a hozzászólása alatt?

Kérem, írja le részletesebben, vagy osszon meg velem egy linet arról az értékes tudásról, amivel ön már rendelkezik!

Köszönet mindhármójuknak!

2010. aug. 12. 19:30
 5/9 anonim ***** válasza:

Az atomot nem úgy kell elképzelni, hogy van egy atommag, és körülötte keringenek az elektronok. Nem keringenek, ott vannak. Hogy valójában mit is csinálnak, arra tudtommal még keresik a választ a tudósok.


Maga az egész atom (vagy molekula) szüntelen mozgása az a hőmozgás. Az meg nem fogy el, mivel a 0 kelvin nem érhető el soha, és csak azon a hőmérsékleten állna le minden mozgás.

A mozgáshoz szükséges energiát amúgy nem veszik sehonnan, azt megkapták az ősrobbanással.

2010. aug. 12. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ilyen kis méretű részecskék esetén nincs surlódás, ezért nem úgy vesztenek az energiájukból mint makroszkópikus testek. A gyorsuló, töltött részecskék pl elektron, proton elektromágnese hullámokat keltenek, ezért veszítenek az energiájukból.

Ez alapján azt várnánk, hogy az atommag körül keringő elektronok veszítenek az energiájukból. Azt tapasztalták, hogy vannak olyan különleges pályák, melyeken mozogva ez elektron nem veszít az energiájából, ezt a jelenséget csak a kvantummechanika bevezetésével tudták magyarázni.

Az ilyen kisméretű részecskék sohasom fogják teljes mértékben elveszíteni a mozgási energiájukat. Ha veszítenek az energiájukból, akkor azt kisugározzák egy foton formájában, amit viszont elnyel egy másik részecske.


A helyzet persze nem ennyire egyszerű, de remélem sikerült valamennyire megvilágítanom.

2010. aug. 13. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Liquid ***** válasza:

Első válaszoló vagyok! az egyik válaszoló fordítva értelmezi a dolgokat az energiamegmaradást illetően.Ugyanis az elektronok mozgási energiájából következik a hőengergia és nem a hőenergiából a mozgási! Mivel az elektronok + energia befektetésével (hő , fény) egy magasabb elekton héjra lépnek és onnan visszazuhannak (itt igaz az h ezen mozgásuk h másik pályára lépnek a hőből zsármazik) elektromágneses hullámokat bocsájtanak ki h megszabaduljanak a plusz energiától amit kaptak, és ez azért van mert a 2 pálya közt energiaszint különbség van amit lead, az elektron elekromágneses sugárzás formájában- és a hő ebből származik.

A másik hiba h itt elemi részecskékről és nem atomok és molekulás mozgásáról van szó, amit tényleg a hőmérséklet okoz!Az a feltételezés nevetséges h az elektronok a mag körül "csak vannak", és h nem keringenek...ha csak lennének megnőne a töltéssűrűség egy helyen, deh ez lehetetlen ,mert azonos töltések taszítják egymást, ezért távolodnak egymástól, deh mivel a magnak az elektornhoz képest hatalmas a gravitácioja egy pályán tartja és keringeti....( mint a föld a nap körül).

Az h nem veszít mozgási engergiát is nevetséges, mert ez csak akkor lenen lehetséges ha egyenes vonalú egyenletes mozgást végezne, deh ez nem állhat elő, mert ez csak akkor lehetne ha külső erő nem hatna rá, deh mivel az elekronra nagyon is hat külső erő(mag garitáció, protonok vonzása, más elektronok taszítása, vagy esetleg hőközlés, és mivel egyik válaszoló helyesen megemlítette h nem érhető el az abszolut 0 felvin, ez is mindíg bekövetkezik)ezért lehetetlen h ne vesítsen a mozgási energiájából!

2010. aug. 13. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az utolsó válaszolóra reagálok:

Azt valóban nem írtam, hogy az energia az elektronok által válik hőmozgássá, nem akartam ennyire belemenni.

Azt pedig, hogy az elektronok "vannak" az atommag körül, félreértelmezted. (bár tény, hogy félreértelmezhetően írtam) Úgy értettem, hogy nem körpályán mozognak, mert az az előbb leírtak miatt nem lehetséges. Helyette bizonyos valószínűséggel ott vannak az atom(/molekula)pálya pontjain.

21:33 vagyok

2010. aug. 14. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Szóval akkor a 18:29-es hozzászólása hadova :))))
2010. aug. 14. 14:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!