Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az idegsejtek osztódásra...

Ha az idegsejtek osztódásra nem képesek, akkor a kisgyermek agya hogyhogy mégis együtt növekszik a koponyával?

Figyelt kérdés

2020. dec. 19. 15:45
 1/9 anonim ***** válasza:
67%
Ki mondta, hogy nem képesek?
2020. dec. 19. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
76%
Mivel téves a kiinduló állításod, ezért a kérdésnek nincs értelme.
2020. dec. 19. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 sadam87 ***** válasza:
81%

Neuronok jellemzően őssejtekből (és progenitor sejtekből) képződnek, még felnőtt emberekben is.

[link]

[link]


#1/#2

Ezt alá is tudjátok valamivel támasztani? Próbáltam utánajárni, és valóban, a neuronok vissza tudnak lépni a sejtciklusba, de tudtommal ekkor jellemzően elpusztulnak.

"Work performed during the last two decades has revealed that cell cycle reentry may be abortive, triggering neuronal cell death at the G1/S checkpoint3, or non-abortive, leading to DNA synthesis followed by cell death before undergoing G2/M transition"

[link]

Amit találtam, az alapján egyedül a retina horizontális sejtjei esetében figyeltek meg sejtosztódást. (Igaz, már öt éves a cikk. Mitosis and proliferating neurons alcímnél.)

[link]

Természetesen könnyen lehet, hogy az agyban levő neuronok is képesek osztódni, de tudtommal ilyet még nem mutattak ki. Mindenesetre gyakran biztosan nem csinálják. (És új idehsejtek sem ezen a módon szoktak létrejönni az agyban, ahogy fentebb írtam.)

2020. dec. 19. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Az agy nem pusztán idegsejtekből áll.
2020. dec. 19. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

[link]


Mindemellett a rengeteg kialakuló kapcsolódás, a sejtek között növekvö axonok is növelik az agy térfogatát. Ezek a kapcsolatok a tanulás folyamatával gyarapodnak. Egy felnött agy nagyjából 100 milliárd agysejtböl áll, egyes agyi területek sejtjeinek akár 10 ezer másik sejttel lehet összeköttetése. Emiatt van a hatalmas fehérállomány.


Arról még nem olvastam, hogy mekkora a különbség egy csecsemö és egy felnött agy fehérállomány-aránya a teljes agytérfogatához képest.

2021. jan. 21. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Még egy fontos részlet: nem az agy növekszik együtt a koponyával, hanem a koponya növekszik együtt az aggyal. Emiatt van a csecsemök feje tetején a kutacsnak nevezett lyuk. Ez biztosítja, hogy a koponya mérete ne korlátozza az agy korai gyors méretnövekedését.
2021. jan. 21. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 sadam87 ***** válasza:

#5

Csak a linkre reagálnék (a válasz többi részével egyet értek). Ez nem tudom, hogy az én 3. válaszomra érkezett reakcióként, vagy attól független, mindenesetre érinti az ott általam írteket, ezért reagálok rá.

A cikk szerzője azt írja, hogy megdőlt az az elképzelés, hogy az idegsejtek nem osztódhatnak, hiszen létrejöhetnek az agyban új idegsejtek. Ugyanekkor ez az állítás logikailag hibás, hisze leírtam, hogy az agyban jelemzően őssejtekből jönnek létre új idegsejtek. Tehát az új neuronok kialakulásából nem feltétlenül következik, hogy neuronok osztódásából jöttek létre. Kikerestem az eredeti cikket is. Csak átfutottam, de amennyire látom, egyáltalán nem írnak benne olyasmit, hogy a neuronok osztódnának.

[link]

Szóval szerintem csak az origos cikk szerzőjéne félreértése, vagy elírása, hogy az agyban neuronok osztódását megfigyelték volna. (Persze lehet, hogy azóta történt ilyen, de én még nem hallottam róla.)

2021. jan. 21. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Független a 3. válaszodtól, csak érdekességként linkeltem be, tudomásom szerint egyéb részeken nem figyelték meg új sejtek kialakulását sem. Az ellentmondás nekem is feltünt, én is úgy tudom, hogy az elhalt idegsejtek szerepét átveszi a többi egy bizonyos mértékig. Nagyobb területet érintö sérülésnél ezért esnek ki bizonyos funkciók.
2021. jan. 21. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:
Oké, köszi.
2021. jan. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!