Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért csak 21-én este lett...

Miért csak 21-én este lett volna látható a Jupiter-Szaturnusz együttállása? Ilyen gyorsan mozognak?

Figyelt kérdés
Ugye a sűrű felhőzet miatt kelet-Mo.-on nem volt látható, de nem lehet majd még valamikor 1-2 hét múlva ismét szemügyre venni amikor derült lesz az ég? 24-én elvileg 12 fok lesz tiszta idővel. Ezek a bolygók ennyire gyorsan mozognak egymáshoz képest vagy máskor miért nem lehet még majd látni?

2020. dec. 22. 00:37
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem lesznek ennyire közel.

Ha már külön látod őket, az meg nem akkora szám.

2020. dec. 22. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
A két bolygó hónapok óta egyre közelebb került látszólag egymáshoz az esti égbolton. Ez a közeledés érte ma el a minimumát. Holnap már valamennyivel távolabb lesznek. Nem sokkal, de távolabb. Ami nagyobb baj, hogy egyre nyugatabbra úsznak közelebb a naphoz, tehát egyre rövidebb az az idő, amikor lehetséges a megfigyelésük.
2020. dec. 22. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

"Ezek a bolygók ennyire gyorsan mozognak egymáshoz képest"

Ez a Föld irányából nézve egy látszólagos együttállás, és inkább a Föld aránylag gyors mozgása miatt látszik csak rövid ideig. Mint amikor két fa egymás mögött látszik, de ha arrébb lépsz, akkor már nem annyira.


"máskor miért nem lehet még majd látni?"

Lehet, csak nem lesznek mindig ugyanolyan távolságban, ritkán látni őket ilyen szorosan egymás mellett. Egyrészt a sima együttállásara is kb. 20 évet kell várni, másrészt mivel nem pont azonos síkban kering a Föld, a Jupiter és a Szaturnusz, mindig kicsit más lesz innen nézve a két nagybolygó látszó távolsága.



"Ez lesz az első ilyen Jupiter-Szaturnusz együttállás a 21. században. Az eddigi legszorosabb együttállásukat 1623-ban figyelték meg, mindössze 14 évvel azt követően, hogy Galileo Galilei megalkotta az első távcsövet. Az ideihez hasonló közeli együttállásukra 60 évet kell várni, az ideit követően 2080. március 15-én lesz a két bolygó látszólag ilyen közel egymáshoz az égen."

[link]


[link]

[link]

2020. dec. 22. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!