Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelentenek az "impulzus"...

Mit jelentenek az "impulzus" és "impulzusmomentum" fogalmak? egyszerű, való életbeli példát tudna mondani ezekre?

Figyelt kérdés
Köszönöm előre is!

2020. dec. 31. 00:45
 1/5 A kérdező kommentje:

Azért nem tiszta, mivel angol forrásokban az erőlökés szinonímája az impulzus, és nekem a magyar "lendület" fogalom kavar be teljesen


Valamint mi az az "impulzusmomentum"? Itt a perdületre gondolnának?

Teljesen össze vagyok már zavarodva ezekkel a fogalmakkal

2020. dec. 31. 00:49
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az impulzus=lendület. Ez egy test mozgását leíró dinamikai vektormennyiség, p-vel vagy I-vel jelölik, mértékegysége N*s (Newton szekundum), kiszámolni úgy lehet, hogy az adott test tömegét megszorzod a sebességével.

Az erőlökés egyenlő a tömegpont impulzusának megváltozásával, tehát nem ugyan az a kettő, de van összefüggés, az erőlökést egy idő szerinti integrállal lehet kiszámolni.

Ami még fontos, hogy ahogy van energiamegmaradás, úgy impulzusmegmaradás is (Két tömegpont összimpulzusa a kölcsönhatás(ütközés) során állandó marad), a Newton-inga egy tökéletes példa erre. Az impulzusok vektoriálisan összeadhatók.

Példa(impulzusmegmaradás):

1) ha kilépsz a csónakból a partra, akkor a csónak veled ellenkező irányba fog elmozdulni (úgy, hogy I1=I2, különböző ellenállásokat persze figyelmen kívül hagyjuk és fontos, hogy a NAGYSÁGUK az egyenlő, irányuk ellentétes)

2) rakéta hajtás: nekünk ezen a módon mutatták be. Egy szódásszifont felfüggesztettek vízszintesen egy vezetékre úgy, hogy elmozdulni tudjon, függöny akasztó karikát használtak. Beleraktak egy patront, kiszúrták szöggel, a kiáramló szén-dioxid előre hajtotta a "rakétát", jó gyors volt, otthon azért NE PRÓBÁLD KI (máshol se), esetleg kérd meg a fizikatanárt, hogy mutassa be. Az űrrakéták is ezen elv alapján működnek, a finompozícionálásra, amikor csatlakoznak pl űrállomáshoz, ha jól tudom szimpla O2-t használnak.


Impulzusmomentum=perdület. Ez pedig egy test forgási mozgásállapotát jellemző vektormennyiség. Számolni úgy tudod, hogy tehetetlenségi nyomaték*szögsebesség, jele N. Úgy is lehet számolni, hogy N=rxp (vektoriális szorzás), p a lendület, r pedig a tengelytől mért helyvektor. A perdület megmaradás is egy létező jelenség.

Hamár lendületnél szó volt az erőlökésről, itt megemlíteném, hogy a forgatónyomaték tölti itt be azt a szerepet, vagyis a forgatónyomaték az impulzusmomentum változási gyorsaságát adja meg, ha a perdületet idő szerint deriválod, a forgatónyomatékot kapod.

Példa: ezt nekünk úgy mutatták be, hogy egy hallgatót ráültettek egy forgószékre, megpörgettek egy biciklikereket, kezébe adták függőlegesen, nem történt semmi, de ha a függőleges helyzetből kibillentette egyik, vagy másik irányba, akkor a forgószék is forogni kezdett egyik vagy másik irányba.


Dr. Stépán Gábor tanította ezeket nekem, remélem jól emlékszem rájuk(a legjobb oktató, aki valaha tanított, tudása is nagy, nagyon jófej is). Ha jól tudom, youtube-n is fent vannak az előadásai, akkor valószínűleg ez a kísérlet is(a székes, impulzusnál nem rémlik, hogy nála lett volna valami, de "rakéta hajtás kísérlet"-re biztos dob valamit a youtube), illetve a bme videotoriumon biztos, hogy fent vannak, de azt nem tudom, hogy az mindenki számára elérhető-e, vagy kellett hozzá egyetemi bejelentkezés. Dinamika a tárgy címe, ha a videót keresnéd, szerintem viszonylag az elején vettük, de 13-14 van összesen, belepörgetsz, meglátod, miről beszél.


Kicsit sok lett, remélem azért sikerült segítenem. Ha kérdésed lenne még, írj nyugodtan, igyekszem figyelni, de viszonylag ritkán járok fel ide. BÚÉK mindenkinek.

2020. dec. 31. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok. Mivel elég késő van, lehet valamit pontatlanul írtam, reggel még átolvasom.
2020. dec. 31. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ismét én, perdületre még egy példa, amihez a biciklidet sem kell szétszerelned, hogy felülsz a forgószékre, megpörgeted magad, ha kinyújtod a kezed-lábad vízszintesen, akkor belassul a pörgés, mivel a tömeged egy része távolabb van a tengelytől, a tehetetlenségi nyomatékod nő, perdületed ha jó a szék állandónak tekinthető(mindenesetre érzékelni fogod a gyorsulást-lassulást) --> a forgás szögsebessége csökken, ha behúzod kezed, lábad, akkor pedig nő. Ha nem érzékeled, próbálj valami nehezet fogni a kezedbe, úgy feltűnőbb. Arra figyelj, hogy ne sérülj meg! Stabil legyen a szék, azért rakj el mindent a közeledből, ha mégis dőlnél, lehetőleg a plusz súly ne a katana készleted legyen, akár munkavédelmi sisak, stbstb... Csak hogy nehogy én legyek a hibás :D Viszonylag lassú forgásnál is feltűnő a sebességkülönbség, én is kipróbáltam most, plusz súly se kellett.
2020. dec. 31. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a részletes választ, így már tiszta minden 😊


Valahogy ezeket a fogalmakat sejtettem/láttam én is amikor gyűjtöttem az anyagokat, a biciklikerekeset is láttam magyarul és angolul is, bár azt hiszem a perdületre a legelképesztőbb a giroszkóp volt: megpörgetik a videón és annyira stabil, hogy megtartja saját magát még olyan szögekben is, ahonnan ha nem pörögne akkor tuti leesne :D


Van valami jobbkéz-szabály is erre amit olvastam, ennek csak sejteni lehet hogy az iránya lenne az a vektor ami biciklinél oldalirányban "stabilizálna" minél nagyobb a sebesség, de azt olvastam hogy csak konvenció miatt létezik iránya


Államvizsga miatt kellene ismernünk ezeket a fogalmakat, de én már lassan 4 éve tanultam fizikát (nem is használtuk az évek alatt, mivel informatikát tanulok), de szeretnék minél jobban kidolgozni mindent, meg nem egy kettessel átdöcögni mint sokan akik a fizikás tételt húzzák 😄


Nem csak bemagolni úgymond, hanem megmutatni ennek a tételnek a tagjának, hogy érdekeltek is a mélyebb dolgok ezekről

2020. dec. 31. 08:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!